Vizita.si
Bradavice nastanejo zaradi okužbe z enim od humanih papiloma virusov. Običajno se z virusom lahko okužimo neposredno z rokovanjem s človekom, ki ima bradavice, ali posredno preko okuženih predmetov.

Bolezni

Bradavice ... Kako se jih znebiti?

Katja Benčina
29. 01. 2020 08.27
1

Kožne bradavice so kožni izrastki, ki običajno nastanejo zaradi okužbe s človeškimi papiloma virusi in povzročijo razraščanje celic podkožnice in čezmerno poroževanje. Pojavijo se lahko na vseh delih telesa, najpogosteje na rokah, nogah.

Bradavice, ki se pojavijo na našem telesu, velikokrat izginejo same od sebe in ne potrebujejo zdravljenja. Nekatere izginejo in se nato znova pojavijo. Druge spet ostanejo prisotne na koži dolga leta. Na koži se pojavijo kot majhni trdi kožni izrastki, ki lahko rastejo posamično ali v skupinah. Lahko so privzdignjene od podlage ali ploščate. Na površini lahko včasih opazimo drobne črne pikice, ki so posledica krvavitev iz drobnih žilic, in ne umazanije. Običajno so kožne bradavice neboleče in ne povzročajo resnih težav. Če so moteče ali neprijetne, pa jih lahko odstranimo. Zdravimo jih glede na lego, vrsto in izrazitost.

Virusi, ki povzročajo nastanek bradavic, se hitreje razmnožujejo v vlažnem in toplem okolju. Dobro pa je vedeti, da so veliko bolj nalezljive mokre bradavice.
Virusi, ki povzročajo nastanek bradavic, se hitreje razmnožujejo v vlažnem in toplem okolju. Dobro pa je vedeti, da so veliko bolj nalezljive mokre bradavice. FOTO: iStock

Kaj jih povzroča?

Bradavice nastanejo zaradi okužbe z enim od humanih papiloma virusov. Običajno se z virusom lahko okužimo neposredno z rokovanjem s človekom, ki ima bradavice, ali posredno preko okuženih predmetov. Okužba je možna tudi pri isti osebi, kjer gre torej za prenos okužbe iz enega dela kože na drugi del. Čas od okužbe do nastanka bradavice je navadno od dva do štiri mesece. Virusi, ki povzročajo nastanek bradavic, se hitreje razmnožujejo v vlažnem in toplem okolju. Dobro pa je vedeti, da so veliko bolj nalezljive mokre bradavice.

Kako si pomagati?

Kožne bradavice običajno odstranjujemo ali obravnavamo, ko povzročajo določene težave. Če nastanejo na primer na motečih mestih, kot je obraz, ali pa na mestu, kjer prinašajo bolečine, denimo na stopalu, ob nohtu, na podplatu, v lasišču. Lahko tudi pritiskajo na živec ali jih poškodujemo s predmeti. V teh primerih si lahko pomagate z izdelki iz lekarne ali pa vas zdravnik napoti k dermatologu.

Popolnega zdravila za odstranjevanje bradavic na žalost ni, saj noben izdelek ne more uničiti virusa, ne da bi hkrati uničil celic, ki so okužene z virusom. Da bi se znebili bradavic, moramo tako najprej v prvi vrsti spodbuditi svoj imunski sistem, ki napade virus. Pri tem sta najpomembnejša vztrajnost in potrpljenje. Včasih bradavice kljub dolgotrajnem zdravljenju ne izginejo in se po uspešnem zdravljenju znova pojavijo.

Če samozdravljenje ne pomaga, lahko dermatolog bradavice odstrani s pomočjo zamrzovanja s tekočim dušikom – kirurškim posegom, ki je odsvetovan pri otrocih. Poleg tega z laserjem, kiretažo (postopek, pri katerem z ostro žličko odstranijo poroženeli del okoli bradavice) in električnimi iglami.

Če samozdravljenje ne pomaga, lahko dermatolog bradavice odstrani s pomočjo zamrzovanja s tekočim dušikom in drugimi postopki.
Če samozdravljenje ne pomaga, lahko dermatolog bradavice odstrani s pomočjo zamrzovanja s tekočim dušikom in drugimi postopki.FOTO: iStock

Kako preprečiti okužbo z virusom?

Da bi preprečili nastanek bradavic, se ne dotikajte bradavic drugih ljudi, od ljudi, ki imajo bradavice na podplatih, si ne izposojajte nogavic ali čevljev. Previdno tudi v bazenih, savnah in skupinskih kopalnicah, kjer nosite natikače. V telovadnicah pa bodite obuti. Po kopanju v javnih kopališčih si umijte oziroma razkužite stopala z dezinfekcijskim sredstvom. Po prhi, kopeli ali umivanju rok osušite bradavice, da zmanjšate možnost širjenja virusov. Bradavice ne poškodujte, praskajte ali grizite, da ne bi povzročili širjenje bradavic. Ne brijte si predela, kjer imate bradavice.

OPOZORILO:

Previdno pri izrastkih, za katere niste prepričani, da gre za bradavice. Če izrastek nima hrapave površine, ni čvrsta kožna tvorba, nima okrogle ali delno nepravilne oblike in meri več kot 1 centimeter, ne vsebuje le rahlo črnih pikic, gre lahko tudi za kakšno drugo kožno tvorbo. V tem primeru obiščite zdravnika. Prav tako tudi, če se izrastek hitro veča, spreminja barvo, na njem nastaja razjeda ali krvavi.

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662