Vizita.si
image (28)

Bolezni

Bolezni, ki jih prepoznamo na prvi pogled

Katja Benčina
23. 05. 2011 08.11
0

Nekatere bolezni lahko prepoznamo že samo s pogledom na človeka, a seveda le, če poznamo simptome teh stanj. Prav zato ni nenavadno, da poročamo o zgodbah, kjer ljudje prek Facebooka le s pogledom na profilno fotografijo prepoznajo bolezensko stanje.

Retinoblastom

Ena takih bolezni je maligni očesni tumor retinoblastom, ki nastane iz nevroblastov, ki se nahajajo v mrežnici otrokovega očesa. Ker lahko retinoblastom uniči otrokovo oko in vid ter lahko povzroči celo smrt otroka, je hitra prepoznava tega nevarnega tumorja in takojšnja diagnostika ter terapija izjemno pomembna. A k sreči lahko bolezen prepoznamo že hitro. Dojenčkove oči izgledajo nenavadno, saj opazimo spremembo barve zenice, in sicer se obarva belo. Še posebej je vidna na fotografijah, ko starši slikajo svojega otroka, saj je na posnetkih z bliskavico eno otrokovo oko redeče, drugo pa sivo-belo, in se zdi kot ''mačje oko''. Precej pogost prvi znak je tudi škiljenje, saj bolno oko ne vidi in se zato odkloni navznoter ali navzven. Ob teh znakih je potreben takojšen obisk zdravnika, saj je zdravljenje v zgodnji fazi izjemno uspešno.

Cushingov sindrom

Na prvi pogled lahko prepoznamo tudi Cushingov sindrom. Simptomi so namreč precej očitni. Obraz postaja zaobljen in rdeč. Poslabša se stanje kože in lahko se pojavijo akne. Pride do povečanja telesne teže, maščoba se nabira predvsem na zatilju in trupu. Pri ženskah prihaja do prekomerne poraščenosti in motenj cikla. Bolniki opazijo, da se hitreje pojavijo podplutbe, še posebej po okončinah, njihov trebuh, stegna in roke pa prekrijejo strije. Vse to kaže na Cushingov sindrom, ki je posledica previsoke ravni hormonov skorje nadledvične žleze. Vzrok za to pa ponavadi iščemo v dejavnikih vnesenih od zunaj, na primer zdravilih (predvsem glukokortikoidi), ali dejavnikih znotraj telesa, kot so tumor hipofize, pljuč, trebušne slinavke, ščitnice, nadledvičnih žlez. Zdravljenje je odvisno od diagnoze.

Golšavost

Golšavost je posledica povečanja ščitnice. Bolniki najprej na svojem vratu opazijo oteklino, poleg nje pa občutijo pritisk v vratu in občutek tujka, zato nekatere pričnejo motiti tesni ovratniki. Zelo povečana ščitnica pa lahko pritisne na sapnik in povzroči občutek dušenja. Sicer pa je najpogostejši vzrok golše v svetu pomanjkanje joda v hrani, zato se v številnih država soli dodaja jod.

Kljub temu pa se v odrasli dobi vseeno pojavlja 10 odstotkov golšavosti. V primeru, da ste opazili zgornje simptome, se oglasite pri svojem zdravniku, ki vas bo napotil k tirologu. Zdravljenje, za katerega se bo odločil, pa je predvsem odvisno od vzroka in velikosti golše.

 Bellova paraliza

Bellova paraliza ali paraliza obraznega živca se kaže s povešenim ustnim kotom, iz katerega uhaja slina, bolnik ne more popolnoma zapreti svojega očesa, lahko se pojavijo tudi motnje okusa in bolečine v ušesu ali za njim. Pacient čuti tudi bolečine za ušesom na prizadeti strani, oko pa se mu pogosto vname. Paralizi so najbolj izpostavljene nosečnice, sladkorni bolniki ali tisti, ki so preboleli gripo. Do stanja pride zaradi poškodbe živca, ki ga lahko povzročijo nekatere okužbe. Bellovo paralizo prepoznamo že samo s pogledom na bolnika, kljub temu pa jo marsikdo zamenja za posledice možganske kapi. A pri možganski kapi se pojavijo tudi težave z okončinami ali govorjenjem. Paraliza obraznega živca se navadno popravi v treh do šestih tednih brez zdravljenja, majhen odstotek ljudi pa nekatere posledice čuti vse življenje.

Akromegalija

Velika stopala, dlani, odebeljeni prsti, jezik in usta lahko pomenijo bolezen, imenovano akromegalija. Ta nastane zaradi čezmernega izločanja rastnega hormona, kar uravnava glavna endokrina žleza v naših možganih, t. i. hipofiza. Tako so motnje pri izločanju rastnega hormona pravzaprav v več kot 95 odstotkih posledica benignega tumorja hipofize. Tumorji hipofize sicer predstavljajo približno 15 odstotkov vseh tumorjev v glavi. Poleg težav zaradi viška hormonov, kot je akromegalija, lahko povzročijo še odpoved hipofize in značilne simptome zaradi samega pritiska na okolico, kot so izpadi vidnega polja, pareza možganskih živcev in glavobol. Zdravljenje lahko poteka operativno, ko kirurg tumor, če je majhen, bolniku odstrani skozi nos. Če se tumorja nikakor ne da v celoti operativno odstraniti in če seveda ne ogroža vida, se zdravnik odloči za zdravljenje z zdravili, ki uravnavajo izločanje rastnega hormona. Ali z obsevanjem, če tumorja ni mogoče odstraniti ali bolnik ne reagira na zdravljenje z zdravili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662