Kaj je preeklampsija?
Preeklampsija je resno stanje krvnega tlaka, ki se razvije med nosečnostjo. Ženske s preeklampsijo imajo visok krvni tlak, beljakovine v urinu, otekline, glavobole in zamegljen vid. To stanje mora zdraviti zdravnik. Običajno izgine po porodu.
Preeklampsija se običajno razvije po 20. tednu nosečnosti. Lahko vpliva tudi na druge organe v telesu in je nevarna tako za mamo kot za njen razvijajoči se plod. Zaradi teh tveganj mora preeklampsijo zdraviti izvajalec zdravstvenih storitev.
Kaj se zgodi, če imate preeklampsijo?
Ko imate preeklampsijo, je vaš krvni tlak povišan (višji od 140/90 mmHg) in imate lahko visoko raven beljakovin v urinu. Preeklampsija obremenjuje srce in druge organe ter lahko povzroči resne zaplete. Prav tako lahko vpliva na prekrvavitev posteljice, poslabša delovanje jeter in ledvic ali povzroči kopičenje tekočine v pljučih. Beljakovine v urinu so znak motenj v delovanju ledvic.
Kdo je nagnjen k preeklampsiji?
Preeklampsija je lahko pogostejša pri materah, ki prvič rodijo. Zdravniki niso povsem prepričani, zakaj se pri nekaterih ženskah razvije preeklampsija. Nekateri dejavniki, zaradi katerih ste lahko izpostavljeni večjemu tveganju, so:
- Zgodovina visokega krvnega tlaka, bolezni ledvic ali sladkorne bolezni.
- Pričakovanje dvojčkov.
- Družinska anamneza preeklampsije.
- Avtoimunska stanja, kot je lupus.
- Debelost.
Kakšni so simptomi preeklampsije?
Veliko ljudi s preeklampsijo nima nobenih simptomov. Pri tistih, ki jih imajo, so nekateri prvi znaki preeklampsije visok krvni tlak, beljakovine v urinu in zadrževanje vode (to lahko povzroči povečanje telesne mase in otekanje). Drugi znaki preeklampsije vključujejo:
- Glavoboli.
- Zamegljen vid ali občutljivost na svetlobo.
- Temne lise, ki se pojavljajo v vašem vidu.
- Bolečina v trebuhu na desni strani.
- Otekanje rok in obraza (edem).
- Zasoplost.
Nujno je, da svojemu zdravniku poveste vse simptome nosečnosti. Mnoge ženske ne vedo, da imajo preeklampsijo, dokler jim na predporodnem pregledu ne preverijo krvnega tlaka in urina. Huda preeklampsija lahko vključuje simptome, kot so:
- Nujna hipertenzija (krvni tlak je 160/110 mmHg ali višji).
- Zmanjšano delovanje ledvic ali jeter.
- Tekočina v pljučih.
- Nizka raven krvnih ploščic (trombocitopenija).
- Zmanjšana proizvodnja urina
Če je vaša preeklampsija huda, vas bodo morda sprejeli v bolnišnico na natančnejše opazovanje ali pa boste morali otroka čim prej roditi. Zdravnik vam lahko da zdravila za visok krvni tlak ali za pomoč pri razvoju plodovih pljuč pred porodom.
Kaj povzroča preeklampsijo?
Razlogi niso očitni. Menijo, da preeklampsija izvira iz težave z zdravjem posteljice (organa, ki se razvije v maternici med nosečnostjo in je odgovoren za zagotavljanje kisika in hranilnih snovi plodu). Dotok krvi v posteljico se lahko zmanjša pri preeklampsiji, kar lahko povzroči težave z vami in plodom.
Ali bo preeklampsija vplivala na otroka?
Preeklampsija lahko povzroči prezgodnji porod. Pri nedonošenčkih obstaja večje tveganje za zdravstvene zaplete, kot so nizka porodna teža in težave z dihanjem.
Lahko zmanjšamo tveganje za preeklampsijo?
Za ženske z dejavniki tveganja obstaja nekaj korakov, ki jih je mogoče sprejeti pred in med nosečnostjo, da zmanjšajo možnost razvoja preeklampsije. Med temi koraki so:
- Izguba teže, če imate prekomerno telesno težo/debelost (pred povečanjem telesne mase zaradi nosečnosti).
- Nadzor krvnega tlaka in krvnega sladkorja (če ste imeli pred nosečnostjo visok krvni tlak ali sladkorno bolezen).
- Vzdrževanje redne vadbene rutine.
- Dovolj spanja.
- Uživanje zdrave hrane z nizko vsebnostjo soli in izogibanje kofeinu.
Kateri izcedki v nosečnosti so nevarni?
Vaginalni izcedki so v nosečnosti popolnoma običajni in večinoma niso nevarni. Vseeno pa je nekaj kazalcev, da lahko vendarle nakazujejo težave. O tem so pisali na BIBALEZE.SI. Več v spodnjem članku:
Vizita e-novice
Vira: my.clevelandclinic & mayoclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV