Vizita.si
vrtoglavica

Bolezni

Glavobol: kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?

Ma.K.
24. 11. 2023 10.02
0

Večina se nas je že kdaj spoprijela z glavobolom, enim najpogostejših bolečinskih sindromov pri ljudeh. Običajno gre za primarne glavobole, za katere ni mogoče odkriti medicinskega vzroka in jih preženemo s protibolečinskimi sredstvi. Sem med drugim sodijo migrene, tenzijski glavoboli in rafalni ali klastrski glavoboli. V redkih primerih pa so glavoboli povezani s patološkimi vzroki, kot so okužbe, tumorji, možgansko-žilne bolezni, čezmerna uporaba različnih zdravil in razna življenjsko ogrožajoča stanja. Kako prepoznati razliko in na kakšen način si zagotoviti kar najhitrejšo zdravniško pomoč?

Skorajda vsak med nami pozna občutek neprijetnega razbijanja v glavi in večina pozna tudi učinkovita sredstva za blaženje oziroma odpravo te bolečine. Glavobol je namreč ena najpogostejših zdravstvenih tegob človeštva, ki pa v večini primerov ne ogroža življenja in se je lahko znebimo s protibolečinskimi sredstvi. 

Zakaj pride do glavobola?

Glavobola ne moreta povzročati možgansko tkivo in lobanja, ker nimata živcev za zaznavanje bolečine. Zaznavajo jo lahko le krvne žilice v glavi in vratu, tkivo, ki obkroža možgane, nekateri večji živci, ki izvirajo iz možganov, pa tudi skalp, sinusi, zobje, mišice in sklepi v vratu. Glede na različne strokovne vire poznamo med 220 in 300 različnih vrst glavobola. Večina jih je primarnih, kar pomeni, da niso vzročno povezani s patologijo in pretežno vključujejo migreno, tenzijski glavobol ter sinusitis. 

Pri migreni gre za utripajočo bolečino, ki se sprva pojavi le na eni strani glave, nato se razširi še na drugo stran. Glavobol spremlja še slabost in občutljivost na svetlobo, zvok ali dišave. Sprožijo jo lahko različni zunanji vplivi, kot je močna svetloba, hrup, cigaretni dim in podobno, poleg tega še hormonske spremembe, stres, alkohol, kofein in nekatera zdravila. Pomagajo zdravila za lajšanje bolečin in izogibanje sprožilcem simptomov.

Tenzijski glavobol občutimo kot stiskanje okoli glave ter napetost v predelu senc, čela, obraza in vratu. Navadno gre za blago do zmerno bolečino, ki lahko traja več ur, povzroča pa jo pomanjkanje spanja, lakota, slaba drža in preobremenjenost oči. Psihološka povzročitelja sta predvsem jeza in občutek strahu. Ponavadi ob počitku pojenjajo, učinkovito pa jih ublažijo tudi zdravila za lajšanje glavobolov.

Tretja najpogostejša oblika glavobolov je sinusitis, ki je posledica vnetja sluznice obnosnih votlin, ki jo povzroči virusna okužba ali prehlad. Če se zaradi vnetja sluznice izvodila obnosnih votlin zamašijo, se v sinusih kopiči sluz, v kateri se začnejo sčasoma razraščati bakterije. Glavobol pojenja z zdravljenjem s pomočjo kapljic, razpršil, antibiotikov ter drugih ukrepov, usmerjenih v redčenje sluzi ter očiščenje obnosnih sinusov in nosne votline.

Glede na različne strokovne vire, poznamo med 220 in 300 različnih vrst glavobola.
Glede na različne strokovne vire, poznamo med 220 in 300 različnih vrst glavobola.FOTO: iStock

Kdaj je glavobol lahko nevaren?

Večinoma zaradi glavobola ni ogroženo življenje, v zelo redkih primerih pa gre lahko sekundarne glavobole, ki so znak resnega bolezenskega stanja. Nanje je treba pomisliti, ko se bolečina pojavi na novo oziroma ko se razlikuje od običajnega glavobola, ki ga že poznamo.

Če bolečino spremlja še slabost, bruhanje in otrdel vrat, gre lahko za subarahnoidne krvavitve (SAK) oziroma krvavitve možganske ovojnice. Če poleg močnega glavobola občutite še mravljinčenje po vsem telesu, zmedenost, otežen govor, zameglitev vida, težave pri gibanju ali nenadne krče, gre lahko za možgansko kap. Močan glavobol, ki ga spremlja povišana temperatura, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, trd vrat, fotofobija in meningitični izpuščaj, kaže na meningitis oziroma vnetje možganskih ovojnic in hrbtenjače. Nenadna bolečina v sencih, ki se širi v lasišče, žvekalne mišice in jo spremlja mravljinčenje ali otekanje jezika, je posledica vaskulitisa – vnetja žil, ki prizadene notranjo plast žil. Glavobol, ki je hujši zjutraj in se poslabša, če bolnik zakašlja ali se skloni, slabost, bruhanje in zamegljen vid so lahko posledica možganskega tumorja

Čakanje lahko poslabša zdravstveno stanje

V primeru zgoraj navedenih simptomov je treba nujno poiskati zdravniško pomoč. Tudi če je glavobol tako močan, da ne pomnite, da bi kdaj že utrpeli tako hude bolečine glave ali v primerih, ko se intenziteta glavobolov stopnjuje, je dobro obiskati zdravnika. Ta vam bo najbrž izdal napotnico za specialistični pregled, od tu naprej pa ste odvisni od čakalnih vrst, za katere pa vemo, da so v zadnjih letih rak rana slovenske družbe. 

Ko se pojavi bolečina, sprememba v telesu ali druge zdravstvene težave, ki zahtevajo specialistično obravnavo, se tedni zdijo kot meseci, meseci pa kot leta. Poleg tega se med čakanjem vaše zdravstveno stanje lahko močno poslabša, pojavijo se lahko dodatni zapleti. Kaj pa, če vam povemo, da je mogoče do specialista priti samo v nekaj dneh? 

Nemogoče? Je mogoče! 

Zdravje je naše največje bogastvo, zato je pametno biti pripravljen na vse mogoče scenarije, ki nas lahko doletijo med plovbo po reki življenja. Ena od možnosti so samoplačniški specialistični pregledi, ki lahko močno obremenijo vašo denarnico, druga, precej ugodnejša rešitev, pa je dodatno zdravstveno zavarovanje. zavarovanjem Zdravstvena polica Varuha zdravja, Vzajemne, boste za specialistično obravnavo ali poseg denimo čakali zgolj nekaj dni. 

Zagotovite si specialistični pregled takoj, ko ga potrebujete.
Zagotovite si specialistični pregled takoj, ko ga potrebujete. FOTO: iStockphoto

Zavarovanje Zdravstvena polica vam zagotavlja obravnavo pri vrhunskih izvajalcih zdravstvenih storitev v mreži Varuha zdravja, celotno organizacijo zdravljenja pa vam uredi njihov asistenčni center. Na ta način imate omogočen hiter dostop do samoplačniških specialističnih storitev, operativnega posega ali drugega mnenja specialista, ko ste v dvomih. Med ključnimi prednostmi so še posvet z zdravnikom, kadarkoli ga potrebujete, pomoč na domu, kritje stroškov zdravil, zavarovalna vsota do 30.000 evrov in brezplačna asistenca zavarovalnice. 

Kako deluje?

Ko pri osebnem zdravniku dobite napotnico za zdravstveno storitev, preprosto pokličite v asistenčni center Varuha zdravja na telefonsko številko 080 20 60 in strokovno usposobljenim svetovalcem zaupajte potrebne podatke. V kratkem vas pokličejo nazaj in vam predstavijo najboljše možnosti za vaš primer. V mrežo zdravstvenih izvajalcev Varuha zdravja je vključenih več kot 150 domačih in tujih uglednih ustanov in izvajalcev, ki zagotavljajo kakovostno zdravstveno obravnavo, urejene prostore, najsodobnejšo medicinsko opremo, visoke standarde obravnave zavarovancev ter kratko časovno dostopnost zdravstvenih storitev.

Zdravstveno polico lahko oblikujete po svojih potrebah in željah in vanjo vključite tudi svoje otroke do vključno 25. leta starosti – za otroštvo in starševstvo brez skrbi in čakanja. Vsa zavarovanja je mogoče nadgraditi z izbirnimi kritji. Zdravstveno polico lahko torej oblikujete tako, da se kar najbolj ujema z vašim življenjskim slogom in potrebami. Le ena stvar je vedno enaka – do specialista boste vselej prišli brez odvečnega čakanja!


Sponzorirana vsebina 

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580