Jutranja slabost v primerjavi s hiperemezo gravidarum
Jutranja slabost in hiperemeza gravidarum sta zelo različni stanji. Imata različne zaplete in stranske učinke. Za pravilno zdravljenje simptomov je pomembno razlikovati med tema dvema stanjema.
Hudo bruhanje v nosečnosti
Slabost v nosečnosti je pogosta. Približno 8 od vsakih 10 nosečnic med nosečnostjo doživi slabost, bruhanje ali oboje. Vse omenjeno se ne dogaja samo zjutraj, četudi radi rečemo in to imenujemo 'jutranja slabost'. Pri večini žensk se to izboljša ali popolnoma preneha v približno 12. do 20. tednu, čeprav lahko pri nekaterih ženskah traja tudi dlje.
Nekatere nosečnice pa občutijo zelo hudo slabost in bruhanje. Morda občutijo slabost večkrat na dan in ne morejo zadržati hrane ali pijače, kar lahko vpliva na njihovo vsakdanje življenje.
Ta pretirana slabost in bruhanje je znana kot hiperemeza gravidarum in pogosto zahteva bolnišnično zdravljenje.
Če ste pogosto bolni in ne morete obdržati hrane, o tem obvestite svojo ginekologinjo ali zdravnika ali čim prej pokličite bolnišnico. Obstaja tveganje, da postanete dehidrirani.
Kaj je hiperemeza gravidarum?
Hiperemeza gravidarum je, ko se med nosečnostjo pojavita ekstremna, vztrajna slabost in bruhanje. Lahko povzroči izgubo teže in dehidracijo. Stanje včasih imenujemo tudi huda jutranja slabost.
Kako pogosta je hiperemeza gravidarum?
Hiperemeza gravidarum je precej neobičajna. Prizadene manj kot 3 % nosečnic.
Kakšni so simptomi hiperemeze gravidarum?
Hiperemeza gravidarum se običajno pojavi v prvem trimesečju nosečnosti (približno šest tednov nosečnosti). Simptomi lahko trajajo tedne, mesece ali do poroda. Lahko so izčrpavajoče in vam preprečujejo opravljanje običajnih dejavnosti.
Najpogostejši simptomi hiperemeze gravidarum so:
- huda slabost,
- bruhanje več kot trikrat na dan,
- izguba čez 5 % teže pred nosečnostjo,
- nezmožnost zadrževanja hrane in tekočine,
- dehidracija,
- občutek omotice in vrtoglavica,
- manj uriniranja,
- ekstremna utrujenost,
- glavoboli.
Drugi manj pogosti simptomi vključujejo:
- nizek krvni tlak,
- hiter srčni utrip,
- suha koža,
- zmedenost.
Kaj povzroča hiperemezo gravidarum?
Strokovnjaki ne vedo, kaj povzroča hiperemezo gravidarum. Vendar pa je najverjetneje vzrok za to povišanje ravni hormonov. Natančneje, HCG (človeški horionski gonadotropin), ki ga vaše telo tvori med nosečnostjo – zelo hitro in v velikih količinah. Ravni HCG dosežejo vrh okoli desetega tedna nosečnosti, takrat pa večina žensk tudi poroča o najhujših simptomih. Estrogen, še en hormon, ki se poveča med nosečnostjo, lahko prav tako igra vlogo pri povzročanju slabosti in bruhanja.
Kdo je v nevarnosti za hiperemezo gravidarum?
Nekatere ženske imajo lahko večjo verjetnost za razvoj. Dejavniki tveganja za hiperemezo gravidarum vključujejo:
- da ste stanje imeli že v prejšnji nosečnosti,
- večplodna nosečnost,
- ste prvič noseči,
- imate družinsko anamnezo hude jutranje slabosti.
Kakšni so zapleti hiperemeze gravidarum?
Največ zapletov, povezanih s tem stanjem, povzroči pomanjkanje tekočine in hranil (podhranjenost). Ko tako pogosto bruhate, telo težko dobi vitamine in hranila, ki jih potrebuje. To lahko povzroči zaplete, kot je prezgodnji porod ali nizka porodna teža. Lahko imate tudi krvavitev v grlu ali druge stranske učinke zaradi prekomernega bruhanja.
Kako se diagnosticira hiperemeza gravidarum?
Vaš zdravnik vas bo vprašal o vaših simptomih in anamnezi ter opravil fizični pregled. To vključuje preverjanje vaše teže, da ugotovite, ali ste izgubili preveč kilogramov. Vaš zdravnik lahko naroči preiskave krvi in urina, da preveri, ali ste dehidrirani.
Kako se zdravi hiperemeza gravidarum?
Zdravljenje je odvisno od resnosti vaših simptomov. Vsekakor se o vseh možnostih zdravljenja pogovorite s svojim ginekologom! Za zelo blage primere lahko možna zdravljenja vključujejo spremembe življenjskega sloga in zdravila proti slabosti.
Če bruhate čezmerno in postanete dehidrirani, boste morda morali ostati v bolnišnici. Nekatera zdravljenja zmerne do hude hiperemeze gravidarum vključujejo zdravila na recept, intravenske tekočine in hranjenje po cevkah.
Ali lahko hiperemeza gravidarum izgine?
Možno je, da vaši simptomi izzvenijo po prvem trimesečju. Možno je tudi, da simptomi trajajo celotno nosečnost. Mnoge ženske pravijo, da so njihovi simptomi s časom blažji. Dobra novica je, da po porodu skoraj vedno izgine.
Ali lahko preprečite hiperemezo gravidarum?
Ne, hiperemeze gravidarum ne morete preprečiti. Če veste, da imate nagnjenost, je najboljša stvar, ki jo lahko naredite, da se pripravite.
Kako hiperemeza gravidarum vpliva na plod?
Če vaš zdravnik spremlja vašo nosečnost in prejemate zdravljenje, hiperemeza gravidarum običajno ne vpliva na plod. V redkih primerih lahko prevelika izguba teže ali dehidracija povzroči, da se vaš otrok rodi z nižjo porodno težo.
Vizita e-novice
Viri: healthline, my.clevelandclinic & NHS
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV