Sladkorna bolezen je, glede na novo študijo, med nosečnostjo povezana s povečanim tveganjem za nevrorazvojne motnje, kot sta avtizem in ADHD pri otrocih, piše express. Raziskovalci so sicer poudarili potrebo po nadaljnji preiskavi in imperativno naravo 'vestnega spremljanja' ravni krvnega sladkorja med nosečnostjo.

Analiza študij, ki so jo izvedli kitajski akademiki, je zajela 202 študiji, ki sta vključevali več kot 56 milijonov nosečnosti. Od tega se je 110 študij osredotočilo na gestacijski diabetes, stanje, ki se pojavi med nosečnostjo in običajno izzveni po porodu, medtem ko jih je 80 preučevalo predgestacijski diabetes, pri katerem je bila ženska pred nosečnostjo diagnosticirana s sladkorno boleznijo tipa 1 ali tipa 2.

Analiza je pokazala, da so imeli otroci, rojeni materam s sladkorno boleznijo med nosečnostjo, 28-odstotno povečano tveganje za razvoj kakršne koli nevrorazvojne motnje v primerjavi s tistimi, katerih matere niso imele tega stanja. To je veljalo celo v študijah, ki so upoštevale druge možne razlagalne spremenljivke.

Po pregledu <i>posameznih motenj so raziskovalci odkrili 25-odstotno povečano tveganje za motnje avtističnega spektra>> (ASD), 30-odstotno povečano tveganje za motnjo pozornosti/hiperaktivnosti (ADHD) in 32-odstotno povečano tveganje za motnje v duševnem razvoju. Tveganja so bila izrazitejša pri ženskah, ki so imele sladkorno bolezen pred nosečnostjo, v primerjavi s tistimi, ki so imele gestacijski diabetes.

Raziskovalci so poudarili, da je vestno spremljanje materinih glikemičnih koncentracij skozi celotno nosečnost nujno. Dejali so: "Kolikor nam je znano, je to prvi celovit sistematični pregled in meta-analiza za oceno nevrorazvojnih rezultatov pri otrocih, rojenih materam s posebnimi vrstami sladkorne bolezni." <i>Ekipa je tudi opozorila, da čeprav njihove ugotovitve>>, objavljene v The Lancet, ponujajo nov vpogled v možna tveganja, jih je treba razlagati previdno.

Lucilla Poston, profesorica fetalnega zdravja na King's College v Londonu, je komentirala študijo: "Človeški plod je izjemno občutljiv na spremembe v okolju, ki lahko vplivajo na vseživljenjsko zdravje."

"Čeprav je sklep, da so otroci, rojeni materam s sladkorno boleznijo, izpostavljeni tveganju nevrorazvojnih motenj, so bile vse študije, ki so prispevale, opazovalne, brez poskusov posredovanja, da bi preprečili kakršen koli učinek, in vzročnost je treba obravnavati previdno," je dodala profesorica Poston. Kot ocenjujejo avtorji, je lahko interpretacija zapletena zaradi učinkov zdravljenja sladkorne bolezni in mednarodne neskladnosti pri diagnozi gestacijskega diabetesa."
Vizita e-novice
Vir: express
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV