Kot pravi profesorica Alyn Morice, vodja kardiovaskularnih in respiratornih študij na Univerzi Hull, lahko temna čokolada pri blaženju kašlja pomaga celo bolj kot nekatera zdravila, ki jih lahko kupimo v lekarni. Kot dokaz navaja študijo, ki so jo pred kratkim izvedli in je pokazala, da je kakav v čokoladi v primerjavi s sirupom za blaženje kašlja veliko bolj zavrl kašelj pri pacientih že v prvih dneh. Druga študija, ki so jo izvedli strokovnjaki iz Imperial College of London pa je nekoliko bolje pojasnila morebitne razloge za to, da temna čokolada pomaga blažiti kašelj. Odkrili so, da alkaloidi v kakavu delujejo bolj učinkovito pri zaviranju kašlja kot zdravila za blaženje kašlja.
Poleg tega ima čokolada bolj lepljivo strukturo kot običajna zdravila za blaženje kašlja, kar pomeni, da je odlična pri zaščiti grla in varovanju živčnih končičev, ki sprožajo draženje in kašelj. Seveda bo na tem področju treba opraviti še dodatne študije, a vse do tedaj, lahko brez težav preizkusite to teorijo.
Kako si še lahko pomagate sami?
Kašelj lahko blažite tudi brez uporabe zdravil. Kako ga blažiti, je odvisno od narave kašlja - ali gre za kašelj z izmečkom ali za suh in dražeč kašelj, a v obeh primerih je potrebno piti zadostno količino tekočin.
Kašelj z izmečkom
Kašlju z izmečkom rečemo tudi moker kašelj, kjer izkašljujete izmeček iz nižjih dihalnih poti, izkašljevanje tega izmečka je lahko ali oteženo. Občutek imamo, kot da se nam nekaj trga, lušči iz pljuč. Izmeček je lahko bister, gnojen, obarvan ali neprijetnega vonja.
Pri kašlju z izmečkom si lahko pomagate:
- s pitjem zadostnih količin tekočine (2 litra na dan za odraslo osebo). Tako omogočite tvorbo manj goste sluzi, ki jo laže izkašljate. A pazite, da pri nekaterih stanjih (okužba spodnjih dihal, odpoved srca, ledvic) s prevelikim vnosom tekočine ne poslabšate stanja.
- z vlaženjem zraka v prostoru. S tem povečate vlago v vdihanem zraku, kar deluje blagodejno na dihala.
- z inhalacijo pare. Ta pomaga utekočiniti izloček iz pljuč, topel vlažen zrak pa deluje pomirjujoče na dihala.
Suh kašelj
Suh kašelj je kašelj brez izmečka in nima nobenega fiziološkega namena.
Suh in dražeč kašelj lahko blažite:
- s pitjem zadostnih količin tekočine, ki omogoča navlažitev dihalnih sluznic in s tem zmanjša draženje.
- z uporabo kafre, mentola ali eteričnih olj v obliki kapljic za pripravo inhalacij in mazil za nanos na kožo vratu, prsnega koša ali hrbta. Mazilo ne smete nanašati neposredno na nosno sluznico, ker bi lahko povzročila krč v grlu in zadušitev. Pripravkov s kafro, mentolom in eteričnimi olji ne uporabljajte pri otrocih, mlajših od 2 leti!
Opozorila: 1. Otroka, ki kašlja in je mlajši od enega leta, mora pregledati zdravnik. 2. Zdravnika obiščite tudi tisti bolniki s kašljem, ki bolehate za katero od naslednjih bolezni: astmo, kronično obstrukcijsko pljučno boleznijo, bronhitisom, popuščanjem srca in gastroezofagealno refluksno boleznijo. 3. Kašelj lahko zdravite sami teden dni. Če v tem času ni izboljšanja ali se kašelj celo poslabša, obiščite zdravnika. |
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV