Načine zniževanja krvnega tlaka je preučeval tudi ameriški raziskovalec Michael Miller iz medicinskega centra v Baltimoreju. ''Mislim, da vsekakor obstaja nek fiziološki učinek, neke vrste povezava med možgani in srcem,'' je povedal Miller. Pravi pa tudi, da se je udeležencem v japonski študiji – če seveda dognanja japonskih raziskovalec res držijo – krvni tlak znižal toliko, kot če bi drastično zmanjšali količino soli v prehrani ali shujšali pet kilogramov. Vendar pa hkrati opozarja, da tega ljudje nikakor ne smejo jemati kot že povsem dokazan in potrjen način zniževanja krvnega tlaka, kajti na tem področju bodo potrebne še številne dodatne raziskave. ''To je vsekakor čudovito naravno sredstvo za izboljšanje počutja, a nikakor ne more nadomestiti jemanja zdravil,'' še opozarja Miller.
Hkrati še vedno ni jasno, kako točno naj bi poslušanje glasbe in smejanje delovala na organizem oziroma kako natanko naj bi zniževala krvni tlak. Vodja japonske študije Eri Eguchi pravi, da bi lahko glasba in smeh zniževala raven hormona stresa kortizola v krvi, ki hkrati prispeva tudi k višjemu krvnemu tlaku. Avstrijska raziskovalka Vera Brandes, ki prav tako preučuje nove metode za zniževanje pritiska, pa misli, da bi lahko glasba, smeh in drugi načini sproščanja vplivali na parasimatični živčni sistem, ki sprošča organizem in upočasnjuje srčni utrip. Hkrati pa tudi ona opozarja, da bodo na področju vpliva raznih sprostitvenih tehnik, kot sta na primer glasba in smeh, na zniževanje krvnega tlaka zagotovo potrebne še dodatne, podrobnejše raziskave.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV