A na Izabellina vrata potrka Ana in s sinom za pet dni prepustita svoje stanovanje ekipi oddaje Delovna akcija, ki se potrudi, da bosta Izabella in Azer končno zaživela v življenjskih pogojih, kot si jih zaslužita. Še več, Azerja v oddaji čaka posebno presenečenje, ki še kako pomaga ljudem z avtizmom. Ana ga bo namreč presenetila z živalsko terapijo, ki po besedah izvajalke pomaga zviševati samopodobo, odpravlja strahove in izboljšuje koncentracijo, več o tem pa boste izvedeli v oddaji Delovna akcija, ki bo na sporedu danes ob 20.00 na POP TV. Že od sinoči si jo lahko predpremierno ogledate na VOYO.
Kaj je avtizem?
Avtizem je vseživljenjska kompleksna motnja, ki vpliva na večino področij razvoja. Otroci z avtizmom imajo zlasti težave s socialno komunikacijo, s socialno interakcijo in težave na področju fleksibilnosti mišljenja. Med ljudmi z avtizmom je veliko razlik – so takšni, ki imajo manjše sposobnosti in takšni, ki imajo večje sposobnosti in so tudi vključeni v redne šole, v tem primeru gre za Aspergerjev sindrom.
Kako prepoznati prve znake avtizma?
Društvo za avtizem DAN na svoji spletni strani navaja seznam prvih možnih opaznih znakov, na podlagi katerih lahko razberete ali vaš otrok morda spada v spelter avtizma, pri čemer ni pomembno, v kolikšni meri in s kolikšno jakostjo se ti znaki pojavljajo. Spekter je zelo širok, pišejo na spletni strani, alarmni znaki pa so sledeči:
- Otrok se ne odziva na svoje ime;
- ne zna vprašati, kaj želi;
- razvoj govora zaostaja;
- ne sledi navodilom;
- včasih je videti, da je gluh;
- včasih se zdi, da sliši, včasih pa da ne sliši;
- ne kaže s prstom in ne maha z roko;
- v začetku je izgovarjal nekaj besed, sedaj je obmolknil;
- ne smeje se v družabnem kontekstu;
- raje se igra sam;
- predmete raje zagrabi sam;
- je zelo samostojen;
- določene veščine osvaja zelo zgodaj;
- ima skromen očesni kontakt, izmika direkten pogled od oči sogovornika;
- je v svojem svetu;
- ostale izključuje iz svojega sveta;
- nima zanimanje do drugih otrok, vrstnikov;
- občasno ima krizo jeze in agresivnosti;
- je hiperaktiven, ne sodeluje in rad provocira;
- ne zna pravilno - smiselno uporabljati igrač;
- se zadržuje redno pri predmetih;
- stopa po prstih;
- se neobičajno navezuje na določene igrače;
- razporeja natančno razne predmete v vrsto;
- je hipersensibilen na določene zvoke in določen tip blaga;
- ima čudne kretnje v gibanju.
Nedvomni znaki avtizma:
- Otrok ne vokalizira in ne čeblja do 12 mesecev;
- otrok ne dela nobene geste do 12 mesecev (ne pozdravlja z roko, ne kaže s prstom);
- ne izgovorja nobene besede do 16 mesecev starosti;
- ne spregovori nobenega sponatnega stavka do 24 mesecev (ponavljanje stavkov = eholalija);
- katerakoli izguba oz. zastoj govora ali drugih socialnih veščin.
Če vaš otrok kaže katerega od zgornjih znakov, se obrnite na svojega pediatra. Za več informacij o avtizmu se lahko obrnete na Društvo za avtizem DAN.
Sicer pa so avtistične motnje v Sloveniji tako pogoste kot drugod po svetu, eno od motenj avtističnega spektra ima en odstotek prebivalstva. Z avtizmom naj bi tako pri nas živelo okoli 20.000 oseb, okoli 4000 mladoletnih in 16.000 odraslih. Največ oseb s to motnjo je sicer visoko izobraženih, okoli 70 odstotkov jih je visoko funkcionalnih in imajo dobre potenciale.
Še ena pomembna informacija pa je, da nove študije dokazujejo, da med cepljenjem in motnjami v razvoju ni povezave. Nova danska študija inštituta Statens Serum, kjer je sodelovalo 657.461 otrok, dokazuje, da med cepljenjem in motnjami v razvoju ni povezave. Raziskovalcem ni uspelo najti povezave med avtizmom ter cepivu proti ošpicam, mumpsu in rdečkami, poroča revija Cnet.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV