Ženska, ki je obiskala osebnega zdravnika zaradi mehurčkov po telesu, se je spopadala še z bolečinami v mišicah, vročino in bolečinami v kolenu, so zdravniki zapisali v svojem poročilu v ugledni reviji New England Journal of Medicine. Ko je njen osebni zdravnik videl mehurčke po vsem njenem telesu, je takoj posumil, da gre za gonorejo in jo napotil v Univerzitetno bolnišnico Teksas. Tam so ji predpisali antibiotike, saj so bili skoraj prepričani, da se spopada z okužbo z Neisseria gonorrhoeae bakterijo, laboratorijski testi pa so diagnozo kasneje potrdili. K sreči se je po jemanju antibiotikov njeno stanje kmalu izboljšalo. ''Tri mesece kasneje se je pacientka počutila dobro in je bila že brez kožnih lezij in bolečin v sklepih,'' je na spletni strani revije New England Journal of Medicine zapisala dr. Melissa Mauskar.
Gonoreja je ena od najpogosteje spolno prenosljivih bolezni na svetu, še posebej v starostni skupini od 15 do 24 let. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vsako leto na svetu diagnosticirajo 78 milijonov pacientov z gonorejo. V Sloveniji je bilo leta 2005 prijavljenih 45 primerov gonoreje, vendar je dejansko število obolelih večje. Čeprav je bolezen dobro ozdravljiva z antibiotiki, je lahko nevarna, če je ne odkrijemo in se že razširi po telesu. V tem primeru se lahko pojavi cela vrsta simptomov, ki se razlikujejo od pacienta do pacienta.
SIMPTOMI PRI ŽENSKAH
Pri ženskah so simptomi običajno manj očitni, ampak se lahko pojavijo:
- Izcedek iz nožnice;
- pekoč občutek pri uriniranju;
- zunajciklična krvavitev iz nožnice;
- bolečina v spodnjem delu trebuha in
- bolečina pri spolnem odnosu.
SIMPTOMI PRI MOŠKIH:
Simptomi se pri moških pojavijo pogosteje:
- Bel ali zelen, gost gnojen izcedek iz penisa;
- bolečina pri uriniranju;
- draženje okoli odprtine sečnine.
Okoli 10 odstotkov moških z gonorejo pa nima nobenih simptomov. Večina pa jih trpi za bolečim vnetjem sečnice, ki ga spremlja izcedek iz penisa.
Napredovana gonoreja
Ker gonorejo običajno odkrijemo pozno, se pacienti pogosto pri zdravniku oglasijo šele, ko se po telesu pričnejo pojavljati kožni izpuščaji. Ti so lahko v obliki mehurjev ali so napolnjeni z gnojem. Strokovnjaki pravijo, da ima večina pacientov z napredovano gonorejo neko obliko izpuščaja po telesu. Drugi simptomi so še artritisu podobne otekline in bolečine v sklepih, napogosteje bolečina v kolenu. Pojavi se lahko še vročina, glavobol, bolečine v mišicah in vratu.
Najbolj ogrožena skupina so mladi od 16. do 25 let
Največje tveganje za okužbo z gonorejo imajo mladi v starostni skupini od 16. do 25 let. Okužba se prenaša z nezaščitenimi spolnimi odnosi z okuženim partnerjem ali partnerko. Tveganje za prenos okužbe iz ženske na moškega je med 20 in 50 odstotkov po enkratni izpostavitvi. Tveganje za prenos okužbe iz moškega na žensko je do 80 odstotkov po enkratni izpostavitvi. Prenos pri oralno-genitalnih stikih je pogost s penisa v usta, vendar je mogoč tudi prek nožnice v usta. Čas do razvoja simptomov je od 2 do 10 dni. Najboljši način za preprečevanje okužbe je uporaba kondomov med spolnimi odnosi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV