Tetanus je potencialno smrtno nevarna bakterijska okužba, ki prizadene živčni sistem. Lahko povzroči togost mišic in krče, v hudih primerih pa tudi odpoved dihanja in smrt.
Kaj je tetanus?
Tetanus je bakterijska okužba, ki jo povzroča bakterija Clostridium tetani. Bakterija lahko vstopi v telo skozi rano ali ureznino in proizvede toksin, ki vpliva na živčni sistem. To lahko privede do togosti mišic in krčev, zlasti v mišicah čeljusti in vratu, kar lahko oteži odpiranje ust ali požiranje. V hujših primerih lahko tetanus povzroči odpoved dihanja in smrt.
Tetanus simptomi
Simptomi tetanusa se običajno pojavijo v 7 do 21 dneh po okužbi. Prvi simptom je običajno okorelost čeljustnih mišic, ki lahko oteži odpiranje ust ali požiranje. Drugi simptomi lahko vključujejo okorelost mišic in krče v drugih delih telesa, kot so vrat, hrbet in trebuh. Ti krči so lahko zelo boleči in lahko trajajo nekaj minut.
''Kot prvi znak se najpogosteje (v 50 %) pojavijo otrdelost in krči v žvekalnih mišicah, nato sledijo otrdelost vratu, težave pri požiranju, krč glasilk in mišic sapnika, generalizirani krči po celotnem telesu, močno okrepljeni refleksi, potenje in povišana telesna temperatura. Zaznavni del živčevja ni prizadet, zato je bolnik pri polni zavesti,'' povedo na NIJZ in dodajajo:
''Pri novorojenčkih (ob rojstvu so še brez težav) se kot prvi znak pojavi odsotnost sesanja 3 do 28 dni po rojstvu. Prenehajo pridobivati težo in njihova telesa postanejo otrdela, pojavijo se krči. Zaradi krčev lahko pride do zlomov hrbtenice in drugih kosti. Lahko se pojavijo motnje srčnega ritma in koma. Med sekundarnimi okužbami je pogosta pljučnica. V primeru neonatalnega tetanusa je izid največkrat smrtni.''
Tetanus vzroki
Tetanus povzroča bakterijska okužba, ki jo najdemo v zemlji, prahu in živalskih iztrebkih. Bakterija lahko vstopi v telo skozi rano ali ureznino in nato proizvede toksin, ki vpliva na živčni sistem. Tetanus ni nalezljiv in se ne prenaša s človeka na človeka. Lahko pa ga preprečimo s cepivom in ustrezno oskrbo ran!
''Do okužbe lahko pride prek rane, ki je onesnažena z zemljo, v kateri so spore bacila tetanusa. Posebej nevarne so z zemljo onesnažene vbodne rane, pa tudi žulji, opekline in druge, morda celo neopažene rane. Lahko se okužimo z uporabo nesterilnih materialov (piercing, intravensko uživanje drog ...),'' poudarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Tetanus možnosti zdravljenja
Zdravljenje tetanusa običajno vključuje hospitalizacijo in podporno oskrbo, kot so oskrba ran, obvladovanje bolečin in mišični relaksanti. V hudih primerih lahko bolniki potrebujejo mehansko ventilacijo za pomoč pri dihanju. Za boj proti bakterijski okužbi se lahko dajejo tudi antibiotiki.
Preventiva je ključnega pomena, cepljenje pa najboljši način za zaščito pred tetanusom. Če imate rano ali ureznino, je pomembno, da jo temeljito očistite in po potrebi poiščete zdravniško pomoč, da preprečite tveganje okužbe s tetanusom.
''Tetanus je v kateri koli stopnji bolezni nujno stanje in zahteva bolnišnično obravnavo, kjer lahko izvajajo stalen nadzor nad bolnikom,'' še poudarjajo na NIJZ.
Vizita e-novice
Dodatni viri: Nacionalni inštitut za javno zdravje
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV