Med nosečnostjo mora ženska za zadovoljitev plodovnih potreb svoji prehrani dodati približno 250 kalorij. Večina teh mora biti beljakovinskega izvora, prehrana pa mora biti čimbolj raznolika. Med nosečnostjo je priporočljiva tudi zmerna uporaba soli, v prehrano pa je treba vključevati čim več svežega sadja, zelenjave in žitaric. Shujševalne diete med nosečnostjo tudi debelejšim ženskam odsvetujejo, saj je določeno povečanje telesne teže bistveno za zdrav razvoj ploda, med dieto pa bi lahko zaradi pomanjkanja hranilnih snovi ogrozili zdravje otroka. Posledično se lahko ženska v nosečnosti precej zredi, po porodu pa lahko ostane tudi nekaj več obloge na trebuhu in stegnih, zaradi česar si ženske včasih prehitro želijo povrniti prvotno telesno postavo.
Treba pa je razumeti, da se materino telo začne vračati v stanje, v katerem je bilo pred nosečnostjo, šele po prvih šestih do osmih tednih od časa poroda. Takoj po porodu se še vedno odvijajo večje telesne spremembe, kot so krčenje in manjšanje maternice, izločanje mleka iz dojk. Dva tedna po porodu maternice ni več mogoče otipati, vendar materin trebuh še nekaj mesecev po porodu ne more pridobiti prvotne oblike iz časa pred nosečnostjo, tudi če ženska aktivno telovadi. Potrebno je zavedanje, da telo nosečnice oz. otročnice potrebuje svoj čas. Zmerno gibanje čim prej po porodu je zelo priporočljivo, saj preprečuje vensko trombozo. Da pa ni prav, če silimo z glavo skozi zid in zahtevamo rezultate ter naglo hujšamo in telovadimo, pa opozarjajo vsi strokovnjaki, saj lahko s tem privedemo do resnejših zdravstvenih zapletov in telesu povzročimo več škode kot koristi.
"Vadba mora biti prilagojena stanju po porodu. Telo je bilo in je v boju z atomsko bombo, utrujenost, neprespanost, dojenje, hormoni, raztegnjeno medenično dno, šibak trup … Vsemu se moramo z vadbo prilagoditi in še vedno pripeljati žensko do rezultatov na varen način. Največja napaka je, da mamica v želji, da bi dobila svoje predporodno telo nazaj, gre na prvo vadbo, ki jo vidi. Ta vadba skoraj zagotovo ni primerna zanjo, saj z napačnimi vajami dobi vse, česar si ne želi. Večji trebuh, inkontinenco, utrujenost itd. Na tovrstnih vadbah so vaje, kot so poskoki in trebušnjaki, najbolj pogoste, to pa so tudi vaje, ki delajo strašansko škodo na telesu po porodu. Po porodu mislim na več let po porodu. Zelo pogost problem pri napačnem pristopu k telovadbi v času po porodu je diastaza rektusov ali razmik trebušnih mišic, večinoma še vedno ženske zanjo sploh niso slišale, ne vedo tudi, da imajo zaradi razmika še vedno trebuh kot nosečnice, tudi če so rodile že več let nazaj. Diastaza rektusov pa je tudi razlog za bolečine v križu, inkontinenco in druge težave," je za portal Zadovoljna.si povedala Nuša Gnezda, ki se že vrsto let bori za ozaveščanje žensk o težavah, ki jih lahko po porodu povzročita neprimerno ravnanje in prevelika želja po izklesanem telesu.
Izguba poporodne telesne teže lahko traja od 6 do 12 mesecev. Nenaravno je, da mlade mamice po porodu odvečno težo izgubijo v le nekaj tednih. V tem obdobju je zagotovo bolj ključna zdrava prehrana. S telovadbo pa je treba počakati vsaj šest do osem tednov. Šest tednov po porodu pa pomeni, da je treba začeti počasi in previdno, s premišljenimi treningi, ki so primerni za telo, ki je bilo 9 mesecev noseče in dalo čez rojstvo. S časoma pa lahko preidete na bolj zahtevne vaje in telovadbo.
Posledice prehitrega hujšanja po porodu:
- Mleko ne bo več tako hranilno, kot bi za dojenčka moralo biti. V skrajnem primeru lahko mleko tudi izgubite.
- Pri raznih dietah in vzdrževanju lahko izgubite potrebno količino hranilnih snovi, posledično se boste počutili nemočne, utrujene, razdražljive ipd.
- Z napačnimi vajami za trebuh lahko ustvarite pritisk v trebušni votlini, ki bo trebuh celo povečal.
Najboljša dieta po porodu je dojenje
"Če bo ženska dojila, je to najboljša dieta, kar jih obstaja, saj lahko z dojenjem v približno devetih mesecih izgubi vso težo, ki jo je prej pridobila. Je pa to obdobje, ko mora, da bi imela dovolj mleka, jesti celo nekoliko več. Vendar naj se izogiba rafinirani hrani: beli moki, sladkorju, soli in tako naprej. Uživa naj polnovredno hrano. Sladkarije recimo povzročajo same težave. To so prazne kalorije – kot bi jedli odpadke. Ženska naj jih raje nadomesti s sadjem, veliko priporočamo tudi zelenjave," je za naš portal povedala ginekologinja in porodničarka dr. Marija Ocvirk.
In čeprav lahko vsaka ženska izgubi kilograme, ki jih je pridobila v devetih mesecih, ko je nosila otroka, mora po porodu svojemu telesu najprej izkazati nekaj potrpežljivosti in spoštljivosti. Navsezadnje mu je uspelo na svet spraviti popolno bitjece. In to ni kar tako.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV