Vizita.si
Nadležna srbečica nožnice, voden in bel izcedek brez vonja, pekoč občutek med uriniranjem so simptomi, ki kažejo na glivično okužbo nožnice.

Okužbe in zastrupitve

Glivična okužba nožnice. Kako si pomagati?

Vizita.si
17. 03. 2022 04.45
0

Glivične okužbe nožnice so pogosta težava odraslih žensk pred menopavzo. Nadležna srbečica nožnice, voden in bel izcedek brez vonja, pekoč občutek med uriniranjem so simptomi, ki kažejo na glivično okužbo nožnice. Preverite, kako si pomagati.

Vnetja nožnice in zunanjega spolovila pri ženskah najpogosteje povzročajo bakterije, glivice in praživali Trichomonas vaginalis. Simptomi in znaki glivične okužbe se v nasprotju z drugimi okužbami pojavijo nenadoma in so v približno treh dneh najizrazitejši. Navadno se stanje poslabša v tednu pred menstruacijo in se z začetkom menstruacije izboljša. Ženske, ki imajo tovrstne težave prvič v življenju, naj obiščejo zdravnika. Če jim je zdravnik v preteklosti že diagnosticiral glivično okužbo in so težave znova podobne prejšnjim, se ženska lahko samozdravi. To ne velja za nosečnice, ki so zaradi hormonskih sprememb dovzetnejše za glivične okužbe in se ne smejo zdraviti same.
Ponavljujojče se težave so lahko posledica zmanjšanega delovanja imunskega sistema in drugih bolezni, denimo slabo zdravljene sladkorne bolezni.
Ponavljujojče se težave so lahko posledica zmanjšanega delovanja imunskega sistema in drugih bolezni, denimo slabo zdravljene sladkorne bolezni. FOTO: iStock

Glivična okužba nožnice se kaže z naslednjimi simptomi:

- nadležno srbenje na vhodu v nožnico in na zunanjem spolovilu;

- voden ali belkast izcedek, pogosto podoben sesirjenemu mleku;

- izcedek brez vonja ali z rahlim vonjem po kvasu;

- pekoč občutek med uriniranjem;

- pordelost in oteklost vhoda v nožnico in zunanjega spolovila;

- bolečina in pekoč občutek med spolnim odnosom.

Za razliko od bakterijske okužbe je pri glivični okužbi izcedek belkast in brez vonja, medtem ko je pri bakterijski okužbi izcedek bele barve in ima močan vonj po ribah. Pri trihomonozi pa je izcedek neprijetnega vonja, rumenozelene barve. Obe vrsti okužb se zdravita s protimikrobnimi zdravili in zahtevata posvet z zdravnikom. Tudi če se težave ponavljajo in imate večkrat na leto glivične okužbe, morate obiskati zdravnika. Ponavljujojče se težave so lahko posledica zmanjšanega delovanja imunskega sistema in drugih bolezni, denimo slabo zdravljene sladkorne bolezni. Prepogosta nenadzorovana uporaba zdravil za zdravljenje glivičnih okužb lahko povzroči vnetje ali preobčutljivost zunanjega spolovila.

Samozdravljenje tudi ni primerno pred 18. letom, saj je pri deklicah pred puberteto srbečica najpogosteje povezana z drugimi vrstami vnetij, okužbami s paraziti ali bakterijami ter pri luskavici. Okužba lahko nastane tudi pri zlorabi deklic, zato je treba pomisliti tudi na to. Ženske po menopavzi se prav tako redko spopadajo z glivičnimi okužbami, ampak prej z občutljivo in suho nožnico, ki je posledica upadanja ženskih spolnih hormonov. Lahko se spopadejo z glivično okužbo, a je ta posledica drugih bolezni, zato mora ženska po menopavzi v tem primeru obiskati zdravnika.

Srbečica je lahko posledica preobčutljivostne reakcije, zato nanjo pomislite, če ste v zadnjem času pričele uporabljati nove izdelke za intimno nego, vlažilce nožnice, izdelke za preprečevanje nosečnosti ali kondome – lahko ste tudi preobčutljive na lateks v kondomih.

Namesto tamponov uporabljajte vložke.
Namesto tamponov uporabljajte vložke.FOTO: iStock

Kako si lahko pomagate same?

Za preprečevanje okužb upoštevajte:

- spodnje perilo naj bo bombažno, perilo iz umetnih vlaken povzroča vlažno, toplo okolje z malo kisika, kar spodbuja rast glivic;

- ne pretiravajte s prhanjem, kopanjem;

- za intimno nego ne uporabljajte premočnih ali odišavljenih mil ali losjonov;

- intimna mila naj imajo kisel pH;

- ne nosite tesno oprijetih hlač;

- ne nosite odišavljenih vložkov in vložkov s plastičnimi folijami;

- namesto tamponov uporabljajte vložke;

- ob ponavljajočih se vnetjih, pomislite tudi na to, da se lahko znova okužite prek svojega spolnega partnerja;

- na stranišču se vedno obrišite od nožnice proti zadnjiku, da glivice, ki so v črevesju, ne pridejo v nožnico;

- priporoča se uživanje jogurta in uporaba mlečnokislinskih bakterij, ki jih nanašamo na zunanje spolovilo ali jih uživamo. Laktobacili lahko tudi iz črevesja pridejo do nožnice in tako pomagajo v nožnici vzdrževati kislo okolje;

- izogibajte se sladkarijam in hrani, bogati s sladkorjem ter enostavnimi ogljikovimi hidrati, saj so dobra hrana za glivice;

- izogibajte se stresu in psihičnim obremenitvam, ki zmanjšujejo odpornost organizma.

V lekarni lahko ženske dobijo zdravila za zdravljenje glivičnih okužb s klotrimazolom in zdravila, ki preprečujejo rast in razvoj mikroorganizmov na sluznicah (antiseptiki).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650