Vizita.si
Gripa se začne nenadno, z vročino, mrzlico, bolečinami v mišicah, glavobolom in utrujenostjo.

Bolezni

Imate gripo? Pomagajte si z nasveti naših babic!

Mojca Koprivnikar
19. 10. 2009 11.12
0

Če imate gripo, potem se je bolezen začela hitro, z visoko vročino, glavobolom, mrzlico, utrujenostjo in značilnimi bolečinami v mišicah. Preverite, kako bolezen pozdravimo s pomočjo nasvetov naših babic.

Gripa se začne nenadno, z vročino, mrzlico, bolečinami v mišicah, glavobolom in utrujenostjo.
Gripa se začne nenadno, z vročino, mrzlico, bolečinami v mišicah, glavobolom in utrujenostjo.FOTO: iStockphoto
Kot pravi zdravnica Andreja Kumer Lakner, gre pri gripi za akutno nalezljivo bolezen, ki jo povzročajo virusi influence A in B. Tako imenovana virusa influence A in B se zelo hitro spreminjata in povzročata epidemije, virus A pa celo pandemije.

Ko bolniki kašljajo in kihajo, se virus od njih prenaša s kužnimi kapljicami, lahko pa se nalezemo tudi z neposrednim in posrednim stikom. Inkubacija je kratka, in sicer eden do tri dni. Pojavijo se mrazenje, mrzlica, glavobol, močne bolečine v mišicah, pekoče bolečine v očeh, hripavost, suh kašelj in vročina, ki naraste do 40 stopinj Celzija. Nos je lahko zamašen, izcedka pa navadno ni. Oseba z gripo je povsem brez teka. Visoka vročina običajno traja tri do štiri dni, včasih pa ves teden.

Pri otrocih blažje, pri nosečnicah hujše

Pri otrocih lahko bolezen poteka blažje, pri ogroženih bolnikih (s kroničnimi ledvičnimi in srčnimi boleznimi, s presnovnimi motnjami, pri nosečnicah) pa je potek hujši – vročina je dolgotrajnejša, razvijejo se lahko znaki pljučnice, miokarditisa ( to je vnetje srčne mišice), encefalitisa (to je vnetje možganov). Okrevanje po bolezni je dolgotrajno, posebno starejši so lahko še dolgo utrujeni, kašljajo ali so celo depresivni.

Antiobiotiki pri gripi ne pomagajo

Pri gripi žal antibiotiki ne pomagajajo: "Antibiotiki pri zdravljenju gripe nimajo nobenega učinka, razen če so potrebni pri zapletih. Pri gripi, ki poteka tipično, pri sicer zdravih ljudeh, obisk pri zdravniku ni potreben. Seveda pa je treba ostati doma in strogo počivati, dokler traja vročina in še vsaj dva dni oziroma več, odvisno od počutja," pravi Kumer Laknerjeva. Zdravniki fizično aktivnost odstvetujejo za 2 do 3 tedne, saj sicer lahko pride do vnetja srčne mišice in nenadne smrti.

Pri zdravljenju pomagajo različni zeliščni čaji, pastile z islandskim lišajem, tudi sok iz rdeče pese, koristna pa so tudi različna prehranska dopolnila.
Pri zdravljenju pomagajo različni zeliščni čaji, pastile z islandskim lišajem, tudi sok iz rdeče pese, koristna pa so tudi različna prehranska dopolnila.FOTO: iStockphoto

Preizkusite nasvete naših babic

V času počitka pa vam bodo prav prišli predvsem nasveti naših babic. Predvsem pijte dovolj tekočine, počivajte, telesa pa ne obremenjujte z beljakovinsko hrano. Pijte razne juhice, kompote, uživajte sveže sadje, mlečno-kislinske oziroma »probiotične« izdelki.

Pri pekočem grlu in kašlju si pomagajte zeliščnimi čaji in sirupi, pastilami z islandskim lišajem. Naše babice so prisegale še na sok rdeče pese, vendar pa ga otrokom ne dajate. ''Moderna'' prehranska dopolnila pa so probiotične bakterije in razne alge, ki so predvsem koristne za vzdrževanje zdrave črevesne mikroflore. 

Kot pravi Laknerjeva, pa lahko visoko temperaturo zbijate s paracetamolom, nikar pa ne pozabite, da otroci do 14. leta ne smejo užiti aspirina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662