Vizita.si
Umetna oploditev

Ginekologija in porodništvo

Vse, kar morate vedeti o IVF

N.R.A.
21. 12. 2024 04.02
0

IVF ali postopek zunajtelesne oploditve je vrsta zdravljenja neplodnosti. Kako poteka, kakšna je metoda, kakšni so rezultati in vse ostalo o tej vrsti zdravljenja izveste v nadaljevanju.

Kaj je IVF?

Oploditev in vitro (IVF) je vrsta tehnologije asistirane reprodukcije, pri kateri se sperma in jajčece oplodita zunaj človeškega telesa. IVF je zapleten postopek, ki vključuje pridobivanje jajčec iz jajčnikov in njihovo ročno kombiniranje s spermo v laboratoriju za oploditev. Nekaj dni po oploditvi se oplojeno jajčece (kasneje imenovano zarodek) postavi v maternico. Nosečnost nastopi, ko se ta zarodek vsadi v steno maternice.

Ženske nosečnost odlašajo že v 40. leta
Preberi še
Ženske nosečnost odlašajo že v 40. leta

Ljudje se odločijo za IVF zaradi številnih razlogov, vključno s težavami z neplodnostjo ali kadar ima eden od partnerjev obstoječe zdravstveno stanje. Nekateri ljudje bodo poskusili IVF, potem ko so druge metode plodnosti neuspešne ali če je mati visoke starosti. IVF je tudi reproduktivna možnost za istospolne pare ali ljudi, ki želijo imeti otroka brez partnerja. IVF je možnost, če imate vi ali vaš partner katero od naslednjih težav:

- Zamašene ali poškodovane jajcevodne cevi.

- Endometrioza.

- Nizko število semenčic ali druge okvare semenčic.

- Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) ali druga stanja jajčnikov.

- Maternični fibroidi.

- Težave z maternico.

- Tveganje prenosa genetske bolezni ali motnje.

- Nepojasnjena neplodnost.

- Uporabljajo darovalca jajčeca ali gestacijski nadomestek.

Umetna oploditev
Umetna oploditevFOTO: Shutterstock

Kako dolgo traja postopek IVF od začetka do konca in kako pogost je?

IVF je zapleten postopek s številnimi koraki. V povprečju lahko pričakujete, da bo postopek trajal štiri do šest tednov. To vključuje čas pred odvzemom jajčeca, ko oseba jemlje zdravila za plodnost, dokler ne opravi testa nosečnosti.

Približno 5 odstotkov parov z neplodnostjo bo poskusilo IVF. Od leta 1978 se je z IVF rodilo več kot 8 milijonov otrok. To je ena najučinkovitejših razpoložljivih tehnologij asistirane reprodukcije.

Kakšna je razlika med IVF in IUI (intrauterino oploditvijo)?

Intrauterina inseminacija (IUI) se razlikuje od in vitro oploditve (IVF), ker pri postopku IUI pride do oploditve v telesu osebe. Vzorec sperme se zbere in opere, tako da ostane samo visokokakovostna sperma. Ta vzorec se vstavi v vašo maternico s katetrom (tanko cevko) med ovulacijo. Ta metoda pomaga semenčici lažje priti do jajčeca v upanju, da bo prišlo do oploditve. Pri IVF se sperma in jajčece oplodita zunaj vaše maternice (v laboratoriju) in nato kot zarodek položita v vašo maternico.

Čemu se je dobro izogibati med nosečnostjo?
Preberi še
Čemu se je dobro izogibati med nosečnostjo?

Kakšni so koraki zdravljenja IVF?

Kontracepcijske tablete ali estrogen

Preden začnete zdravljenje z IVF, vam lahko zdravnik predpiše kontracepcijske tablete ali estrogen. To se uporablja za zaustavitev razvoja cist na jajčnikih in nadzor časa vašega menstrualnega ciklusa. Vašemu zdravstvenemu delavcu omogoča nadzor nad vašim zdravljenjem in povečanje števila zrelih jajčec med postopkom odvzema jajčec. Nekaterim ljudem predpišejo kombinirane kontracepcijske tablete (estrogen in progesteron), drugim pa samo estrogen.

Stimulacija jajčnikov

Med vsakim naravnim ciklom pri zdravi osebi v rodni dobi vsak mesec začne zoreti skupina jajčec. Običajno le eno jajčece postane dovolj zrelo za ovulacijo. Preostala nezrela jajčeca v tej skupini razpadejo.

Med ciklom IVF boste jemali hormonska zdravila za injiciranje, da bi spodbudili celotno skupino jajčec tega cikla, da istočasno in v celoti dozorijo. To pomeni, da imate lahko namesto enega jajčeca (kot v naravnem ciklu) veliko jajčec. Vrsta, odmerek in pogostost predpisanih zdravil bodo prilagojeni vam kot posamezniku na podlagi vaše zdravstvene anamneze, starosti, ravni AMH (antimullerjevega hormona) in vašega odziva na stimulacijo jajčnikov med prejšnjimi ciklusi IVF.

Drugi koraki v procesu stimulacije jajčnikov vključujejo: spremljanje in sprožilni postopek. 

Umetna oploditev
Umetna oploditevFOTO: Shutterstock

Pridobivanje jajčec

Vaš zdravstveni delavec z ultrazvokom vodi tanko iglo v vsak jajčnik skozi vašo vagino. Igla je povezana s sesalno napravo, ki se uporablja za izvlečenje jajčec iz vsakega folikla. Vaša jajčeca so postavljena v posodo s posebno raztopino. Posodo nato damo v inkubator (nadzorovano okolje). Za zmanjšanje neugodja med tem postopkom se uporabljajo zdravila in blaga sedacija. Odvzem jajčeca se opravi 36 ur po vaši zadnji hormonski injekciji, 'sprožilni' injekciji.

Gnojenje

Popoldne po postopku odvzema jajčec bo embriolog poskušal oploditi vsa zrela jajčeca z intracitoplazmatsko injekcijo sperme ali ICSI. To pomeni, da bo sperma vbrizgana v vsako zrelo jajčece. Na nezrelih jajčecih ni mogoče izvesti ICSI. Nezrela jajčeca bodo dana v posodo s spermo in hranili. Nezrela jajčeca le redko dozorijo v jedi. Če nezrelo jajčece dozori, lahko semenčice v posodi poskušajo oploditi jajčece. V povprečju se bo oplodilo 70 odstotkov zrelih jajčec. Na primer, če pridobimo 10 zrelih jajčec, jih bo približno sedem oplojenih. Če bo uspelo, bo oplojeno jajčece postalo zarodek. Če je jajčec izjemno veliko ali ne želite, da so vsa jajčeca oplojena, lahko nekatera jajčeca pred oploditvijo zamrznete za prihodnjo uporabo.

V tem primeru jutranja slabost ni normalna
Preberi še
V tem primeru jutranja slabost ni normalna

Razvoj zarodka

V naslednjih petih do šestih dneh bomo skrbno spremljali razvoj vaših zarodkov. Vaš zarodek mora premagati velike ovire, da postane zarodek, primeren za prenos v vašo maternico. V povprečju 50 odstotkov oplojenih zarodkov napreduje do stopnje blastociste. To je najprimernejša faza za prenos v maternico. Na primer, če je bilo oplojenih sedem jajčec, se lahko tri ali štiri od njih razvijejo do stopnje blastociste. Preostalih 50 odstotkov običajno ne napreduje in jih zavržemo. Vsi zarodki, primerni za prenos, bodo peti ali šesti dan po oploditvi zamrznjeni, da se bodo uporabili za prihodnje prenose zarodkov.

Prenos zarodkov

Obstajata dve vrsti prenosa zarodkov: prenos svežega zarodka in prenos zamrznjenega zarodka. Vaš zdravstveni delavec se lahko z vami pogovori o uporabi svežih ali zamrznjenih zarodkov in se glede na vašo edinstveno situacijo odloči, kaj je najboljše. Prenos zamrznjenih in svežih zarodkov poteka po istem postopku prenosa. Glavna razlika je razvidna iz imena. Prenos svežega zarodka pomeni, da je vaš zarodek vstavljen v vašo maternico med tremi in sedmimi dnevi po postopku odvzema jajčeca. Ta zarodek ni bil zamrznjen in je 'svež'.

Prenos zamrznjenih zarodkov pomeni, da se zamrznjeni zarodki (iz prejšnjega cikla IVF ali jajčeca darovalca) odmrznejo in vstavijo v vašo maternico. To je pogostejša praksa iz logističnih razlogov in ker je bolj verjetno, da bo pri tej metodi prišlo do živega rojstva. Prenos zamrznjenih zarodkov se lahko zgodi več let po odvzemu in oploditvi jajčeca.

Umetna oploditev
Umetna oploditevFOTO: Shutterstock

Kot del prvega koraka pri prenosu zamrznjenega zarodka boste vzeli peroralne, injicirane, vaginalne ali transdermalne hormone, da pripravite svojo maternico za sprejem zarodka. Običajno je to 14 do 21 dni peroralnih zdravil, ki jim sledi šest dni injekcij. Običajno boste imeli v tem času dva ali tri sestanke za spremljanje pripravljenosti vaše maternice z ultrazvokom in merjenje ravni hormonov s krvnim testom. Ko bo vaša maternica pripravljena, boste naročeni na postopek prenosa zarodkov.

Nosečnost

Nosečnost nastopi, ko se zarodek vsadi v sluznico vaše maternice. Vaš zdravstveni delavec bo približno devet do 14 dni po prenosu zarodka s preiskavo krvi ugotovil, ali ste noseči. Če se uporabljajo jajčeca darovalca, se izvedejo enaki koraki. Darovalec jajčeca bo dokončal stimulacijo jajčnikov in odvzem jajčeca. Po oploditvi se zarodek prenese na osebo, ki namerava zanositi (z različnimi zdravili za neplodnost ali brez njih).

Pred začetkom IVF zdravljenja je treba upoštevati številne dejavnike. Da bi najbolje razumeli postopek IVF in kaj lahko pričakujete, je pomembno, da se posvetujete s svojim zdravstvenim delavcem.

10 znakov nosečnosti
Preberi še
10 znakov nosečnosti

Kaj lahko pričakujete po zdravljenju z IVF?

Obstaja nekaj blagih simptomov, ki jih lahko občutite po prenosu zarodkov:

- Blago napenjanje in krči.

- Občutljivost dojk zaradi visokih ravni estrogena.

- Potenje.

- Zaprtje.

Mnogi ljudje se bodo vrnili k običajnim dejavnostim takoj po postopku odvzema jajčec. Vendar pa ne smete voziti 24 ur po anesteziji. Približno devet do 14 dni po prenosu zarodkov se boste vrnili na kliniko za test nosečnosti z vzorcem krvi.

Nosečnost
NosečnostFOTO: AdobeStock

Ali je nosečnost z IVF visoko tvegana?

Nosečnost po IVF ne velja samodejno za visoko tveganje. Nosečnost z IVF se bo štela za visoko tvegano, če obstaja tako zdravstveno stanje. Na primer, visoka starost matere, pričakovana večkratna nosečnost ali visok krvni tlak.

Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?
Preberi še
Zakaj in kdaj pride do spontanega splava?

Kako učinkovit je IVF pri zanositvi?

Vaša starost je eden najmočnejših dejavnikov pri uspehu IVF. Vaša možnost, da zanosite z IVF, je veliko večja, če ste stari manj kot 35 let, in manjša, če ste starejši od 40 let. Stopnja živorojenosti se prav tako razlikuje in je močno povezana s starostjo. Na primer, stopnja živorojenosti, ko je mama mlajša od 35 let in uporablja lastna jajčeca, je okoli 46 odstotkov, medtem ko je stopnja rodnosti 38-letnice, ki uporablja lastna jajčeca, približno 22 odstotkov.

IVF zdravljenje je oseben in zapleten proces. Odkrito se pogovorite s svojim ginekologom, da boste razumeli vse vključene korake. Vaš zdravstveni tim lahko vam in vašemu partnerju nudi podporo.

Vir: my.clevelandclinic

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 672