Če ste noseči, imate večje tveganje za razvoj anemije, stanja, pri katerem primanjkuje zdravih rdečih krvnih celic, ki prenašajo kisik skozi telo.
Kaj lahko povzroči anemijo v nosečnosti?
Telo uporablja železo za proizvodnjo hemoglobina, beljakovin, ki prenašajo kisik v vse organe našega telesa. Med nosečnostjo ženska potrebuje dvakrat več železa, da proizvede dovolj hemoglobina zase in za otroka. Če v nosečnosti ne zaužijemo dovolj živil, ki so bogata z železom, dodatno pa smo morda že pred nosečnostjo imeli težave z nizkimi vrednostmi železa v krvi, lahko razvijemo anemijo.
"Mnoge nosečnice so slabokrvne, pravzaprav slabokrvne vstopijo že v samo nosečnost. Če anemija nastopi v nosečnosti, je velika verjetnost, da se bo obdržala samo med nosečnostjo, pozneje pa bo izzvenela. Iz tega razloga nosečnicam priporočamo uživanje dodatkov železa, predvsem pa uživanje hrane, ki je bogata s tem. Huda anemija lahko ogrozi rast otroka in poteka pravzaprav na celoten razvoj nosečnosti,'' pojasnjuje ginekolog in specialist porodništva dr. Darko Husar in dodaja:
''Vsi vemo, da se pri porodu izlije ogromno krvi, zato se nosečnosti, kjer noseča ženska trpi zaradi anemije, navadno končajo z dovajanjem transfuzije krvi. Temu se je mogoče izogniti in tudi dobro je, da se izognemo, če je to le mogoče.''
Kako anemija vpliva na plod?
Kronična anemija v nosečnosti poveča tveganje za prezgodnji porod, nizko porodno težo in poporodno depresijo. Kateri so dejavniki tveganja za razvoj anemije v nosečnosti? Navadno so bolj ogrožene tiste ženske, ki so že rodile tik pred novo nosečnostjo, tiste, ki so nosijo dvojčke, tiste, ki pogosto bruhajo, ne zaužijejo dovolj železa, ženske, ki so pred nosečnostjo imele močne in obilne menstruacije, in seveda tiste, ki so že pred nosečnostjo imele težave z anemijo.
Kakšni so simptomi anemije v nosečnosti?
Simptome anemije pogosto označujemo za tipične nosečniške simptome, zato so pregledi v času nosečnosti in izpostavljanje težav ključnega pomena. Pri anemiji v nosečnosti se tako pojavijo utrujenost, slabost, bleda koža, nepravilen srčni utrip, zasoplost, omotice, bolečina v prsnem košu, hladne dlani in stopala, pogosti glavoboli.
Upoštevajte, da so, kot že rečeno, simptomi anemije pogosto zelo podobni simptomom nosečnosti. Ne glede na to, ali imate simptome ali ne, je treba opraviti test anemije. Če vas skrbi huda utrujenost, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Kako preprečiti težavo?
Prenatalni vitamini vsebujejo železo, njihovo uživanje pa lahko prepreči ali zdravi pomanjkanje železa v nosečnosti. V nekaterih primerih vam lahko zdravnik priporoči jemanje posebnih dodatkov železa. Med nosečnostjo potrebujete približno 27 miligramov železa na dan. Pomaga lahko tudi dobra prehrana. Železo, ki ga najdemo v mesu, se najlažje absorbira v telo. Če jemljete prenatalne vitamine in ste slabokrvni, vam bo zdravnik morda predpisal testiranje, da bi ugotovil možen vzrok, včasih pa to pomeni, da boste obiskali strokovnjaka za bolezni krvi.
Vizita TOK
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV