Pitje alkohola
Ko nosečnica pije alkohol, alkohol prehaja skozi placento in lahko vpliva na plod. Pitje alkohola med nosečnostjo lahko povzroči fetalni alkoholni sindrom, ki je spekter stanj, ki lahko povzročijo naslednje zdravstvene težave:
– telesne nepravilnosti,
– motnje v duševnem razvoju,
– vedenjske težave,
– epileptične napade,
– slaba rast,
– zaostanke v razvoju,
– zmanjšano koordinacijo in zmanjšane fine motorične sposobnosti.
Raziskovalci niso prepričani, koliko alkohola, če sploh, je varno zaužiti med nosečnostjo, zato večina zdravnikov priporoča, da se nosečnice popolnoma izogibajo alkoholu.
Uživanje določene hrane
Običajno se nosečnice izogibajo nekaterim živilom med nosečnostjo bodisi zaradi spremembe voha bodisi zato, ker jim hrana povzroča slabo počutje. Vendar pa obstaja nekaj živil, ki bi se jih morale nosečnice izogibati.
Neoprano sadje ali zelenjava lahko nosečnico okuži z listerijo. Lahko vsebuje tudi parazita, imenovanega toksoplazma, ki je nevaren za nosečnico in njen plod. Tako kot pri mesnih delikatesah lahko tudi nepasterizirani mlečni izdelki in sokovi vsebujejo listerijo in druge bakterije, ki lahko povzročijo zastrupitev s hrano.
Nekateri mehki siri lahko vsebujejo nepasterizirano mleko, zlasti uvoženi mehki siri. Mečarica, morski pes in skuša so med ribami z visoko vsebnostjo živega srebra. Raziskave kažejo, da lahko izpostavljenost ploda živemu srebru povzroči poškodbe možganov ali težave s sluhom in vidom.
Surovo meso in ribe, vključno s sušijem in surovimi ostrigami, lahko vsebujejo salmonelo in toksoplazmozo. Nosečnice imajo povečano tveganje za okužbo s hrano zaradi teh patogenov. Bolezen, ki se prenaša s hrano, lahko povzroči dehidracijo, vročino in intrauterino sepso, ki je okužba krvi, ki je lahko smrtonosna za plod.
Tudi surova jajca lahko vsebujejo salmonelo. Nosečnice se morajo izogibati vsem živilom, ki bi lahko vsebovala surova jajca, na primer nepečeno testo za piškote ali domač preliv za cezarjevo solato.
Preveč kofeina
Na enak način kot alkohol lahko kofein prehaja skozi placento in vpliva na plod. Čeprav večina podatkov o nosečnosti in uživanju kofeina ni prepričljivih, raziskave kažejo, da je najbolje omejiti vnos kofeina na 300 miligramov (mg) na dan.
Nekateri strokovnjaki menijo, da so lahko količine, večje od te, škodljive za plod in lahko povečajo tveganje za prekinitev nosečnosti in nizko porodno težo. American College of Obstetricians and Gynecologists priporoča, da nosečnice ne zaužijejo več kot 200 mg kofeina na dan. To znese približno 1,5 skodelice kave na dan.
Masažne kadi, savne in pregrevanje
Čeprav se sproščanje v vroči vodi morda sliši kot učinkovit način za lajšanje nosečniškega nelagodja, strokovnjaki priporočajo, da se izogibate masažnim kadem in savnam.
Vroče kadi lahko povzročijo hipertermijo ali nenormalno visoko telesno temperaturo, kar lahko povzroči prirojene nepravilnosti. To je predvsem tveganje v prvem trimesečju, vendar lahko povzroči težave tudi pozneje v nosečnosti.
Kontaktni šport
Priporoča se, da se nosečnice izogibajo kontaktnim športom, kot sta nogomet ali boks. Kontaktni športi povečajo tveganje za abrupcijo posteljice, kar je prezgodnja ločitev posteljice od stene maternice. Abrupcija placente je resno stanje, ki lahko povzroči prezgodnji porod, izgubo nosečnosti ali mrtvorojenost. Nosečnice so tudi bolj nagnjene k poškodbam, saj hormonske spremembe v telesu povzročijo ohlapnost vezi.
Dejavnosti s tveganjem padca
Po prvem trimesečju naj se nosečnice izogibajo vsaki dejavnosti, pri kateri obstaja nevarnost padca. To vključuje smučanje, drsanje in plezanje. Med nosečnostjo se težišče premakne, ko se trebuh razširi, zato lahko že manjši padec povzroči poškodbe.
Zabaviščni parki
Številni zabaviščni parki prav tako ne dovoljujejo nosečnicam na nekatere vožnje, vključno s tobogani ali vožnjami, ki se lahko začnejo ali ustavijo nenadoma. Nemirno gibanje teh voženj lahko povzroči tudi odtrganje posteljice. Prav tako lahko poslabša jutranjo slabost, saj povzroči potovalno slabost.
Dvigovanje težkih bremen
Nosečnice se morajo izogibati dvigovanju težkih bremen.
Kajenje
Kajenje cigaret med nosečnostjo lahko škoduje tako nosečnici kot plodu. Poleg povečanega tveganja za bolezni srca in pljučnega raka lahko kajenje med nosečnostjo povzroči tudi naslednje težave med nosečnostjo in po njej.
Nosečnice bi morale prenehati kaditi takoj, ko izvejo, da so noseče, in se izogibati izpostavljenosti pasivnemu kajenju. Oseba, ki se trudi opustiti kajenje, se lahko pogovori z zdravnikom o pomoči in dodatnih virih, ki so na voljo.
Droge
Čeprav je uživanje prepovedanih substanc vedno nevarno, je med nosečnostjo lahko še bolj škodljivo. Uporaba prepovedanih snovi ali določenih zdravil na recept lahko povzroči, da novorojenček doživi neonatalni abstinenčni sindrom. Poleg tega lahko uporaba snovi poveča tveganje za mrtvorojenost, izgubo nosečnosti in prirojene nepravilnosti.
Jemanje določenih zdravil
Nosečnice se morajo izogibati nekaterim zdravilom brez recepta in zdravilom na recept, saj lahko škodujejo plodu. O zdravilih in jemanju le-teh se pogovorite s svojim ginekologom.
Nosečnice lahko opravljajo večino svojih običajnih dejavnosti, če upoštevajo nekatere potrebne varnostne ukrepe. Če ste v dvomih, je najbolje, da se o omejitvah aktivnosti med nosečnostjo posvetujete z zdravnikom. Nekatere nosečnice, zlasti tiste z večjim tveganjem za prezgodnji porod ali druge zaplete, bodo morda morale omejiti dodatne dejavnosti, ki jih ta članek ne navaja.
Vizita e-novice
Vir: medicalnewstoday
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV