Vizita.si
Za virusne okužbe prebavil so še posebej dovzetni otroci, saj je njihova prebava bolj občutljiva.

Bolezni

Driska, bruhanje, bolečine v trebuhu ... Preverite, kako si pomagati!

Urška Šestan
31. 08. 2015 09.16
0

Trenutno so na vrhuncu virusne okužbe prebavil, ki jih ponavadi spremljajo bruhanje, driska in bolečine v trebuhu. Tu je nekaj nasvetov, kako ukrepati ob prvih simptomih.

Za virusne okužbe prebavil so še posebej dovzetni otroci, saj je njihova prebava bolj občutljiva.
Za virusne okužbe prebavil so še posebej dovzetni otroci, saj je njihova prebava bolj občutljiva. FOTO: iStockphoto
Večina črevesnih obolenj je precej kratkotrajna in mine po dnevu ali dveh. Bolečine v trebuhu in pomanjkanje apetita pa lahko bolezen podaljšajo za kakšen teden.

''Takrat svetujemo počitek, starši pa naj otroku v tisti fazi, ko je želodec še zelo razdražen, dajejo majhne količine tekočine, ampak zelo pogosto. Vsakih nekaj minut nekaj požirkov tekočine – vendar ne vode,'' pojasnjuje specialistka pediatrije Helena Mole, dr. med. Namesto vode raje poskusite z rehidracijskimi tekočinami, ki vsebujejo idelano kombinacijo sladkorja in elektrolitov. S temi tekočinami namreč najlažje nadomestimo izgubljene elektrolite – natrij, kalij, magnezij in cink.

''Obstajajo v obliki šumečih tabletk ali praška,'' pove farmacevtka Lara Pezdir, mag. farmacije. ''To se pripravi v enem litru prekuhane vode,'' svetuje. Če otrok teh tekočin ne sprejme, pa pediatrinja dodaja, da mu ponudite rahlo sladkan čaj ali razredčen sadni sok – torej kakršna koli tekočina, ki ima nekaj energije in elektrolitov.


Potek črevesnih okužb pa dokazano skrajša tudi jemanje probiotikov. ''Tisti trenutek, ko se bruhanje umiri, niti ne vemo še, ali se bo zadeva nadaljevala v kakšno drisko ali ne. Velikokrat se, zato je smiselno dodati eno dozo probiotika, in sicer takoj, ko je želodec to pripravljen sprejeti,'' pove pediatrinja. ''Probiotiki so koristne mlečnokislinske bakterije, ki vzpostavijo normalno ravnovesje v naši črevesni flori, dodajanje je zato zelo priporočljivo. Probiotiki se nahajajo v različnih tehnoloških oblikah. V obliki kapljic, ki jih lahko dajete že novorojenčkom, in v obliki pastil ali pa tablet oziroma kapsul,'' še pove farmacevtka Lara Pezdir. Za najboljšo preventivo pa še vedno velja stroga higiena rok.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650