Vizita.si
Najmočnejši dejavnik tveganja za raka prostate je zagotovo starost.

Bolezni

Dejavniki tveganja za raka prostate

Katja Benčina
15. 11. 2010 08.08
0

Rak prostate je eden najpogostejših rakov pri moških po 50. letu starosti. Bolezen je v porastu in vsako leto za njim zboli več kot 500 Slovencev. Kateri so dejavniki tveganja, da zbolite za tem rakom, ki je vse pogostejši tudi pri mlajših moških, pa preverite spodaj.

Najmočnejši dejavnik tveganja za raka prostate je zagotovo starost.
Najmočnejši dejavnik tveganja za raka prostate je zagotovo starost.FOTO: iStockphoto

Čeprav je vzrok za pojav raka prostate še neznan, pa je jasno, da tveganje zanj povečuje zaradi:

- Starosti: najmočnejši dejavnik tveganja za raka prostate je zagotovo starost. Po 50. letu starosti se tveganje za tega raka namreč izjemno poveča.

- Družinske nagnjenosti: Pogosteje se pojavlja tudi pri tistih, ki so imeli tega raka v družini.

- Hormonov: Visoke stopnje testosterona lahko pospešijo razvoj raka prostate. Prav zato lahko zaustavitev proizvodnje testosterona ali kastracija pozdravita napredovali rak prostate.

- Prehrane: Opažanja kažejo, da hrana, ki vsebuje veliko živalskih maščob lahko poveča tveganje za tega raka. Zadnje raziskave pa kažejo, da bi lahko selen in vitamin E zmanjšala možnosti za tega raka.

- Prekomerna teža: Čeprav še ni dokazano, da prekomerna teža resnično vpliva na povečanje možnosti za razvoj raka prostate, pa je študija, kjer je sodelovalo 287.000 moških starih od 50 do 71 let pokazala, da so tega raka prej razvili tisti, ki so imeli prekomerno težo.

- Vazektomija: Nekatere stare študije so predvidevale, da lahko vazektomija poveča možnost za raka prostate, a novejše študije niso odkrile povečanja tega raka pri moških, ki so opravili ta postopek.

Kaj sploh je prostata?

Čeprav je večina ljudi za njo že slišala, pa le redki vedo, kaj sploh je prostata. Njeno delovanje sicer še ni dokončno pojasnjeno, kljub vsemu pa vemo, da je njena glavna funkcija produkcija bistre tekočine, ki omogoča prehranjevanje semenčic, ki se pred izlivom shranjujejo v semenjaku. Nahaja se tik pod sečnim mehurjem, za njeno pravilno delovanje pa so potrebni hormoni, ki jih proizvajata modi, in sicer testosteron in prostaglandin.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587