Vizita.si
Hepatitis

Bolezni od A do Ž

'Na voljo imamo vsa sredstva za zdravljenje hepatitisa C, ne poznamo pa bolnikov'

S.B.
28. 10. 2019 07.50
0

Hepatitis je vnetje jeter, za katero obstaja več vzrokov. Po navadi nastane zaradi katerega od petih hepatitisnih virusov – A, B, C, D ali E. Redkeje pa nastane zaradi drugih virusnih okužb, kot so rumena mrzlica, infekcijska mononukleoza ali okužbe s citomegalovirusom.

Dva najpogostejša nevirusna vzroka za pojav hepatitisa so alkohol in zdravila. Hepatitis je lahko akuten in traja do šest mesecev, lahko pa je kroničen.

Hepatitis C je prva kronična virusna bolezen v zgodovini medicine, ki je ozdravljiva. Tudi v Sloveniji smo izjemno uspešni pri obvladovanju te bolezni, med vsemi evropskimi državami smo namreč na zavidljivem drugem mestu. Še vedno pa je približno tisoč neodkritih bolnikov, ki se niso testirali, zato zdravnike še vedno čaka veliko dela.

Virus hepatitisa C povzroča najmanj 80 odstotkov primerov hepatitisa, ki nastanejo zaradi transfuzije krvi, dodatno pa še veliko osamljenih primerov akutnega hepatitisa. Virus se prenaša predvsem ob izpostavljenosti okuženi krvi. Je v krvi, slini, spermi, urinu, solzah in trebušni slinavki. Najpogosteje pa se prenaša med odvisniki od drog, od katerih si jih po več vbrizgava mamilo z isto iglo. Prenos bolezni s spolnimi stiki je redek.

Hepatitis C lahko povzroči cirozo jeter.
Hepatitis C lahko povzroči cirozo jeter.FOTO: iStock

Po zadnjih podatkih naj bi bilo s hepatitisom C okuženih 130–150 milijonov ljudi, vsako leto umre od 350.000 do 500.000 oseb zaradi bolezni jeter, ki so posledica hepatitisa C.

"Hepatitis C še zdaleč ni samo bolezen jeter. Hepatitis C je sistemska bolezen, praktično lahko prizadene katerikoli organski sistem," je za oddajo Vizita povedala prof. Mojca Matičič, infekcijska kl. UKCL.

Virus hepatitisa C je krivec za številne primere kroničnega hepatitisa in nekatere primere ciroze in raka jeter. Iz neznanih razlogov imajo ljudje z alkoholno boleznijo jeter pogosto tudi hepatitis C; kombinacija obeh bolezni pa včasih povzroči večjo izgubo funkcije jeter, kot bi jo povzročila ena sama bolezen.

Umrljivost zaradi hepatitisa je že vrsto let večja od tiste zaradi virusa HIV.

Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni
Preberi še
Po uspešni operaciji so Romani povedali, da bi živela le še nekaj dni

"Danes ne izvajamo več punkcije jeter, ker imamo posredno metodo ocene stanja jeter in tablete brez kakršnih koli stranskih učinkov. Z eno tabletko dnevno, dva do tri mesece zdravljenja, pozdravimo okužbo praktično pri vsakomur," je še dodala Matičičeva.

Čeprav je hepatitis C navadno blag in pogosto brez simptomov, pomeni resno težavo, ker se pri približno petini bolnikov prej ali slej razvije ciroza jeter. "Na voljo imamo vsa sredstva za obvladovanje te okužbe in ozdravitev, ne poznamo pa bolnikov. Zakaj? Zaradi tega, ker bolezen vrsto let – dve, tri ali celo štiri desetletja poteka popolnoma brez bolezenskih znakov," še zaključi Mojca Matičič.

Testiranje je povsem anonimno, zanj ne potrebujete ne zdravstvene kartice ne napotnice. Testiranje na infekcijski kliniki je mogoče vsak ponedeljek med 12. in 14. uro. Izvide lahko prejmete v roku 14 dni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650