Vizita.si
Japonski raziskovalci trdijo, da lahko poslušanje priljubljene glasbe pripomore k nižjemu krvnemu tlaku.

Bolezni

Glasba in smeh znižujeta krvni tlak

E. D.
01. 04. 2011 14.06
1

Tako vsaj trdijo japonski znanstveniki, ki so tri mesece spremljali naključno izbrane ženske in moške, stare od 40 do 74 let, ki so redno obiskovali terapije z glasbo ali smehom. Njihov krvni tlak se je znižal približno toliko, kot če bi zmanjšali količino soli v prehrani ali shujšali pet kilogramov.

Japonski raziskovalci trdijo, da lahko poslušanje priljubljene glasbe pripomore k nižjemu krvnemu tlaku.
Japonski raziskovalci trdijo, da lahko poslušanje priljubljene glasbe pripomore k nižjemu krvnemu tlaku.FOTO: iStockphoto
Japonski raziskovalci so naključno izbrali 90 moških in žensk, starih od 40 do 74 let in jih razdelili v dve skupini. Prostovoljci v prvi skupini so vsak drugi teden obiskovali ali terapije z glasbo ali smehom, preostali so sestavljali kontrolno skupino in se tovrstnih terapij niso udeleževali. Prostovoljci so na urah glasbe poslušali različne glasbene zvrsti, peli in se sproščali, tisti, ki so obiskovali terapijo s smehom, so poslušali in si pripovedovali šale, včasih so ure vodili komedijanti in jih spravljali v smeh. In po treh mesecih terapij so japonski znanstveniki prišli do prvih rezultatov. Tistim, ki so redno poslušali glasbo ali se smejali, se je sistolični krvni tlak v povprečju znižal za pet do šest vrednosti. Ljudem v kontrolni skupini, ki se niso udeleževali glasbenih ali smejalnih terapij, pa se vrednosti krvnega tlaka niso spremenile.
Tudi smeh naj bi pomagal zniževati krvni tlak.
Tudi smeh naj bi pomagal zniževati krvni tlak. FOTO: iStockphoto

Načine zniževanja krvnega tlaka je preučeval tudi ameriški raziskovalec Michael Miller iz medicinskega centra v Baltimoreju. ''Mislim, da vsekakor obstaja nek fiziološki učinek, neke vrste povezava med možgani in srcem,'' je povedal Miller. Pravi pa tudi, da se je udeležencem v japonski študiji – če seveda dognanja japonskih raziskovalec res držijo – krvni tlak znižal toliko, kot če bi drastično zmanjšali količino soli v prehrani ali shujšali pet kilogramov. Vendar pa hkrati opozarja, da tega ljudje nikakor ne smejo jemati kot že povsem dokazan in potrjen način zniževanja krvnega tlaka, kajti na tem področju bodo potrebne še številne dodatne raziskave. ''To je vsekakor čudovito naravno sredstvo za izboljšanje počutja, a nikakor ne more nadomestiti jemanja zdravil,'' še opozarja Miller.

Hkrati še vedno ni jasno, kako točno naj bi poslušanje glasbe in smejanje delovala na organizem oziroma kako natanko naj bi zniževala krvni tlak. Vodja japonske študije Eri Eguchi pravi, da bi lahko glasba in smeh zniževala raven hormona stresa kortizola v krvi, ki hkrati prispeva tudi k višjemu krvnemu tlaku. Avstrijska raziskovalka Vera Brandes, ki prav tako preučuje nove metode za zniževanje pritiska, pa misli, da bi lahko glasba, smeh in drugi načini sproščanja vplivali na parasimatični živčni sistem, ki sprošča organizem in upočasnjuje srčni utrip. Hkrati pa tudi ona opozarja, da bodo na področju vpliva raznih sprostitvenih tehnik, kot sta na primer glasba in smeh, na zniževanje krvnega tlaka zagotovo potrebne še dodatne, podrobnejše raziskave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650