Vizita.si
Bolečina v ledvenem predelu je lahko precej močna.

Bolezni

Kako zdravimo ledvične kamne?

S.B.
21. 05. 2020 10.00
0

Normalno ima človek dve ledvici, vsaka pa ima sečevod, po katerem odteka seč iz osrednjega zbiralnega predela ledvic v sečni mehur. Osnovna funkcija ledvic je prečiščevanje odpadnih presnovkov, odvečne količine natrija in vode iz krvi ter njihovo odstranjevanje iz telesa. Kako pa se spopasti s stanjem, ko v ledvicah nastanejo kamni?

Vsako ledvico sestavlja približno milijon drobnih filtrov, ki prečiščujejo tekočino, ta pa se potem steka v zbiralca. Tekočina lahko potuje skozi ledvice kot razredčen seč ali pa se v njih iz seča resorbira voda in na ta način seč postane bolj koncentriran. Simptomi, ki jih povzročajo bolezni ledvic in sečnih izvodil, se razlikujejo glede na vrsto bolezni in prizadeti predel.

Ledvični ali sečni kamni so čvrsti drobci, ki lahko nastanejo kjerkoli v sečilih in lahko povzročijo bolečine, krvavitev, zaporo sečnega toka ali okužbo. Običajno so iz kalcija, lahko pa so tudi iz sečne kisline ali cistina. "Sečne kamne največkrat odkrijemo zaradi bolečine, včasih pa tudi s pomočjo ultrazvoka, ko ga ne opravimo zaradi kamnov, ampak zaradi česa drugega in jih naključno odkrijemo," je pojasnil urolog doc. dr. Tomaž Smrkolj, dr. med.

Ledvični oz. sečni kamni so poimenovani po mestu nastanka: ledvični, sečevodni kamni in kamni sečnega mehurja. Proces nastajanja kamnov pa imenujemo urolitiaza. Glede na obliko in velikost so različni, saj nekaterih ne moremo videti s prostim očesom, drugi pa imajo lahko tudi do 2,5 cm premera.

Nekaterih kamnov ni mogoče videti s prostim očesom.
Nekaterih kamnov ni mogoče videti s prostim očesom.FOTO: Dreamstime

"Glede na spol se pogosteje pojavljajo pri moških, saj je izguba tekočine pri njih večja, ker morda intenzivneje trenirajo, imajo bolj fizično naporno delo in podobno. Najpogosteje v starostni skupini od 25. do 50. leta, lahko pa tudi kasneje ali prej, že pri otroku, ampak to le v redkih primerih. Pri ženskah se običajno pojavijo v rodnem obdobju, med nosečnostjo, ko pride do kakšnih premikov, izgube tekočin so večje, zaradi česar nastane kamen. Lahko pa jih najdemo naključno, saj je med nosečnostjo pregled z ultrazvokom pogostejši in opazimo kamne, ki so bili prisotni že prej. Sicer se prav tako običajno pojavljajo od 25. do 50. leta," je dodal dr. Smrkolj.

Kakšni so simptomi nastanka ledvičnih kamnov?

Drobceni delci ne povzročajo nobenih simptomov, kamni v sečnem mehurju pa lahko povzročajo bolečine v spodnjem delu trebuha. Bolečina v ledvenem predelu, ki nastane zaradi zapore pretoka v sečevodu ali ledvičnem mehu, ni stalna, je pa lahko zelo huda. Pojavi se v ledvenem predelu, nato pa potuje od trebuha do dimeljskega predela, v notranji predel stegna.

Drugi simptomi so:

- bruhanje,
- slabost,
- napihnjen trebuh,
- mrzlica,
- povečana telesna temperatura,
- krvav seč.

Bolečina v ledvenem predelu je lahko precej močna.
Bolečina v ledvenem predelu je lahko precej močna.FOTO: Dreamstime

Kako poteka zdravljenje?

 "V prvi vrsti moramo videti, kako velik je kamen. Če je velik do 7 milimetrov, si želimo, da bi se sam izločil, zato počakamo dva tedna in z analgetiki ublažimo bolečine. Čez dva tedna pa preverimo, ali je kamen še vedno prisoten v sečilih. Če se ni izločil, imamo še vedno na voljo več možnosti, pa naj gre za zunajtelesno ali znotrajtelesno drobljenje, kjer gremo do kamna z optičnim inštrumentom in ga bodisi zdrobimo z laserjem ali povlečemo ven s posebno košarico ali odstranimo s prijemalko. Klasične operacije, kjer so kamen izrezali, so danes izjemno redke, saj imamo nove tehnologije," je obrazložil potek zdravljenja dr. Smrkolj.

Stanje ledvic lahko poslabšajo dejavniki, kot so dehidracija, bolezen, zdravila, stres in slaba prehrana, ki povzroča zakisanost telesa. Če imate ledvične kamne, je za preventivo nujno pitje zadostne količine vode in odpoved alkoholu. Alkoholne pijače namreč povečajo nivo kalcija, oksalata in fosfata v urinu. Ravno tako se odsvetuje pitje vode z veliko vsebnostjo mineralov in pitje pravega čaja. Treba je omejiti tudi vnos mleka, beljakovin, soli in sladkorja. "Dolgoročno, če posameznik ne zdravi ledvičnih kamnov, se lahko ledvice okvarijo, sploh če pride do zastoja, ki je kroničen. To pomeni, da kamen zamaši odtok iz ledvice, kar lahko v nekaj mesecih privede do slabšega delovanja ledvice ali celo do trajne okvare ledvice," je sklenil urolog.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662