Vizita.si
Gravesova bolezen

Bolezni

To so simptomi Gravesove bolezni

N.R.A.
14. 04. 2023 05.17
0

Gravesova bolezen je avtoimunska motnja, ki prizadene ščitnico. Izvedite več o simptomih, vzrokih in možnostih zdravljenja v tem obsežnem vodniku.

Gravesova bolezen je stanje, ki prizadene ščitnico in povzroči, da proizvaja preveč ščitničnega hormona. To lahko privede do vrste simptomov, vključno z izgubo teže, tesnobo in srčnim utripom.

Gravesova bolezen
Gravesova bolezen FOTO: Profimedia

Kaj je Gravesova bolezen?

Gravesova bolezen je avtoimunska motnja, ki prizadene ščitnico in povzroči, da proizvaja preveč ščitničnega hormona. Ta prekomerna proizvodnja ščitničnega hormona je znana kot hipertiroidizem. Gravesova bolezen je najpogostejši vzrok hipertiroidizma v Združenih državah, prizadene približno enega od 200 ljudi. Pogostejša je pri ženskah kot pri moških in se običajno razvije med 20. in 40. letom starosti.

Kakšni so simptomi Gravesove bolezni?

Simptomi Gravesove bolezni se lahko razlikujejo od osebe do osebe, pogosti pa so:

- izguba teže, 

- povečan apetit, 

- tesnoba, 

- razdražljivost, 

- tresenje, 

- potenje, 

- intoleranca na vročino, 

- palpitacije in 

- utrujenost. 

Gravesova bolezen
Gravesova bolezenFOTO: Profimedia

Poleg tega lahko Gravesova bolezen povzroči težave z očmi, kot so izbuljene oči, dvojni vid in draženje oči. Pri nekaterih ljudeh z Gravesovo boleznijo se lahko pojavijo tudi težave s kožo, kot sta rdečina in oteklina na golenih. Če imate katerega od teh simptomov, je pomembno, da obiščete zdravnika.

Kaj povzroča Gravesovo bolezen?

Gravesova bolezen je avtoimunska motnja, kar pomeni, da imunski sistem telesa pomotoma napade zdrave celice in tkiva. V primeru Gravesove bolezni imunski sistem napade ščitnico, ki je odgovorna za proizvodnjo hormonov, ki uravnavajo presnovo. Natančen vzrok Gravesove bolezni ni znan, domnevajo pa, da gre za kombinacijo genetskih in okoljskih dejavnikov. Pri ženskah obstaja večja verjetnost, da bodo zbolele za Gravesovo boleznijo kot pri moških, pogosto pa se pojavi pri ljudeh, mlajših od 40 let.

Gravesova bolezen
Gravesova bolezenFOTO: Profimedia

Kako se diagnosticira Gravesova bolezen?

Gravesovo bolezen je mogoče diagnosticirati s kombinacijo fizičnih pregledov, krvnih in slikovnih preiskav. Zdravnik lahko preveri simptome, kot so izbuljene oči, hitro bitje srca in povečana ščitnica. Krvni testi lahko merijo ravni ščitničnih hormonov in protiteles, medtem ko lahko slikovni testi, kot sta ultrazvok ali test privzema radioaktivnega joda, zagotovijo natančnejši vpogled v ščitnico. Diagnoza Gravesove bolezni lahko vključuje tudi izključitev drugih stanj s podobnimi simptomi.

Kakšne so možnosti zdravljenja Gravesove bolezni?

Možnosti zdravljenja Gravesove bolezni se lahko razlikujejo glede na resnost stanja in splošno zdravje posameznika. Nekatera običajna zdravljenja vključujejo zdravila za uravnavanje ravni ščitničnih hormonov, kot so antitiroidna zdravila ali zaviralci beta. V hujših primerih bo morda potrebna terapija z radioaktivnim jodom ali operacija za odstranitev ščitnice. Pomembno je, da tesno sodelujete z zdravnikom, da določite najboljši način zdravljenja za vsak posamezni primer.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650