Vizita.si
Diabetes in slavni

Bolezni

Kako se razlikujeta sladkorna bolezen tipa 1 in tipa 2?

N.R.A.
27. 01. 2021 06.00
0

Tako sladkorna bolezen tipa ena kot sladkorna bolezen tipa 2 naj bi bili v svetu v porastu, a se med seboj v nekaterih vidikih močno razlikujeta.

V družbi lahko ves čas poslušamo o sladkorni bolezni, zato je laikom enostavno pozabiti, da obstajata dve vrsti te bolezni, najpogostejši pa sta prav sladkorna bolezen tipa ena in sladkorna bolezen tipa dva. Četudi obe vključujeta težave z inzulinom, sta vzroka za tovrstna tipa zelo različna. 

Razlika med sladkorno boleznijo tipa 1 in tipa 2

Pri sladkorni bolezni tipa 1 telo ne proizvaja inzulina, bolniki pa morajo za preživetje uporabljati injekcije inzulina. Bolnikovo telo s sladkorno boleznijo tipa 2, pa ne more učinkovito uporabljati lastnega inzulina, bodisi zato, ker ga ne proizvaja dovolj, bodisi zato, ker se celice telesa odporne na inzulin, ki ga tvorijo.  Ljudje s tipom 2 lahko za nadzor nad krvnim sladkorjem uporabljajo kombinacijo prehrane, telesne vadbe, peroralnega zdravljenja in injekcij inzulina.

Kaj je diabetična ketoacidoza?
Preberi še
Kaj je diabetična ketoacidoza?

Tip 1: Avtoimunski

Sladkorna bolezen tipa 1 je avtoimunsko stanje, pri katerem imunski sistem cilja celice, ki proizvajajo inzulin v trebušni slinavki. Ima genetsko komponento, vendar genetika ne igra edine vloge. "Menimo, da lahko izpostavljenost dodatnemu okoljskemu dejavniku sproži imunski odziv, ki na koncu uniči celice trebušne slinavke, ki proizvajajo inzulin," pravi endokrinologinja Sarah Rettinger.

Tip 2: Genetika in življenjski slog

Sladkorna bolezen tipa 2 ima močnejšo gensko komponento, povzroča pa jo zapleteno medsebojno delovanje genov in okolja, vključno z izbiro življenjskega sloga, kot sta hrana in vadba. "Oseba s sorodnikom prve stopnje s tipom 2 ima 5- do 10-krat večje tveganje za razvoj bolezni kot oseba iste starosti in teže brez enake družinske anamneze," pravi Rettingerjeva

sladkorna bolezen
sladkorna bolezen FOTO: Dreamstime

Kako pogosta je sladkorna bolezen tipa 1 proti tipu 2?

''Sladkorna bolezen se pojavlja vse pogosteje, na kar nakazuje tudi porast (12,5 %) bolnikov od leta 2010 do 2014, ko je več kot 104.000 bolnikov prejemalo zdravila za zniževanje krvnega sladkorja. Podatkov o številu bolnikov, ki se zdravijo brez zdravil sicer nimamo, a je že ta prirast alarmanten. Še posebej narašča število prebivalcev s sladkorno boleznijo tipa 2, kar je po večini povezano s staranjem prebivalstva in neugodnimi spremembami v življenjskem slogu, zaradi česar naraščajoči trend pričakujemo tudi v prihodnje. Strmo pa naraščata tudi pojav sladkorne bolezni tipa 1 v otroštvu in mladostništvu ter pojav sladkorne bolezni v obdobju nosečnosti. Rečemo lahko, da sladkorna bolezen zagotovo tudi v Sloveniji predstavlja velik izziv,'' trdijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje

Bolniki tipa 1, kot že rečeno, ne morejo sami proizvajati inzulina, zato morajo tega injicirati sami, ali pa uporabiti inzulinsko črpalko, da dobijo inzulin, ki je potreben za presnovo glukoze, ki ga človeško telo porablja za energijo.
Bolniki tipa 1, kot že rečeno, ne morejo sami proizvajati inzulina, zato morajo tega injicirati sami, ali pa uporabiti inzulinsko črpalko, da dobijo inzulin, ki je potreben za presnovo glukoze, ki ga človeško telo porablja za energijo.FOTO: iStock

Moški pogosteje razvijejo obe vrsti kot ženske. "Na oba spola v otroštvu enako vplivata vrsta 1, vendar je pojavnost večja pri moških kot pri ženskah v odrasli dobi," pravi dr. Marina Basina, izredna profesorica na Medicinskem centru univerze Stanford, ter dodaja: "Pri moških je nekoliko večje tveganje za razvoj tipa 2 kot pri ženskah, kar je verjetno posledica dejavnikov življenjskega sloga, telesne teže in porazdelitve maščob v telesu."

''Pri tipu 1 pride do hitrega propadanja beta celic trebušne slinavke, tekom nekaj dni ali tednov. Tako so ob pojavu bolezni bolnikove težave izrazite, zato hitro poišče pomoč v zdravstvu. Pri sladkorni bolezni tipa 2 pa se krvni sladkor dviguje zelo počasi, lahko tekom let. Posamezniku nekoliko previsoke vrednosti krvnega sladkorja ne povzročajo težav, čeprav tihe začetne poškodbe na žilju že nastajajo. Ta težave ponavadi zazna šele, ko je krvni sladkor že zelo visok, preko 10 mmol/l, kar se lahko zgodi šele čez nekaj let. To je izgubljena priložnost. Sladkorno bolezen tipa 2 je nujno odkriti takoj, ko se pojavi. Odkrivanje v Sloveniji sistematično poteka med preventivnimi pregledi, ki jih izvajajo vsi zdravniki specialisti družinske medicine in diplomirane medicinske sestre, ki z njimi delajo v referenčnih ambulantah družinske medicine. Tip sladkorne bolezni praviloma določimo glede na klinični potek, redkeje so potrebne še dodatne preiskave,'' dodajajo na NIJZ-ju. 

Tip sladkorne bolezni praviloma določimo glede na klinični potek, redkeje so potrebne še dodatne preiskave.
Tip sladkorne bolezni praviloma določimo glede na klinični potek, redkeje so potrebne še dodatne preiskave. FOTO: Dreamstime

Kako zdravimo sladkorno tipa 1 in sladkorno tipa 2? 

Bolniki tipa 1, kot že rečeno, ne morejo sami proizvajati inzulina, zato morajo tega injicirati sami, ali pa uporabiti inzulinsko črpalko, da dobijo inzulin, ki je potreben za presnovo glukoze, ki ga človeško telo porablja za energijo."Za zdravljenje tipa 2 je na voljo veliko peroralnih zdravil, vendar pa z napredovanjem bolezni mnogi bolniki potrebujejo tudi inzulin. Tip 2 je mogoče preprečiti in odložiti z vadbo, prehrano in vzdrževanjem zdrave teže," pravi dr. Jennifer Haythe.

Dr. Basina pri tem trdi, da je lahko zdravljenje sladkorne bolezni tipa 1 zahtevno. "Posamezniki trpijo za pomanjkanjem inzulina in potrebujejo celotno zdravljenje z inzulinom," pojasnjuje. "Inzulin dajemo bodisi z več dnevnimi injekcijami bodisi z inzulinsko črpalko. Odmerke inzulina je treba skrbno uravnotežiti s prehranjevanjem in telesno aktivnostjo čez dan in noč. Na področju inzulina in pripomočkov za dajanje inzulina je opazen napredek, vendar zdravljenje samo še vedno predstavlja velike izzive in breme za paciente."

Medtem ko obe vrsti sladkorne bolezni bolnike ogrožajo zaplete, vključno s poškodbami ledvic, oči, srca in možganov, diagnoza ne vodi nujno do zapletov.
Medtem ko obe vrsti sladkorne bolezni bolnike ogrožajo zaplete, vključno s poškodbami ledvic, oči, srca in možganov, diagnoza ne vodi nujno do zapletov. FOTO: Profimedia

Preprečevanje zapletov

Medtem ko obe vrsti sladkorne bolezni bolnike ogrožajo zaplete, vključno s poškodbami ledvic, oči, srca in možganov, diagnoza ne vodi nujno do zapletov. "Nenadzorovani krvni sladkor sčasoma vodi do zapletov," razlaga dr. Rettinger. "To je napredujoča bolezen tudi pri bolnikih z odličnim življenjskim slogom. Ko bolnike pogosto (vsake tri mesece) opazujemo, lahko prepoznamo vzorce krvnega sladkorja, podajamo življenjska priporočila in intenziviramo zdravljenje, preden sladkor uide izpod nadzora. Ko paciente redno pregledujemo, lahko zaznamo tudi zgodnje znake zapletov, le te pa tako upočasnimo ali odpravimo Z dobrim nadzorom bi morali bolniki živeti zdravo, srečno, dolgo življenje brez zapletov." 

NIJZ pri tem še poudarja, da zapleti sladkorne bolezni niso tako nedolžni, zato je resnično pomembno, da imamo konstanten nadzor nad sladkorjem v krvi, dodatno pa živimo zdravo. ''Sladkorna bolezen v razvitem svetu ostaja vodilni vzrok za slepoto, odpoved delovanja ledvic, amputacije spodnjih okončin ter bolezni srca in ožilja. Sladkorna bolezen predstavlja pomemben dejavnik pri nastanku bolezni srca in žilja, pri katerih je potek pri bolnikih s sladkorno boleznijo težji kot pri bolnikih brez nje. Dobra novice je, da lahko z ustreznim zdravljenjem previsokega krvnega sladkorja ter hkrati povišanega krvnega tlaka in krvnih maščob/holesterola zmanjšamo tveganje za pojav zapletov. Z rednim pregledovanjem očesnega ozadja, delovanja ledvic ter preverjanjem oživčevja in prekrvitve nog ter preverjanjem drugih znakov bolezni srca in žilja lahko zaplete odkrijemo v tako zgodnji fazi, da z zdravljenjem preprečimo najhujše oblike.''

Povzeto po TheHealthy / Nacionalni inštitut za javno zdravje 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587