Tampon, kot ga poznamo danes, je nastal kot ideja ginekologa dr. Esserja Judith leta 1950. V zadnjih letih pa je pri izdelavi in 'posodobitvi' tamponov prihajalo do sprememb, predvsem ko je govora o materialih za izboljšanje njihove kakovosti.
Tamponi naj bi zagotavljali varnost in zaščito do šest ur po vstavitvi. Omogočajo enostavno gibanje in opravljanje vsakodnevnih dejavnosti med menstruacijo, toliko bolj priročni pa so tudi in predvsem v poletnem času, med počitnicami in med športnimi dejavnostmi.
"Upoštevati je treba splošna načela uporabe tamponov in vedno upoštevati, da ne smejo ostati v nožnici dlje kot 6 ur. V idealnem primeru je treba tampon zamenjati vsake štiri ure, zato ženskam med spanjem vedno svetujemo uporabo vložkov. Po šesti uri uporabe, v primeru močnejših menstruacij še prej, lahko tampon povzroči ne le razvoj vnetnega procesa znotraj nožnice, ampak tudi možnost septičnega stanja. Septični šok je stanje, pri katerem krvni tlak pade na zelo nizko vrednost zaradi sepse in ogroža samo življenje," je pojasnila prim. dr. gin. Ulla Marton. Omenjena ginekologinja trdi, da mora vsaka ženska sama pri sebi vedeti, kako močno menstruacijo ima in temu primerno menjavati tampone.
''Kri je že sama po sebi takšna, da razvije 'okolje', ki ugodno vpliva na razvoj patogenov. Kri hkrati zaradi sprememb hormonskega stanja med menstrualno krvavitvijo spodbuja nestabilnost vaginalne flore in prisotnost tujkov. Zaradi odprtosti zgornjega dela ženskega genitalnega trakta med menstrualno krvavitvijo se lahko hitro in enostavno razvije septično stanje, še posebej, če je v nožnici veliko patogenih mikroorganizmov, ki motijo njegovo biološko stabilnost,'' še pove dr. Marton.
Če redno menjamo tampone, je njihova uporaba varna. Predvsem ženske, ki rade 'pozabijo' na tampone, lahko hitro razvijejo vnetja. "Vnetje spremlja izločanje neprijetnega vonja, ki ga povzročajo razkrojni produkti. Terapijo zato začnemo z odstranjevanjem tujka (ostankov tampona) in uvedbo antibiotikov širokega spektra ter lokalne terapije. Razvoj endotoksičnega šoka je izjemno redek in se pojavi kot posledica pozabljenega tampona,'' dodaja Martonova.
Predolgo ostajanje tampona v nožnici lahko povzroči spremembo lokalnega okolja in lokalnih imunskih dejavnikov ter vodi do povečanja števila pozitivnih bakterij in sproščanja njihovih strupov. Najpogosteje je govora o bakteriji Staphylococcus aureus. Telesne spremembe pri tem spremljajo splošno slabo stanje, zvišanje telesne temperature, mrzlica, kar je posledica razpršitve bakterij in njihovih strupov po celotnem telesu.
Prav zaradi zgornjih razlogov je pomembno, da tampone redno menjavamo v ustreznih higienskih pogojih, umivamo roke pred in po vstavljanju tamponov in uporabljamo tampone, ki so čisti.
Kopanje in tamponi
Tamponi so zelo primerni za uporabo med poletnimi počitnicami, med kopanjem v morju, bazenih, zdraviliščih, vendar je pomembno, da jih hitro zamenjate po odhodu iz morja ali bazena. "Med tuširanjem, kopanjem v bazenih, morju je seveda možno uporabljati tampone, vendar jih je treba po vsakem stiku z vodo zamenjati zaradi oslabljene absorpcijske sposobnosti. Na trgu so tamponi različnih velikosti in absorpcijskih sposobnosti, namenjeni ženskam, ki niso rodile in za tiste z bolj ali manj obilno krvavitvijo," svetuje dr. Ulla Marton.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV