Vizita.si
Občutek napihnjenosti je lahko posledica mnogih nevarnih bolezni, kot so čir na želodcu, razdražljivost črevesja, vnetja trebušne slinavke ali pa celo rak na želodcu.

Bolezni

Kaj razkriva vaša prebava?

Saša Pančur
13. 09. 2012 07.56
0

Slaba prebava razen neprijetnega in slabega počutja običajno ne povzroča resnejših težav, a kaj, ko zanjo ni vedno kriva zgolj neustrezna prehrana. Ali veste, da lahko v ozadju stojijo tudi nekatere nevarne bolezni?

Občutek napihnjenosti je lahko posledica mnogih nevarnih bolezni, kot so čir na želodcu, razdražljivost črevesja, vnetja trebušne slinavke ali pa celo rak na želodcu.
Občutek napihnjenosti je lahko posledica mnogih nevarnih bolezni, kot so čir na želodcu, razdražljivost črevesja, vnetja trebušne slinavke ali pa celo rak na želodcu.FOTO: iStockphoto
Čir na želodcu

Na začetku tankega črevesa, požiralnika ali dvanajsternika se lahko zaradi nepravilnega delovanja zaščitne obloge pred kislino kaj kmalu pojavijo izjemno boleče razjede. Raziskave so dokazale, da so te v kar 90 odstotkih posledica prisotnosti nevarne spiralne bakterije helicobacter pylori, ki močno razdraži želodčno sluznico in oblikuje čir na predelu želodca. Bakterijo lahko staknete preko prenosa s slino ali pa kot posledico dolgotrajnega jemanja nekaterih zdravil proti bolečinam. Nevarna je predvsem zaradi tega, ker veliko bolnikov simptomov dolgo ali pa sploh ne občuti.

Bodite pozorni na znake

Pojav čira na želodcu lahko najlažje prepoznamo po pekoči bolečini v trebuhu, ki se pojavi 3 ure po končanem obroku, pogosti pa so tudi naslednji simptomi:

- Občutek hitre sitosti in napihnjenosti.
- Slabost, bruhanje in spahovanje.
- Nepojasnjena izguba kilogramov in apetita.
- Odvajanje blata s krvavim izcedkom.
- Črno blato z vonjem po železu.

Kako ukrepati?

Ker bolečina nastopa v intervalih, pogosto ne poiščemo nujne zdravniške pomoči, dokler ni ta že neznosna. Notranje krvavitve lahko povzročijo slabokrvnost in hude težave v prebavi, s čimer se zagotovo ni za igrati. Odkrijete ga lahko s pomočjo testov za odkrivanje tovrstne bakterije, ki so dostopni v vsaki lekarni ali pa se odpravite k osebnemu zdravniku, ki bo analiziral še vašo kri, blato in ustni zadah. V primeru, da bolečina v nekaj dneh še kar na bo ponehala, pa vam močno priporočamo še podroben pregled prebavil z gastroskopijo. Čir lahko zdravite z rednim jemanjem tablet, ki zmanjšujejo količino kisline in uničijo bakterije. Terapija traja nekaj tednov.

Bolečine v zgornjem delu trebuha so prvi in najpogostejši pokazatelj nevarnih bolezni.
Bolečine v zgornjem delu trebuha so prvi in najpogostejši pokazatelj nevarnih bolezni. FOTO: iStockphoto
Žolčni kamni

Nadležni žolčni kamni se najpogosteje razvijejo v žolčniku, predvsem kot posledica visoke ravni holesterola v krvi. Zanimivo pa je dejstvo, da kar tri četrtine vseh bolnikov ne zaznajo njihovega pojava, dokler ni stanje že zelo resno, saj pogosto ne povzročajo nikakršnih težav ali bolečin.

Bodite pozorni na znake

Ker se kamni razvijajo tiho in neopazno, ter počasi rastejo, dokler ne povzročijo že resnejših zapletov, bodite še posebej pozorni na najpogostejše simptome, kot so:

- Bruhanje.
- Bolečina v žlički.
- Bolečina v zgornjem delu trebuha.
- Bolečina pod desnim rebrnim lokom.

Tovrstne bolečine lahko trajajo do pol ure in se običajno stopnjujejo v predelu pod desno lopatico. V kolikor ne bodo ponehale v roku od 6 do 12 ur, pa morate nujno poiskati zdravniško pomoč in se prepričati, ali ne gre za nevarno vnetje. Nanj opozarjata predvsem mrzlica in povišana telesna temperatura, ki ju boste zagotovo opazili.

Kako ukrepati?

Njihovo prisotnost lahko odkrijete s pomočjo ultrazvoka, ki zazna vsak kamen, večji od dveh milimetrov. Izbira poznejšega zdravljenja pa je odvisna predvsem od lokacije in velikosti kamnov ter resnosti težav, ki jih ti povzročajo. Lažja obolenja zdravijo predvsem z litotripsijo oziroma razbijanjem kamnov z udarnimi valovi zunaj telesa, ki je v roku devetih mesecev uspešna v kar 80 odstotkih primerov. Učinkovitost je odvisna predvsem od prehodnosti žolčevodov, velikosti kamnov, krčenja žolčnika in odsotnosti akutnih venskih procesov.

Resnejši primeri, ki opozarjajo na sum klinične komplikacije kamna in prisotnost tega v velikem žolčnem vodilu, pa zahtevajo kirurški poseg. Pri tako imenovani laparoskopski holecistektomiji kirurgi skozi majhne luknjice v trebušni steni s posebnimi instrumenti odstranijo kamne, pri čemer delajo majhne reze, ki ne puščajo opaznih brazgotin. Tveganj med operacijo skoraj ni, bolnik pa se lahko vrne domov že v nekaj dneh po opravljenem posegu.

Prebavne motnje in tovrstne bolezni so lahko pogosto tudi posledica stresa.
Prebavne motnje in tovrstne bolezni so lahko pogosto tudi posledica stresa. FOTO: iStockphoto
Sindrom razdražljivega črevesja

Ta najpogostejša kronična motnja debelega črevesja je običajno povezana predvsem s stresom. Tokrat ne govorimo o bolezni, saj gre za motnjo krčenja mišic v steni debelega črevesa, ki nam lahko povzroča hude bolečine. Ponavadi se pojavi kot posledica črevesnih okužb, motenj v živčnem sistemu črevesja ali pa zgolj zaradi črevesne preobčutljivosti.

Bodite pozorni na znake

Simptomi se razlikujejo odvisno od vsakega posameznika posebej in so običajno dvakrat pogostejši pri ženskah kot pri moških. To težavo imajo ljudje, ki so se v zadnjem mesecu vsaj tri dni spopadali z bolečinami v trebuhu in hkrati s še vsaj dvema od naslednjih simptomov:

- Izmenična obdobja zaprtosti in driske.
- Občutek neizpraznjenega črevesa.
- Bolečine ob odvajanju blata.
- Bolečine med spolnim odnosom.
- Močni krči v obdobju menstruacije.
- Motnje uriniranja.
- Napihnjenost in vetrovi.

Kako ukrepati?

Zdravnik bo sicer najprej preveril možnost celiakije oziroma občutljivosti na gluten, a so težave pogosto psihičnega izvora. Govorimo predvsem o količini stresa in slabih življenjskih razmerah. Ker enkratno zdravilo še ne obstaja, je zdravljenje prilagojeno posameznim simptomom. To pomeni, da se s pomočjo sredstev proti krčem, odvajal in probiotikov zdravijo posamezni deli telesa, ki vam povzročajo najhujše bolečine. Škoditi ne more niti eliminacijska dieta, s katero boste iz vaše vsakodnevne prehrane počasi izločali sladkor in druge sestavine ter s tem ugotovili, ali so za težave kriva tudi določena živila.

Če bolečine ob odvajanju blata v nekaj dneh ne bodo ponehale, se nemudoma posvetujte z zdravnikom.
Če bolečine ob odvajanju blata v nekaj dneh ne bodo ponehale, se nemudoma posvetujte z zdravnikom.FOTO: iStockphoto
Vnetje trebušne slinavke

Tej majhni žlezi za želodcem sicer ponavadi ne posvečamo posebne pozornosti, a igra pomembno vlogo pri uravnavanju prebave. Pankreatitis pomeni vnetje te žleze, ki je na srečo dokaj redko, a zato nič manj resno stanje. Prizadene približno dva na deset tisoč ljudi, a to število predvsem zaradi porasta avtoimunskih bolezni drastično narašča. Največkrat se vname zaradi zlorabe alkohola, saj nastopi kot odziv na strupeno snov v telesu.

Bodite pozorni na znake

Vnetje lahko nastopi nenadoma v obliki hudih bolečin ali pa kot kronično vnetje, ki se tiho pripravlja že dalj. Najpogosteje se pokaže kot tiščanje na območju žličke, ki se stopnjuje po obroku in ga spremlja slabost. V kolikor ne prepoznamo zgodnjih znakov, lahko do poznih simptomov propade že do 70 odstotkov žleznega tkiva, zato nikar ne zanemarite naslednjih znakov:

- Otekel trebuh in bolečina v popku.
- Bolečina v ledvenem predelu hrbta.
- Pogost občutek slabosti in bruhanje.
- Potenje in vročina.
- Napihnjenost in vetrovi.
- Blato je barve gline.
- Vlažna in lepljiva koža.
- Podplutbe in krvavitve v koži.

Kako ukrepati?

Osnovna terapija se začne z dieto, s pomočjo katere se lahko učinkovito ublaži vnetje, v kolikor to še ni preraslo v nevarno obliko. V resnejših primerih mora namreč bolnik nujno začeti s podporno terapijo v bolnišnici, ki preprečuje odmrtje tkiva trebušne slinavke in drugih organov. Posebnih zdravil za preprečitev zaenkrat še ni, zato morajo pacienti po posegu opravljati redne kontrolne preglede in paziti, da se stanje ne bo spreobrnilo v kronično, ponavljajočo se obliko. To lahko namreč privede do odpovedi trebušne slinavke, kar se lahko v najhujšem primeru konča tudi tragično.

Zaradi ignoriranja simptomov in prepoznega zdravljenja lahko pride do resnih posledic, kot sta odpoved organov ali pa celo smrt.
Zaradi ignoriranja simptomov in prepoznega zdravljenja lahko pride do resnih posledic, kot sta odpoved organov ali pa celo smrt.FOTO: iStockphoto

Rak na želodcu

Ta se običajno pojavi po 50. letu starosti in pogosteje ogroža predvsem moške s krvno skupino A ter k temu gensko nagnjene posameznike. Rak na želodcu je maligen tumor, ki se pojavi v želodčni sluznici in se hitro širi po vsem telesu. Bolezen naj bi bila posledica skupka več vzrokov, kot sta prekomerna telesna teža in prekomerno uživanje soli, lahko pa je tudi posledica operacije na želodcu, dolgotrajnega vnetja želodčne sluznice in obolenja za kroničnim gastritisom. Koristilo pa vam ne bo niti redno kajenje in uživanje alkohola.

Bodite pozorni na znake

Zaradi blagih začetnih simptomov bolniki pomoč pogosto poiščejo takrat, ko je že prepozno. Nekateri znaki, ki opozarjajo na raka želodca, so lahko značilni tudi za nevarno želodčno razjedo, zato bodite nanje še posebej pozorni:

- Nelagodje v predelu žličke.
- Občutek sitosti in napihnjenosti.
- Težave pri požiranju in zatikanje hrane.
- Slabost in bruhanje.
- Nepojasnjena izguba telesne teže.
- Črno blato.
- Občutek utrujenosti.

Kako ukrepati?

Edina učinkovita in zagotova možnost je kirurška odstranitev tumorja, ki pa je možna le v zgodnjem stadiju bolezni. Pri posegu kirurg odstrani oboleli del želodčne stene ali pa ves želodec ter bližnje bezgavke, ki bi utegnile biti okužene. Ko se bolezen razširi na bližnje organe, vam operacija sicer lahko podaljša življenje, a trajen uspeh ni več možen. Takrat se lahko odločite še za postopek obsevanja in kemoterapije, ki upočasnita napredovanje bolezni in ublažita simptome, a sta obenem izjemno naporna ter precej neprijetna.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602