
V študiji so raziskovalci na podlagi dokumentacije zdravstvenih zavarovalnic med letoma 2005 in 2010 primerjali 21.000 deklic, starih od 12 do 18 let, ki so bile cepljenje, in 186.000 deklic v enaki starosti, ki cepiva niso prejele.
Skupini sta živeli na enakem območju ZDA. V študiji so štirikrat letno izmerili odstotek spolno prenosljivih okužb, in to v letu pred in po cepljenju. Odstotek okužb je v obeh skupinah naraščal s staranjem in to v enakem ritmu, ne glede na to, ali so bil deklice cepljene ali ne.
Raziskovalci so ugotovili, da se spolno obnašanje cepljenih najstnic po cepljenju ni spremenilo. "Če bi cepljenje deklic proti HPV povzročilo porast tveganega spolnega obnašanja, bi opazili močan dvig odstotka spolno prenosljivih okužb v trimesečju po prejetju cepiva, kar pa se ni zgodilo," je pojasnil glavni soavtor študije Seth Seabury.
Študijo so strokovnjaki s harvardske zdravstvene fakultete in univerze Južne Kalifornije objavili v publikaciji ameriškega zdravniškega združenja Jama, financirali pa so jo ameriški nacionalni inštituti zdravja.
Zdravstvene oblasti v ZDA in drugod cepljenje proti HPV svetujejo dečkom in deklicam pred puberteto kot način preprečitve okužb s temi virusi, ki lahko dolgo ostanejo neopažene, vodijo pa v raka materničnega vratu, anusa, penisa, ust in grla.
V ZDA je v letu 2013 vse tri priporočene doze cepiva proti HPV prejelo le 38 odstotkov deklic v starosti med 13 in 17 let, dečkov pa je bilo cepljenih še manj.
Od leta 2006, ko so cepivo uvedli, število cepljenih sicer narašča in v letu 2013 je vsaj eno dozo cepiva prejelo 57 odstotkov deklic in 35 odstotkov dečkov, kažejo podatki ameriških centrov za nadzor in preprečevanje bolezni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV