Vizita.si
Sindrom policističnih jajčnikov

Ginekologija in porodništvo

To bi o sindromu policističnih jajčnikov morala vedeti vsaka ženska

N.R.A.
31. 12. 2022 05.00
0

Sindrom policističnih jajčnikov je ena najpogostejših bolezni, ki jo povzroča hormonsko neravnovesje, in prizadene vsako peto žensko.

Sindrom policističnih jajčnikov je skupek simptomov, za katere so značilni jajčniki (povečani ali normalne velikosti) s številnimi folikularnimi (vodnimi) cistami, motnje menstrualnega cikla (podaljšani cikli ali popolna odsotnost ciklov), povečana poraščenost, debelost, akne, motena toleranca na glukozo, zmanjšana odpornost tarčnih organov na inzulin (inzulinska rezistenca) in ostalo. 

Za postavitev diagnoze ni nujno, da so prisotni vsi ti simptomi. Zdravniki ne vedo, zakaj se pri nekaterih ženskah pojavi sindrom policističnih jajčnikov, pri drugih pa ne, niti ne morejo predvideti, kdo bi ga lahko dobil. Obstajajo pa indici, da so rizična skupina ženske, katerih mama ali babica je imela policistične jajčnike, in ženske, ki imajo neuravnovešene hormone in težave z inzulinsko rezistenco.

Za postavitev diagnoze ni nujno, da so prisotni vsi ti simptomi.
Za postavitev diagnoze ni nujno, da so prisotni vsi ti simptomi.FOTO: Profimedia

Različni simptomi

Simptomi se drastično razlikujejo od osebe do osebe. Več kot polovica žensk nima ali verjame, da nima nobenega od simptomov. Med najpogostejšimi simptomi so: 

- mastna koža, 

- akne, 

- neredne menstruacije ali njihova popolna odsotnost, 

- pretirana dlakavost,

- izpadanje las ali njihovo redčenje in 

- pridobivanje teže. 

Prepoznajte simptome pogosto usodnega raka
Preberi še
Prepoznajte simptome pogosto usodnega raka

Ženske, ki nameravajo zanositi, se lahko soočajo s težavami pri zanositvi in imajo zaradi sindroma večje tveganje za spontani splav.

Med simptomi sta tudi depresija in povišan krvni tlak. In kot da vsi našteti simptomi še niso dovolj, se depresija, ki jo povzroča hormonsko neravnovesje in je posledica bolezni, pogosteje pojavlja pri ženskah s policističnimi jajčniki. Za ženske, ki trpijo za depresijo ali slabim razpoloženjem zaradi sindroma policističnih jajčnikov, je priporočljivo, da prosijo svojega zdravnika za napotitev k psihologu ali psihiatru. 

Ni enega samega testa, ki bi lahko določil sindrom policističnih jajčnikov.
Ni enega samega testa, ki bi lahko določil sindrom policističnih jajčnikov.FOTO: Shutterstock

Težko ga je diagnosticirati

Ni enega samega testa, ki bi lahko določil sindrom policističnih jajčnikov in to je vsekakor pomemben razlog, zakaj mnoge ženske trpijo, ne da bi vedele, za kaj gre. Večinoma zdravniki potrdijo diagnozo policističnih jajčnikov, ko ima ženska dva ali več simptomi, kot so ciste na jajčnikih, neredna ovulacija in visoka raven androgenih hormonov. Zlati standard za diagnosticiranje policističnih jajčnikov sta ultrazvočni pregled in krvni test.

Prehrana je izjemno pomemben dejavnik

Prekomerna telesna teža in debelost namreč poslabšata simptome policističnih jajčnikov, saj zvišujeta raven inzulina v krvi. Je pa za sindrom policističnih jajčnikov značilna želja po mastni hrani in ogljikovih hidratih. Priporoča se uživanje ogljikovih hidratov iz sadja in zelenjave, sledijo zdrave beljakovine iz stročnic, oreščkov, svežih rib in jajc ter uživanje zdravih maščob iz oljčnega olja, semen.

Prehrana je izjemno pomemben dejavnik.
Prehrana je izjemno pomemben dejavnik.FOTO: Shutterstock

Zdrave maščobe dobro uravnavajo občutljivost na inzulin. Najdemo jih v avokadu, oreščkih, semenih in denimo belem mesu.

Zdravila lahko pomagajo

Še vedno ni enotnega zdravila za zdravljenje sindroma policističnih jajčnikov. Če se odločite za zdravila, uvedite tako priporočeno dieto kot tudi prehranska dopolnila, kot sta vitamin D in omega-3-maščobne kisline, vsekakor pa se prej posvetujte s svojim zdravnikom oz. ginekologom. 

Simptomi, ki lahko kažejo na ciste z rakavimi tvorbami
Preberi še
Simptomi, ki lahko kažejo na ciste z rakavimi tvorbami

Druge bolezni, ki jih lahko povzroči sindrom

Če se sindrom policističnih jajčnikov ne zdravi, lahko negativno vpliva na zdravje pozneje v življenju, nekatere bolezni, ki jih lahko sproži, so težave s srcem, sladkorna bolezen tipa 2 in rak endometrija. Ni nujno, da se te bolezni razvijejo, vendar morajo biti zadostna spodbuda za zdravljenje sindroma policističnih jajčnikov!

Povzeto po miss7zdrava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650