Vizita.si
Rak dojke

Bolezni

Preverite, zakaj v resnici zbolimo za rakom!

K.B.
09. 03. 2016 09.51
21

Ekipa mednarodnih strokovnjakov je pripravila aplikacijo, s katero lahko preverite, kaj so ključni dejavniki tveganja, zaradi katerih zbolimo za rakom. Podatki so zbrani glede na spol, prehrano in življenjski slog.

Rak debelega črevesa
Rak debelega črevesa FOTO: Thinkstock

Pogosto slišimo, da lahko zaradi nezdrave prehrane, premalo gibanja, pitja alkohola ali kajenja povečamo tveganje za razvoj raka. Kako natanko kateri od dejavnikov tveganja vpliva na naše telo, lahko sedaj zelo preprosto preverite v aplikaciji, ki so jo ustvarili mednarodni strokovnjaki in je objavljena na spletni strani The Conversation. Z interaktivno grafiko telesa lahko bolj podrobno preverite, kako določena hrana, kot so rdeče meso, predelana hrana, premalo vlaknin, premalo sadja in zelenjave, vplivajo na človeško telo in na katerih organih pustijo največ posledic. Poleg tega tudi, kako na telo vplivamo z nekaterimi razvadami, kot so kajenje, jemanje zdravil ali okužba z virusi in bakterijami.

Na grafiki telesa lahko najprej izberete spol, nato pa še dejavnike tveganja, ki si sledijo po naslednjem vrstnem redu:

Hrana in pijača

- alkohol
- rdeče meso
- predelane mesnine
- sol in slana hrana
- premalo zaužitega sadja
- premalo vlaknin
- premalo neškrobnate zelenjave

Življenjski slog

- kajenje
- izpostavljenost soncu in ultravijoličnemu sevanju
- premajhna fizična aktivnost

Bolezni

- debelost (ITM večji od 30)
- prekomerna telesna teža (ITM med 25 do 30)
- humani papiloma virusi (HPV)
- bakterija helikobakter pilori
- okužba s hepatitisom B
- okužba s hepatitisom C
- okužba z virusom HIV

Zdravila in zdravljenje

- kombinirane kontracepcijske tabletke
- nadomestna hormonska terapija


Ko izberete kategorijo, se v grafiki pojavijo organi, na katere dejavnik tveganja najbolj vpliva glede na vaš spol. Tam se tudi poveča možnost za razvoj raka. 

Rak se pojavi, ko pride do mutacije DNA celic, ki se začnejo nenadzorovano deliti in zato poškodujejo tkivo. V nekaterih primerih so mutacije podedovane, v drugih primerih pa so posledica okužbe z bakterijami ali virusi. Tudi okoljski dejavniki, kot so kajenje, izpostavljenost sončni svetlobi (solariju) in uživanje prekomerne količine rdečega mesa lahko močno povečajo tveganje za razvoj določenih oblik raka. Zanimiva grafika vam lahko pomaga, da boste bolje razumeli vplive dejavnikov tveganja na svoje telo. 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662