Vizita.si
Najbolj primerno je spanje na boku.

Ginekologija in porodništvo

Zakaj v obdobju nosečnosti ni priporočljivo spati na hrbtu ali trebuhu?

S.B.
09. 01. 2020 08.19
0

Spanje v obdobju nosečnosti je lahko prav nemogoče, saj se skupaj s telesom spreminjajo tudi položaji spanja, na katere ste bili morda navajeni pred nosečnostjo. Nosečniški trebušček namreč ovira spanje na trebuhu, spanje na hrbtu pa iz zdravstvenih razlogov ni priporočljivo. Kako izbrati najbolj primeren položaj?

Le redke so tiste nosečnice, ki od začetka do konca nosečnosti nimajo nobenih težav s spanjem in spalnimi položaji. Ob tem se lahko pojavijo tudi utrujenost, zatekanje nog, težave s prebavo ter pogosto uriniranje. Ker se telo vseskozi spreminja, postaja spanje na trebuhu neudobno, hkrati pa tudi ni varno. Kako pa je s spanjem na hrbtu?

Ali je treba med nosečnostjo res 'jesti za dva'?
Preberi še
Ali je treba med nosečnostjo res 'jesti za dva'?

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Kateri pa je najbolj primeren spalni položaj med nosečnostjo?

Vsekakor je to položaj spanja na boku, saj se tako izboljša prekrvavitev, otrok pa dobi več kisika in hranilnih snovi, posledično tudi bolj pridobiva telesno težo. Za boljše udobje lahko pokrčite eno nogo in si vmes položite vzglavnik.

Poleg položaja pa vam pri boljšem spancu lahko pomaga tudi, če posteljo obložite z dodatnimi vzglavniki, s katerimi lahko olajšate spanje na boku. Za večerjo si privoščite lahkoten obrok, ki ne bo obremenil vašega želodca in povzročal prebavne motnje ter posledično tudi nespečnost. Preden se odpravite spat, naredite nekaj razteznih vaj, prilagojenih svojim zmožnostim, ali pa prosite partnerja, da vam pomaga z masažo. Ravno tako naj vam zmasira boleča stopala. Za spanje si izberite lahkotna oblačila in nikakor ne pretiravajte s sloji oblačil, saj se v času nosečnosti temperatura telesa nekoliko poviša. Blagodejno bodo vplivale tudi tople kopeli, ki vas bodo pred spanjem pomirile in vaše telo pripravile na počitek. Ravno tako pa je za dober spanec potrebna tudi vsakodnevna rutina glede spanja, torej vsak večer se odpravite spat ob približno isti uri, ki pa naj ne bo prepozna. Če vam nič drugega ne pomaga, se pogovorite s svojim zdravnikom.

Kaj se dogaja s telesom nosečnice?
Preberi še
Kaj se dogaja s telesom nosečnice?
Najbolj primerno je spanje na boku.
Najbolj primerno je spanje na boku.FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662