Vizita.si
Mediteranska prehrana je lahko v boju zoper bolezni srca in ožilja celo bolj učinkovita kot telovadba.

Srčno žilne bolezni

Celo bolj učinkovita od telovadbe

K.B.
06. 03. 2015 15.36
5

Mediteranska prehrana lahko zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni za kar 47 odstotkov, kar je več kot vadba, je pokazala zadnja študija univerze v Atenah.

Mediteranska prehrana je lahko v boju zoper bolezni srca in ožilja celo bolj učinkovita kot telovadba.
Mediteranska prehrana je lahko v boju zoper bolezni srca in ožilja celo bolj učinkovita kot telovadba.FOTO: iStockphoto
Sveže sadje in zelenjava, polnozrnate žitarice, oreščki, fižol, olivno olje, ribe in kozarec rdečega vina so del mediteranske prehrane, ki vas lahko obvaruje pred najpogostejšim ubijalcem – srčno-žilnim boleznimi. Študija Univerze Harokopio v Atenah je namreč kar 10 let spremljala splošno populacijo srednjih let in izkazalo se je, da mediteranska prehrana zmanjša tveganje za bolezni srca in ožilja za kar 47 odstotkov.
Sveže sadje in zelenjava, polnozrnate žitarice, oreščki, fižol, olivno olje, ribe in kozarec rdečega vina so del mediteranske prehrane.
Sveže sadje in zelenjava, polnozrnate žitarice, oreščki, fižol, olivno olje, ribe in kozarec rdečega vina so del mediteranske prehrane. FOTO: iStockphoto

Študija je bila predstavljena na ameriški vsakoletni konferenci American College of Cardiology in je bila opravljena na primeru 2500 odraslih Grkov, starih med 18 do 89 let, ki so za potrebe raziskave dovolili pregled njihovih zdravstvenih podatkov od leta 2001 do leta 2012.

Skoraj eden od petih moških in 12 odstotkov žensk razvije srčno-žilne bolezni ali umre zaradi bolezni srca. Raziskovalci so ocenjevali prehrano udeležencev na lestvici od 1 do 55 na podlagi njihovih poročil o prehranjevanju. Tisti, ki so se najbolj približali tipični mediteranski prehrani, so imeli 47 odstotkov manj možnosti za to, da bodo v naslednjih desetih letih razvili bolezni srca in ožilja v primerjavi z udeleženci, ki so se bolj oddaljili od mediteranske prehrane.

Razlika se je pokazala ne glede na spol, starost, družinsko nagnjenost, stopnjo izobrazbe, telesno težo, kajenje, visok krvni pritisk, sladkorno bolezen ali visok holesterol. Pokazalo se je le, da se več žensk odloča za mediteransko prehrano kot moških.

Avtor študije profesor Demosthenes Panagiotakos je povedal: ''Naša študija je pokazala, da mediteranska prehrana deluje pozitivno na zdravje ljudi ne glede na spol, starost ali zdravstveno stanje. Pokazalo se je, da privzemanje mediteranske prehrane celo bolj varuje naše zdravje kot fizična aktivnost. Poleg tega tudi, da ima ta oblika prehranjevanja pozitivne učinke na zdravje srca in posredne učinke na uravnavanje sladkorne bolezni, hipertenzije (visokega krvnega pritiska in vnetij.''

''Ker je mediteranska prehrana osnovana na skupini živil, ki so dosegljive številnim po svetu, bi mnogi lahko povsem preprosto privzeli te prehranjevalne vzorce in se tako z zelo majhnimi stroški zavarovali pred srčno-žilnimi boleznimi.''

Sicer pa so predhodne študije pokazale, da uživanje tradicionalne mediteranske prehrane pomaga izgubiti odvečne kilograme, zmanjšuje tveganje za sladkorno bolezen, znižuje krvni pritisk in nivo holesterola v krvi.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662