"Pred dvema mesecema se je moj vid tako poslabšal, da sem mislila, da vnukom ne bom mogla več brati pravljic,“ pravi 53-letna Angela Jones. Njen vid se je namreč tako hitro slabšal, da je le še v strahu čakala dan, ko ne bo videla več ničesar.
“Zaradi številnih opravkov sem dolgo odlašala z obiskom pri okulistu, nekega dne pa mi je prekipelo, saj sem komaj še kaj videla. Takrat sem se odločila, da moram nekaj storiti,“ pravi. “Naslednji dan sem tako obiskala okulista, ki je odkril težavo – sivo mreno.“ Angela se je diagnoze sprva ustrašila, saj je še nedolgo nazaj siva mrena veljala za nepopravljivo stanje. “Nato pa sem izvedela, da mi z operacijo lahko veliko pomagajo.“
“Lahko sem presrečna, da sem se odločila za operacijo v zasebni očesni ambulanti. Na običajnih klinikah očesno lečo zamenjajo s plastičnim vsadkom, ki lahko izostri le oddaljeno sliko,“ pravi. Ti plastični vsadki namreč ne omogočajo izboljšave kratkovidnosti, zaradi česar morajo pacienti še vedno nositi očala. “Zasebni kirurg pa mi je vsadil posebne leče, ki delujejo kakor objektiv, ki izostri sliko ne glede na razdaljo.“ Tovrstne leče so v Veliki Britaniji na razpolago že skoraj desetletje, kljub temu pa jih dr. Ursell sprva ni uporabljal. “V začetku se te leče niso izkazale za uspešne. Toda znanost je sedaj napredovala, tako da so nove, izpopolnjene leče najboljša rešitev za osebe, ki trpijo zaradi sive mrene,“ pravi dr. Ursell. “Kar 80 odstotkov pacientov namreč nikoli več ne potrebuje očal. To je resnično ena najboljših operacij, kar jih poznam,“ še dodaja. “Predstavljajte si, da ne vidite ničesar, kar naenkrat pa se pred vami spet pokaže cel svet.“
“Kljub temu da so te leče odlične, pa morate vedeti, da za vsako lečo velja, da najbolje deluje na določeni razdalji in pod določenim kotom. Zato slika ne more biti prav 100-odstotna, kot nekateri pričakujejo,“ pravi oftamolog Milind Pande. “Zaradi tega se s pacientom pred operacijo temeljito pogovorimo, da ugotovimo, kakšne leče bi bile za njegove potrebe najprimernejše.“
Nove leče naj bi tako omogočale bolj jasno sliko, z intenzivnejšimi barvami. “Z novimi lečami so barve bolj izrazite, poleg tega pa sem ponovno dobila občutek za globino,“ še razlaga Angela. “Mesec po operaciji sem lahko ponovno uporabljala računalnik in brala knjige, ne da bi pri tem potrebovala očala. Operacija, ki je dostopna samo v zasebnih ambulantah, res stane nekaj manj kot 800 evrov, a jih je vsekakor vredna,“ še dodaja.
Siva mrena je pogost pojav predvsem pri starejših ljudeh, vendar pa jo imajo tudi mlajši. Pri sivi mreni očesna leča, ki se nahaja za šarenico, postane motna, siva oziroma rjava in preprečuje normalen rdečkast odsev očesnega ozadja. V zdravem očesu je leča namreč prozorna in opravlja nalogo lomljenja svetlobnih žarkov. Siva mrena tako ovira prehod svetlobe do očesnega ozadja in povzroča meglen vid in bleščanje. Lahko pride tudi do spremembe dioptrije ali pojava dvojnega vida.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV