Kaj je zunajmaternična nosečnost?
Zunajmaternična nosečnost se najpogosteje pojavi v jajcevodu, ki prenaša jajčeca iz jajčnikov v maternico. Ta vrsta zunajmaternične nosečnosti se imenuje tubarna nosečnost. Včasih se zunajmaternična nosečnost pojavi na drugih delih telesa, kot so jajčniki, trebušna votlina ali spodnji del maternice (maternični vrat), ki se povezuje z nožnico.
Zunajmaternična nosečnost ne more potekati normalno. Oplojeno jajčece ne more preživeti in rastoče tkivo lahko povzroči smrtno nevarno krvavitev, če ga ne zdravimo. Zunajmaternična nosečnost je lahko smrtno nevarna, še posebej, če vam poči jajcevod. To je prekinjena zunajmaternična nosečnost in lahko povzroči hudo krvavitev, okužbo in včasih smrt.
Kje se pojavi zunajmaternična nosečnost?
Zunajmaternična nosečnost se zgodi, ko se oplojeno jajčece implantira zunaj vaše maternice. Jajčece naj bi potovalo po jajcevodih in se vgradilo v steno maternice, kjer se lahko razvije. Pri zunajmaternični nosečnosti se jajčece implantira v eno od struktur na poti. To se lahko najpogosteje zgodi znotraj jajcevodov. Tu se zgodi večina zunajmaterničnih nosečnosti – približno 90 odstotkov.
Kako pogoste so zunajmaternične nosečnosti?
Zunajmaternična nosečnost se pojavi pri približno 2 odstotkih vseh nosečnosti.
Kakšni so simptomi zunajmaternične nosečnosti?
Zgodnji simptomi zunajmaternične nosečnosti so lahko zelo podobni značilnim nosečniškim simptomom. Vendar pa lahko med zunajmaternično nosečnostjo doživite dodatne simptome, kot so:
- vaginalna krvavitev,
- bolečine v spodnjem delu trebuha, medenici in spodnjem delu hrbta,
- omotičnost ali šibkost.
Če vam jajcevod poči, sta lahko bolečina in krvavitev dovolj hudi, da povzročita dodatne simptome. Ti lahko vključujejo:
- omedlevico,
- nizek krvni tlak (hipotenzijo),
- bolečine v rami,
- rektalni pritisk ali težave s črevesjem.
Ko cevka poči, lahko začutite nenadno, ostro bolečino v spodnjem delu trebuha. To zahtevna nujno medicinsko pomoč. Takoj se obrnite na svojega zdravnika ali pojdite na urgenco.
Kaj povzroča zunajmaternično nosečnost?
V večini primerov stanja, ki upočasnijo ali blokirajo gibanje jajčeca po jajcevodih, povzročijo zunajmaternično nosečnost. To se lahko zgodi, ker:
- imate brazgotinsko tkivo, adhezije ali vnetje zaradi predhodne operacije medenice;
- so vaši jajcevodi poškodovani, na primer zaradi spolno prenosljive okužbe;
- je jajcevod nepravilne oblike;
- imate tvorbo, ki vam blokira jajcevod.
Ali lahko vemo, če nam grozi zunajmaternična nosečnost?
Obstaja več dejavnikov tveganja, ki lahko povečajo možnost za razvoj zunajmaternične nosečnosti. Morda ste izpostavljeni večjemu tveganju za razvoj zunajmaternične nosečnosti, če ste imeli:
- že v preteklosti zunajmaternično nosečnost;
- imate zgodovino medenične vnetne bolezni;
- ste imeli kirurški poseg na jajcevodih;
- imate zgodovino neplodnosti;
- imate endometriozo;
- imate spolno prenosljivo okužbo.
Vaše tveganje se lahko poveča tudi s starostjo. Ženske, starejši od 35 let, imajo večje tveganje kot mlajše ženske. Omeniti gre še, da do 50 odstotkov žensk, ki doživijo zunajmaternično nosečnost, nima nujno nobenega od zgoraj navedenih dejavnikov tveganja.
Kakšni so zapleti zunajmaternične nosečnosti?
Zunajmaternična nosečnost zahteva nujno medicinsko pomoč. Vaša maternica je edini organ, ki lahko zadrži rastoči plod. Lahko se raztegne in razširi, ko plod raste. Vaši jajcevodi niso tako prožni. Lahko počijo, ko se oplojeno jajčece razvija. Če se to zgodi, lahko povzroči hudo, smrtno nevarno notranjo krvavitev. To je nevarno. Zunajmaternično nosečnost je treba zdraviti takoj, da se izognete poškodbam jajcevodov in drugih organov, notranjim krvavitvam in morda smrti.
Kako se diagnosticira zunajmaternična nosečnost?
Večina žensk ne ve, da je njihova nosečnost zunajmaternična, dokler ne obiščejo svojega ginekologa na predporodnem pregledu, preiskavi krvi ali ultrazvoku. Vaš zdravnik lahko posumi na zunajmaternično nosečnost na samem pregledu.
Za diagnosticiranje zunajmaternične nosečnosti bo vaš zdravnik opravil več testov. To lahko vključuje medenični pregled in potrditev nosečnosti. Testi vključujejo tudi urinski test, krvni test in ultrazvočni pregled.
Kdaj se lahko odkrije zunajmaternična nosečnost?
Zunajmaternična nosečnost se običajno odkrije zgodaj v nosečnosti. Zdravniki običajno diagnosticirajo zunajmaternično nosečnost v prvem trimesečju (do 12 tednov nosečnosti). Vendar večina žensk že okoli osmega tedna nosečnosti odkrije, da imajo zunajmaternično nosečnost.
Ali lahko preprečimo zunajmaternično nosečnost?
Zunajmaternične nosečnosti ne morete preprečiti. Vendar pa lahko poskusite zmanjšati tveganje z upoštevanjem dobrih življenjskih navad. Te lahko vključujejo opustitev kajenja, doseganje in vzdrževanje zdrave telesne teže ter preprečevanje kakršnih koli spolno prenosljivih okužb.
Ali lahko po zunajmaternični nosečnosti ponovno zanosim?
Večina ljudi s preteklo zunajmaternično nosečnostjo ima lahko prihodnje uspešne nosečnosti. Obstaja večje tveganje za zunajmaternično nosečnost po tem, ko ste jo enkrat imeli. Pomembno je, da se s svojim ginekologom pogovorite o vzrokih za zunajmaternično nosečnost in o dejavnikih tveganja, ki bi lahko povzročili prihodnjo zunajmaternično nosečnost.
Kako dolgo počakati pred ponovno zanositvijo po zunajmaternični nosečnosti?
Po zdravljenju zaradi zunajmaternične nosečnosti se morate o prihodnjih nosečnostih pogovoriti s svojim zdravnikom. Čeprav lahko do nosečnosti pride hitro po zdravljenju, je pogosto najbolje počakati približno tri mesece. To daje vašemu jajcevodu čas, da se zaceli, in zmanjša tveganje za drugo zunajmaternično nosečnost.
Ali se lahko moja nosečnost po zunajmaternični nosečnosti nadaljuje?
Na žalost je zunajmaternična nosečnost usodna za plod in vaša nosečnost se ne more nadaljevati. Ko se jajčece implantira zunaj vaše maternice, ga ne morete premakniti v maternico. Hitro zdravljenje zunajmaternične nosečnosti je pomembno. Če se jajčece vsadi v jajcevod in cev poči, lahko pride do hude notranje krvavitve.
Zunajmaternična nosečnost je lahko nepričakovana in strašljiva. Verjetno čutite veliko čustev, vključno z žalostjo, šokom in tesnobo. Tudi če je bila vaša nosečnost nenačrtovana, lahko zunajmaternična nosečnost povzroči travmo. Pogovor s partnerjem, zdravstvenim delavcem ali strokovnjakom za duševno zdravje vam lahko pomaga pri krmarjenju s svojimi občutki.
Vizita e-novice
Viri: mayoclinic, NHS & my.clevelandclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV