Vizita.si
Gigantizem je posledica prekomernega izločanja rastnega hormona.

Bolezni

GIGANTIZEM: Ko bom velik, bom velik!

Ni.J.
06. 11. 2009 12.10
0

Gigantizem je zelo redka bolezen, ki se razvije v času otroštva, medtem ko oseba še raste. Gre za prekomerno izločanje rastnega hormona (STH), posledica tega pa je nenavadna in hitra rast otrokovih mišic in organov.

Gigantizem je posledica prekomernega izločanja rastnega hormona.
Gigantizem je posledica prekomernega izločanja rastnega hormona.FOTO: Reuters
Gigantizem je izjemno redka bolezen in je posledica prekomernega izločanja rastnega hormona (STH), ki ga v večini primerov povzroči benigni tumor hipofize. Razvije se v obdobju, ko oseba še raste, poleg tega pa je bolezen zelo težko odkriti.

Giganti imajo zelo izrazito čeljust, izbočeno čelo in so nadpovprečno visoki.
Giganti imajo zelo izrazito čeljust, izbočeno čelo in so nadpovprečno visoki. FOTO: Reuters
Simptomi

Pri razvoju bolezni je prisotnih več simptomov, kot so pozna puberteta, slabovidnost (dvojni vid ali težave s stranskim vidom), pri dekletih pa tudi neredna menstruacija. Na čelu imajo običajno izboklino, njihova čeljust pa je zelo izrazita. Poleg tega imajo giganti pogoste težave z glavoboli, prekomernim potenjem in šibkostjo.

Povezava z akromegalijo

Pri osebah z gigantizmom se sčasoma razvije tudi akromegalija. Gre za bolezen, ki že zelo zgodaj prizadene srce in ožilje, kar lahko pripelje do prezgodnje smrti (kar 90 odstotkov bolnikov ne dočaka svojega 60. leta). Simptomi, ki spremljajo to bolezen, se razvijajo zelo počasi, zato se diagnoza v povprečju postavi šele 10 let po pojavu prvih znakov. Najbolj prepoznavni so povečanje stopal in rok, zadebeljena mehka tkiva dlani in stopal, debeli in okorni prsti, opazne spremembe na obrazu (povečan nos, usta, ušesa, jezik, otekanje vek, povečane ličnice, čelo in spodnja čeljust, zobje se razmaknejo), prekomerno potenje, mastna in aknasta koža, poglobljen glas, hudi glavoboli, motnje vida, utrujenost, bolečine v sklepih, smrčanje in motnje menstrualnega cikla oziroma impotenca.

 

Zdravljenje

Obstajajo trije načini zdravljenja: operativna odstranitev tumorja, ki povzroča prekomerno izločanje rastnega hormona, zdravljenje z zdravili in obsevanje.

Če je tumor pravilne oblike, je operacija v večini primerov najboljša rešitev. V primerih, ko operacija zaradi velikosti tumorja ni možna ali pa je neuspešna, se bolezen lahko zdravi z zdravili.

Za zdravljenje z zdravili so sedaj na voljo moderna in zelo uspešna zdravila. Z njimi poskušajo zavreti pretirano izločanje rastnega hormona oziroma doseči ravnovesje v organizmu s selektivnimi zaviralci receptorjev za rastni hormon.

Za zmanjševanje nivoja STH se uporablja tudi obsevanje tumorja, vendar pa ta proces traja od 5 do 10 let in ponavadi zmanjša nivo tudi drugih hormonov, ki jih izloča hipofiza. Pomanjkljivost obsevanja se kaže tudi v tem, da pri otrocih povzroča težave pri učenju, debelost in čustveno nestabilnost.

Ko se z zdravljenjem normalizira izločanje rastnega hormona, se bistveno izboljša stanje mehkih tkiv, notranjih organov in zboljša se celo delovanje srčne mišice. Kostni izrastki in spremembe na kosteh ostanejo, zmanjšajo pa se številni drugi znaki in simptomi in preprečijo hujše posledice bolezni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650