Vizita.si
angina

Bolezni

Bi prepoznali simptome angine?

V.H.
10. 02. 2023 13.00
0

Nevšečnosti, kot so zamašen nos, kašljanje ali boleče grlo, so še posebej pogoste v zimskem času in so lahko sila neprijetne, še posebej če se jim pridružujejo tudi drugi simptomi, med drugim povišana telesna temperatura, oteklina in boleče požiranje.

Gnojna angina se pogosto pojavlja pri otrocih, nanjo pa niso imuni niti odrasli. Zbolimo lahko kadar koli, največkrat pa v hladnejših mesecih. Običajno ne povzroča večjih zapletov, a je pomembno, da jo pravočasno prepoznamo in ustrezno tudi zdravimo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj je gnojna angina?

Pri gnojni angini gre za bolezen grla, ki jo povzročajo različni mikrobi, zaradi katerih se vnamejo mandlji, žrelnica in glasilke. Mandlji so naša prva obramba pred vstopom mikroorganizmov v spodnja dihala in se lahko ob gnojni angini občutno povečajo. Vnetje lahko nastane zaradi bakterij (najpogosteje bakterija streptokok) ali virusov, zato ločujemo bakterijsko in virusno gnojno angino. Angina je nalezljiva, zato je dobro, da se v primeru, če zbolimo, izogibamo tudi stikom z drugimi. 

Kakšni so simptomi?

Na oteklih mandljih se lahko pojavijo gnojni čepi ali bele obloge, prav tako pa je opaziti tudi močno pordel nebni lok, jeziček in mehko nebo. Povečane in boleče so lahko tudi vratne bezgavke, ob tem pa se pojavi še vročina, običajno nad 38 stopinj Celzija. Pri požiranju je navadno prisotna bolečina, bolijo pa nas lahko tudi mišice, glava in trebuh. Naš glas je navadno hripav, ob tem pa imamo lahko še neprijeten zadah. Pri streptokokni angini se simptomi hitro pojavijo, medtem ko se pri virusni večkrat najprej razvijejo znaki, kot so srbečica v predelu oči in nosa, izcedek iz nosu in zamašen nos.

Na oteklih mandljih se lahko pojavijo gnojni čepi ali bele obloge.
Na oteklih mandljih se lahko pojavijo gnojni čepi ali bele obloge.FOTO: Shutterstock

Kako poteka zdravljenje?

Če imamo simptome, ki kažejo na gnojno angino, je dobro, da čim prej obiščemo zdravnika. Ta nam bo vzel bris žrela, pregledal grlo in preveril krvno sliko, da bomo lahko dobili pravo diagnozo. Gnojno angino, ki je posledica okužbe z bakterijami, navadno zdravimo z antibiotiki, ki začnejo delovati že po nekaj dneh, medtem ko virusno zdravimo simptomatsko. 

Kako si lahko pomagamo sami?

Pri težavah z razbolelim grlom si lahko pomagamo s tem, da zaužijemo dovolj tekočine, pa naj si bo to voda ali skodelica zeliščnega čaja od kamilice, materine dušice do timijana. Na tak način bomo poskrbeli, da bo naša sluznica dovolj navlažena, hkrati pa bomo poskrbeli, da ne dehidriramo. Četudi nimamo apetita in težko požiramo, je dobro, da vseeno nekaj zaužijemo, na primer domače juhe, raznorazne jedi na žlico, medtem ko lahko zelenjavo ali meso tudi zmešamo, da ne bomo še dodatno dražili našega grla. Prav tako sta izjemno pomembna počitek in kakovosten spanec, da ne tratimo energije, zaradi česar si bo naše telo hitreje opomoglo. 

Svojemu telesu morate zagotoviti dovolj počitka.
Svojemu telesu morate zagotoviti dovolj počitka. FOTO: iStock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631