Vizita.si
Menstruacija

Ginekologija in porodništvo

Vse, kar bi ženske morale vedeti o miomih

S.B.
17. 12. 2020 05.08
0

Miomi so benigni tumorji iz gladkih mišičnih celic maternice. Pojavijo se pri najmanj 20 odstotkih žensk po 35. letu starosti. Po obliki so navadno kroglasti ali polkroglasti, dosežejo pa velikosti vse od večjega bisera do teniške žogice. Večina žensk z miomi nima težav, 15–30 odstotkov žensk pa občuti neprijetne in boleče simptome, zaradi katerih je potrebno zdravljenje.

Tudi veliki miomi ne povzročajo nujno nobenih simptomov, ti so namreč bolj odvisni od števila miomov, njihove velikosti in mesta nastanka v maternici. Med simptome štejemo močne in dalj časa trajajoče menstruacijske krvavitve ali redkeje krvavitve med menstruacijama, bolečine v peredelu trebuha, pritisk ali občutek teže v medenici, pogosto siljenje na vodo in občutek napihnjenosti v trebuhu. V redkih primerih lahko pride do neplodnosti zaradi zamašitve jajcevodov ali izmaličenja materične votline.

To je najpogostejši simptom raka materničnega vratu
Preberi še
To je najpogostejši simptom raka materničnega vratu

 Glede na lego v maternici ločimo:

- intramuralne miome, ki rastejo v steni maternice;

- pecljate miome, ki rastejo iz zunanje ali notranje strani stene maternice in se navadno maternice držijo s strukturo, podobno steblu oz. peclju;

- submukozne miome, ki rastejo z notranje strani maternice proti maternični votlini;

- subserzne miome, ki rastejo z zunanje strani maternice proti medenici.

Med simptomi miomov so bolečine v trebuhu.
Med simptomi miomov so bolečine v trebuhu.FOTO: iStock

Zakaj nastanejo miomi?

Miomi na maternici se pojavljajo izključno v rodnem obdobju, ko delujejo jajčniki. Glavni vzrok za njihov nastanek ni povsem znan. Na nastanek miomov pa med drugim lahko vpliva več različnih dejavnikov, kot so kemične signalne molekule ali hormoni ter genetska dednost. Ženske, ki so rodile imajo na primer manjše tveganje za njihov nastanek, kot tiste, ki niso. Tiste z visokim krvnim tlakom in tiste, ki imajo povečano tveganje za nastanek srčno žilnih bolezni imajo ravno tako višje tveganje za nastanek miomov. Na nastanek miomov pa vpliva tudi prekomerna telesna teža ter pomanjkanje fizične aktivnosti. Med dejavnike ki tvegajo nastanek miomov pa štejemo tudi starost ženske ob prvi menstruaciji, saj je pri tistih, ki so menstraucijo dobile mlajše, tveganje večje.

5 možnih znakov, da so vaši hormoni v neravnovesju
Preberi še
5 možnih znakov, da so vaši hormoni v neravnovesju

Ali prehrana vpliva nanje?

»Vaša prehrana naj bo manj mastna. Posegajte po svežem sadju in zelenjavi, oreščkih in polnozrnatih živilih. Izbirajte živila, bogata s prehranskimi vlakninami, saj prehranske vlaknine poskrbijo za redno izločanje, istočasno pa na sebe vežejo razne toksine in odvečni estrogen. Obstojajo priporočila, ki navajajo naj bi v vašem primeru dosegli okmoli 30 pa tudi do 50 g prehranskih vlaknin dnevno – kolikor ni mogoče z redno prehrano, tudi s prehranskimi dopolnili. Dobro se obnese mešanica mletega lanenega semena z ovsenimi otrobi, pektinom, luskami indijskega trpotca in guara gumo po 1 žličko trikrat dnevno. Estrogene vežejo na sebe tudi ržena moka, ovsena moka, stročnice ajda, proso, koruza in riž ter križnice (brokoli, zelje, ohrovt, cvetača) zato pogosteje posegajte po teh živilih. Istočasno s prehrano spodbujajte jetra k večji prečiščevalni dejavnosti – v ta namen obogatite prehrano z : regratom, limono, limeto, redkvico in beluši. Omejite uživanje alkoholnih napitkov (na eno do dve pijači tedensko), kave (na največ 1 dnevno, če sploh), zelo omejite enostavne sladkorje ( kuhinjski, rjavi in sadni sladkor, med, sirupe) in sladkane napitke,« svetuje dietetik Jože Lavrinec.

Miomi nastanejo v notranjosti maternice.
Miomi nastanejo v notranjosti maternice. FOTO: Dreamstime

Kako poteka zdravljenje miomov?

Izbira načina zdravljenja je odvisna od starosti ženske in njene želje po ohranitvi maternice. Učinkovitega zdravila, ki bi trajno zmanjšalo ali popolnoma uničilo miome, ne poznamo. Zdravnik ponavadi md ginekološkim pregledom postavi diagnozo in jo potrdi z ultrazvokom. Večina miomov sicer ni potrebnih zdravljenja, vendar mora ženska, z diagnosticiranimi miomi opravljati zdravniške preglede na vsakih 6 do 12 mesecev. Če se miom poveča ali pa povzroča moteče simptome, je potrebna kirurška odstranitev oz. operacija. Nekaj mesecev pred operacijo, lahko ženska z jemanjem hormonov poskusi zmanjšati obseg miomov, vendar v kolikor pri tem ne uspe, operacija ostaja neizbežna.  V primeru da pride do torzije ali okužbe mioma, hudih krvavitev, občutka pritiska ali hudih bolečin, pa se zdravnik lahko odloči za odstranitev celotne maternice.  

Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo
Preberi še
Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650