Vzrok za dermatografijo ni znan, vendar jo lahko pri nekaterih ljudeh sprožijo okužbe, čustvena vznemirjenost ali zdravila, kot je penicilin.
Večina ljudi, ki ima to stanje, ne potrebuje nujno zdravljenja. Dermatografija, skupaj s koprivnico, običajno ni življenjsko nevarna, vsekakor pa je moteča.
Vsekakor pa se priporoča, da se ob simptomih in večkratnem pojavljanju stanja obišče dermatologa, da se odkrije vzrok za alergijo oz. alergijsko reakcijo. Iskanje slednje je lahko sila zahtevno, saj je alergij nešteto, dodatno pa se lahko, kot že omenjeno, razlog skriva v psihosomatiki.
Znaki in simptomi dermatografije
- dvignjene rdeče črte po telesu,
- otekanje delov telesa,
- vnetje dela telesa,
- 'zareze' na koži v obliki panja,
- srbenje,
- vročina na določenem predelu.
Znaki in simptomi se lahko pojavijo v nekaj minutah po drgnjenju ali praskanju kože in običajno izginejo v 30 minutah. Redko se dermatografija razvija počasneje in traja od nekaj ur do nekaj dni.
Samo stanje lahko traja več mesecev ali let.
Kdaj k zdravniku?
Obiščite svojega zdravnika, če so vaši znaki in simptomi še posebej moteči in se pojavljajo.
Vzroki
Natančen vzrok dermatografije ni jasen. Lahko je posledica alergijskega odziva, vendar do sedaj še ni bil ugotovljen noben specifičen alergen.
Preproste stvari lahko sprožijo simptome dermatografije. Na primer že samo drgnjenje z oblačili ali s posteljnino lahko draži vašo kožo. Včasih je razlog za to stanje lahko predhodna okužba, čustvena vznemirjenost, stres ali določena zdravila.
Dejavniki tveganja
Dermatografija se lahko pojavi v kateri koli starosti, vendar je pogostejša pri najstnikih in mladih odraslih. Če imate druge kožne bolezni, kot je suha koža ali dermatitis, ste morda bolj dovzetni za dermatografijo. Vsako stanje kože, ki povzroča pogosto željo po praskanju, lahko poveča tveganje.
Preprečevanje
Če želite zmanjšati nelagodje in preprečiti simptome dermatografije, poskusite s temi nasveti:
- Izogibajte se draženju kože.
- Izogibajte se uporabi ostrih mil na koži.
- Ne nosite oblačil iz srbečega materiala, kot je volna.
- Vroče prhe ali kopeli lahko poslabšajo simptome.
- Ne praskajte si kože. Če imate dermatografijo ali druge kožne bolezni, ki lahko povzročijo pogosto srbenje, se poskušajte izogniti praskanju kože. Praskanje bo poslabšalo stanje.
- Poskrbite, da bo vaša koža navlažena. Suha koža povzroča srbenje. Navlažite kožo z losjoni in kremami po tuširanju.
Vizita e-novice
Vir: mayoclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV