Normalni menstrualni cikel je ponavadi dolg okoli 28 dni in krvavitev običajno traja do 7 dni. Včasih pa se zgodi, da pride do krvavitve ali bolečine tudi med ovulacijo.
Ginekologinja Ulla Marton tako razloži, da majhno število žensk lahko jasno čuti jajčnik, na katerem pride do ovulacije, kajti pojavi se lahko bolečina. Navaja, da se bolečina pojavi kot posledica stimulacije trebuha s folikularno tekočino, traja kratek čas in je lahko različne intenzivnosti. Poudarja tudi, da so povečane bolečine v času ovulacije pogostejše pri ženskah, ki so imele operacijo v predelu medenice in pri tistih, ki trpijo zaradi endometrioze.
“Ovulacijska krvavitev pa nastane zaradi nenadnega padca ravni hormona estrogena, ki doseže najvišjo vrednost v pričakovanem času ovulacije in tako povzroči rahlo nestabilnost sluznice maternice. Krvavitve so običajno kratke, trajajo od nekaj ur do največ 3 dni, so manj intenzivne in rjavkaste barve.” Če traja dotična krvavitev več kot 3 dni, ginekologinja svetuje obsežnejše preiskave, vključno s testom pap, bakteriološkimi brisi, ginekološkimi in ultrazvočnimi preiskavami, da se izključijo morebitne težave, kot so miomi, endometrioza, ciste na jajčnikih ...
Uravnotežite hormone in zmanjšajte stres
Fitoterapevtka Ksenija Krajina Pokupec tudi doda, da je krvavitev v plodnih dneh bolj ali manj normalen pojav, ki je prisoten pri velikem številu deklet in žensk. Padec estrogena je v tem primeru normalen, pri nekaterih ženskah pa je morda malce preobilen, zato lahko bolj občutljiv organizem reagira z blagimi krvavitvami sredi cikla. Vsekakor pa je treba hormone uravnotežiti, zmanjšati stres ter imeti bolj zdravo prehrano. Doda še:
- Redno hodite na preglede in poiščite nasvet, kadar vas kaj skrbi.
- Ne uporabljajte kontracepcijskih tablet, hormonov ali kakršnih koli zdravil brez posvetovanja z zdravnikom.
- Ne uporabljajte zdravilnih rastlin, če jih ne poznate in če niste popolnoma jasni, kakšni so njihovi učinki, kako jih boste kombinirali in v kakšnem odmerku. Pred uporabo se vedno posvetujte s strokovnjakom.
Zdravilne rastline, ki pomagajo pri težavah z mesečnim ciklom:
- Kopriva je fitoestrogena rastlina, ki pomaga k postopnemu sproščanju estrogena .
- Baldrijan pomirja, je odlična antistresna rastlina.
- Golostebelni sladki koren je izredno sladek, zato ga jemljemo v majhnih količinah, vendar je močna estrogena rastlina, obnovi namreč estrogensko ravnovesje. Zviša estrogene, če jih je premalo, in zmanjša njihovo raven, če jih je preveč.
- Navadni rman je tipična ženska protivnetna rastlina, ki krepi imunost in nežno uravnava cikel s pomočjo svojih eteričnih olj in fitoestrogenov.
- Navadni plešec, ki je bogat s tanini in kalijem, pomirja krvavitev.
Vir: missZDRAVA
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV