Folikulitis je pogosta kožna bolezen, ki se pojavi, ko se lasni mešički vnamejo ali okužijo. Lahko povzroči rdeče, srbeče izbokline ali mehurčke na koži, povzročijo pa ga lahko številni dejavniki, vključno z bakterijami, glivami in virusi.
Kaj je folikulitis?
Folikulitis je stanje kože, ki se pojavi, ko se lasni mešički vnamejo ali okužijo. Prizadene lahko kateri koli del telesa, kjer rastejo lasje, vključno z lasiščem, obrazom, vratom, prsmi, hrbtom, rokami in nogami.
Stanje je lahko akutno ali kronično in se lahko giblje od blagih do hudih simptomov. Slednji vključujejo rdeče, srbeče izbokline ali mehurčke na koži, ki so lahko boleči ali občutljivi na dotik. V hudih primerih se lahko izbokline napolnijo z gnojem in se odprejo, kar povzroči brazgotinjenje ali spremembo barve kože.
Vzroki za folikulitis
Folikulitis lahko povzročijo različni dejavniki, vključno z bakterijskimi, glivičnimi ali virusnimi okužbami, kot tudi draženje zaradi britja, tesnih oblačil ali nekaterih kemikalij. Nekateri ljudje so lahko bolj nagnjeni k razvoju folikulitisa zaradi osnovnih zdravstvenih stanj, kot sta sladkorna bolezen ali HIV.
Poleg tega lahko nekatera zdravila ali zdravljenje, kot je kemoterapija, povečajo tveganje za razvoj folikulitisa. Razumevanje osnovnega vzroka folikulitisa je pomembno pri določanju najučinkovitejših možnosti zdravljenja.
Simptomi folikulitisa
Simptomi folikulitisa se lahko razlikujejo glede na vrsto in resnost stanja. Pogosti simptomi so majhne rdeče izbokline ali beli mozolji okoli lasnih mešičkov, srbenje ali pekoč občutek ter občutljivost ali bolečina na prizadetem območju.
V hujših primerih lahko izbokline postanejo večje in napolnjene z gnojem, koža okoli prizadetega območja pa lahko oteče in se vname. Če sumite, da imate folikulitis, je pomembno, da obiščete dermatologa oz. zdravnika za natančno diagnozo in ustrezno zdravljenje.
Možnosti zdravljenja folikulitisa
Možnosti zdravljenja folikulitisa so odvisne od vrste in resnosti stanja. Blage primere je mogoče zdraviti z ukrepi za samooskrbo, kot so topli obkladki, vzdrževanje čistega in suhega prizadetega območja in izogibanje tesnim oblačilom.
Lahko se predpišejo tudi lokalni antibiotiki ali protiglivična zdravila. V hujših primerih bodo morda potrebni peroralni antibiotiki ali protiglivična zdravila.
Preprečevanje folikulitisa
Čeprav morda ni vedno mogoče preprečiti folikulitisa, lahko z nekaterimi koraki zmanjšate tveganje. Ti vključujejo izogibanje tesnim oblačilom, ki lahko dražijo kožo, ohranjanje čiste in suhe kože, izogibanje skupni rabi osebnih predmetov, kot so brisače in britvice, ter izogibanje masažnim kadem in bazenom, ki niso pravilno vzdrževani.
Če imate oslabljen imunski sistem, je pomembno, da sprejmete dodatne varnostne ukrepe, da zaščitite svojo kožo in se izognete morebitnim virom okužbe.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV