Večina ljudi, ki govorijo v spanju, se tega ne spomni, zanimivo pa je, da govorjenje v spanju lahko sega od nesmiselnih izrazov do jasnih stavkov in celo kričanja. Če ste med ljudmi, ki govorijo med spanjem, je koristno vedeti, kaj vam sporoča telo.
Po podatkih Ameriške akademije za medicino spanja je kar 65 odstotkov odraslih in 50 odstotkov otrok kdaj v življenju doživelo govorjenje med spanjem.
Govorjenje v spanju se strokovno imenuje somnilokvija in velja za vrsto parasomnije, torej nenormalnega vedenja, ki se pojavi med spanjem. Na splošno je somnilokvija neškodljiva, vendar je lahko znak resnejših zdravstvenih težav.
Stres lahko moti spanec in povzroči pogostejše prebujanje, moten spanec pa poveča verjetnost govorjenja med spanjem. Pomanjkanje spanja vodi do povečanja stresnih hormonov, kot je kortizol, kar dodatno moti vzorce spanja.
Govorjenje v spanju je lahko simptom posttravmatske stresne motnje, še posebej, če je povezano z nočnimi morami in travmatičnimi izkušnjami.
Pred spanjem ste uživali alkohol
Alkohol lahko vpliva na kakovost spanja, povzroča motnje spanja in govorjenje med spanjem. Čeprav lahko alkohol pospeši zaspanost, vodi tudi v fragmentacijo spanja.
Apneja
Govorjenje v spanju lahko kaže na resnejše težave s spanjem, kot je spalna apneja, kjer se dihanje ustavi zaradi zamašenih dihalnih poti. Hujša kot je vaša spalna apneja, večja je verjetnost, da se boste zbujali vso noč in večja je verjetnost, da boste med spanjem govorili.
Motnje spanja
Različne motnje spanja, kot so parasomnije, lahko povzročijo govorjenje v spanju, ki ga pogosto spremljajo neobičajni gibi ali izražanje čustev.
Vizita e-novice
Vir: net.hR
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV