Natančen vzrok gigantomastije ni znan. Stanje se lahko pojavi naključno, bodisi med puberteto, nosečnostjo ali denimo po jemanju določenih zdravil. Pri moških se bolezen ne pojavi.
Rast prsi se lahko pojavi v nekaj letih, vendar je bilo nekaj primerov gigantomastije, ko so ženske prsi zrastle za tri ali več velikosti celo v nekaj dneh. Drugi simptomi vključujejo bolečine v prsih, težave z držo, okužbe in bolečine v hrbtu.
Čeprav gigantomastija velja za benigno (ne rakavo) stanje, je lahko fizično zelo zahtevno stanje, če je ne zdravimo. V nekaterih primerih stanje izzveni samo od sebe, vendar bo veliko žensk z gigantomastijo moralo na operacijo zmanjšanja prsi ali mastektomijo.
Gigantomastija ima tudi druga imena, vključno s hipertrofijo dojk in makromastijo.
Simptomi gigantomastije
Glavni simptom gigantomastije je čezmerno razraščanje tkiva dojke v eni dojki (enostransko) ali obeh dojkah (dvostransko). Rast lahko poteka počasi v obdobju nekaj let. Pri nekaterih ženskah se prsi hitro povečajo v samo nekaj dneh ali tednih.
Splošno sprejeta definicija količine rasti ne obstaja. Drugi simptomi gigantomastije vključujejo:
- bolečine v prsih (mastalgija),
- bolečine v ramenih, hrbtu in vratu,
- rdečina, srbenje in toplota na ali pod prsmi,
- slaba drža,
- okužbe ali abscesi,
- izguba občutka bradavic.
Bolečina in težave z držo so običajno posledica prekomerne teže dojk.
Vzroki za gigantomastijo
Natančen vzrok, zakaj se pojavi gigantomastija v telesu, ni dobro razumljen. Genetika in povečana občutljivost na ženske hormone, kot sta prolaktin ali estrogen, naj bi igrali pomembno vlogo. Pri nekaterih ženskah se gigantomastija pojavi spontano brez očitnega vzroka. Gigantomastijo povezujejo z:
- nosečnostjo,
- puberteto,
- nekaterimi zdravili,
- določenimi avtoimunskimi stanji.
Vrste gigantomastije
Gigantomastijo lahko razdelimo na več podvrst. Podtipi so povezani z dogodkom, ki je morda sprožil stanje. Vrste gigantomastije vključujejo:
Med nosečnostjo se pojavi gestacijska ali med nosečnostjo povzročena gigantomastija. Ta podtip naj bi sprožili nosečniški hormoni, običajno v prvem trimesečju. Pojavi se le pri eni od vsakih 100.000 nosečnosti.
Pubertetno povzročena ali juvenilna gigantomastija se pojavi med adolescenco (med 11. in 19. letom), verjetno zaradi spolnih hormonov.
Gigantomastija, ki jo povzročajo zdravila ali zdravila, se pojavi po jemanju določenih zdravil. Najpogosteje jo povzroča zdravilo, znano kot D-penicilamin, ki se uporablja za zdravljenje revmatoidnega artritisa ali denimo Wilsonove bolezni.
Idiopatska gigantomastija se pojavi spontano, brez očitnega vzroka. To je najpogostejša vrsta gigantomastije.
Kako se diagnosticira gigantomastija?
Vaš zdravnik bo vzel zdravstveno in družinsko anamnezo ter opravil fizični pregled. Morda vam bo postavil vprašanja o:
- velikost vaših prsi prej in zdaj,
- drugih simptomih,
- datumu vaše prve menstruacije,
- zdravilih, ki ste jih nedavno jemali,
- če bi lahko bili noseči.
Možnosti zdravljenja gigantomastije
Za gigantomastijo ni standardnega zdravljenja. Stanje se običajno zdravi od primera do primera. Zdravljenje je najprej usmerjeno v zdravljenje morebitnih okužb, razjed, bolečin in drugih zapletov. Priporočajo se lahko na primer antibiotiki, tople obloge in zdravila proti bolečinam brez recepta.
Gigantomastija, ki jo povzroča nosečnost, lahko po porodu izgine sama od sebe. Vendar pa se v večini primerov za zmanjšanje velikosti dojk uporablja operacija.
Ali obstajajo zapleti?
Ekstremno povečanje prsi in prekomerna teža prsi lahko povzročita telesne zaplete, vključno z:
- prekomerno raztezanje kože,
- kožni izpuščaji pod prsmi,
- razjede na koži,
- bolečine v vratu, ramenih in hrbtu,
- glavoboli,
- asimetrija dojk (ko je ena dojka vidno večja od druge),
- začasna ali trajna poškodba živcev (zlasti četrtega, petega ali šestega medrebrnega živca), ki povzroči izgubo občutka bradavic,
- težave pri igranju športa ali telesni vadbi, kar vodi v debelost.
Poleg tega lahko izjemno velike prsi povzročijo psihološke, čustvene in socialne težave.
Če se ne zdravi, lahko gigantomastija povzroči težave z držo in težave s hrbtom, kar je lahko fizično težavno. Lahko povzroči tudi nevarne okužbe, težave s telesno samopodobo in zaplete v nosečnosti. V redkih primerih bo oseba z gigantomastijo morda morala imeti nujno mastektomijo zaradi zapletov. Gigantomastija ne povzroča raka in se ne širi na druge dele telesa.
Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
O tem pa pišejo na BIBALEZE.SI. Članek si lahko preberete TUKAJ.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV