Vizita.si
Najpogostejša zdravstvena težava, ki mnoge pesti na potovanju je driska. Prav zato s seboj na potovanje ne pozabite vzeti probiotikov.

Bolezni

Greste na potovanje? To morate zagotovo vzeti s seboj

Ula Novak
23. 06. 2017 08.01
0

Najpogostejša zdravstvena težava, ki mnoge pesti na potovanju je driska. Z njo se spopade kar 20 do 50 odstotkov ljudi, ki potujejo po svetu. Na potovanju se pogosto spopademo tudi z zaprtjem ali napihnjenostjo. Prav zato je pomembno, da s seboj vzamete probiotike.

Najpogostejša zdravstvena težava, ki mnoge pesti na potovanju je driska. Prav zato s seboj na potovanje ne pozabite vzeti probiotikov.
Najpogostejša zdravstvena težava, ki mnoge pesti na potovanju je driska. Prav zato s seboj na potovanje ne pozabite vzeti probiotikov.FOTO: iStock
Driska

Driska je lahko posledica okužene hrane, vode ali stika z okuženo osebo. Varnost hrane, vode in kopalne vode je v tujih državah odvisna od njihovega higienskega standarda in voda, ki je okužena z bakterijami in virusi je velik zdravstveni problem še zlasti v državah v razvoju. Nevarno je, ko pitna voda vsebuje bakterijo Salmonello, Vibrio cholerae, adenoviruse, rotaviruse ali celo trakuljo. Prav zato naj popotnik na potovanju previdno izbira hrano, kjer naj uživa predvsem prekuhano hrano in vodo s steklenice. Previdno tudi pri sadju in zelenjavi, ki je umito z vodo iz pipe. A tudi ob potovanjih v bolj razvite države, se lahko pojavi driska. Če pride do driske, se ta najprej pokaže z neprjetnim občutkom v želodcu in močno potrebo po odvajanju. Odvajanje se stalno povečuje in količina blata narašča. To postaja vse bolj tekoče. Bolnik lahko odvaja tudi do sedemkrat na dan, lahko se spopade tudi z bruhanjem. Večina potovalnih drisk dva do tri dni po pojavu izgine samih po sebi, a pri tem lahko močno pomagajo probiotiki.

Če pride do driske, se ta najprej pokaže z neprjetnim občutkom v želodcu in močno potrebo po odvajanju. Odvajanje se stalno povečuje in narašča količina blata, ki postaja vse bolj tekoče. Bolnik lahko odvaja tudi do sedemkrat na dan, lahko se spopade tudi z bruhanjem. Večina potovalnih drisk dva do tri dni po pojavu izgine samih po sebi, a pri tem lahko močno pomagajo probiotiki.
Če pride do driske, se ta najprej pokaže z neprjetnim občutkom v želodcu in močno potrebo po odvajanju. Odvajanje se stalno povečuje in narašča količina blata, ki postaja vse bolj tekoče. Bolnik lahko odvaja tudi do sedemkrat na dan, lahko se spopade tudi z bruhanjem. Večina potovalnih drisk dva do tri dni po pojavu izgine samih po sebi, a pri tem lahko močno pomagajo probiotiki. FOTO: iStock

Probiotiki so živi mikroorganizmi, ki v ustreznih količinah koristijo zdravju. Gre za žive liofilizirane mlečnokislinske bakterije, ki uravnavajo ravnovesje mikroorganizmov v črevesju, preprečujejo razrast škodljivih bakterij in večajo obrambno sposobnost črevesne sluznice. Ob driski pomagajo probiotiki, ki vsebujejo dve vrsti naravnih mlečnokislinskih bakterij Lactobacillus acidophilus LA-5 in Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12. Gre za ene najbolj preučenih sevov na svetu, ki ga za odpravljanje napihnjenosti, napenjanja in driske uporabljajo že več kot 20 let.

Probiotik lahko jemljete ves čas, dokler se simptomi ne izboljšajo, a če se driska po dveh dneh jemanja probiotika ne umiri, morate obiskati zdravnika. Pri zdravljenju driske morate nujno spiti tudi veliko vode in soli, da nadomestite elektrolite. Pri tej težavi namreč telo izgubi veliko vode, zato jo je treba nadomeščati. Uporabite lahko tudi rehidracijsko tekočino, ki jo lahko pripravite tudi sami, tako da v vodo dodate nekaj soli in pomarančni sok. Ko se pojavi driska uživajte hrano s čim manj vlakninami, kot je riž, banana, krompir, izogibajte pa se mastni in začinjeni hrani.

Zaprtje

Ko smo na potovanju, pogosto spremenimo svoj vzorec prehranjevanja. Običajno imamo več aktivnosti, zato uživamo manj obrokov ali pa v drugačnem zaporedju. Pogosto spijemo tudi manj tekočine in lahko tudi zadržujemo blato, ker ni primernega stranišča ali stranišče ni na voljo. Vse to lahko privede do zaprtja, bolečega napenjanja in osušitve blata imenovanega zapeka. Če se pojavi zaprtje, pazite, da spijete dovolj vode in uživate hrano z veliko vlakninami (sadje, zelenjava). Pomaga tudi, če trebuh masirate v smeri urinega kazalca in tako nekoliko spodbudite prebavo. Učinkovita pomoč so tudi probiotiki, ki so namenjeni prav za težave ob zaprtju. Ti bodo pomagali tudi, če se boste na potovanju spopadli z neprijetnimi vetrovi, ki so lahko posledica drugačne prehrane, lahko tudi gaziranih pijač, stročnic, prehitrega hranjenja.

Druge težave

Poleg probiotikov na potovanje ne pozabite vzeti še zdravila proti bolečini in za zniževanje povišane telesne temperature. Prav bodo prišli tudi obliži in povoji ter sredstva, ki varujejo pred piki mrčesa. Sončna krema vas bo obvarovala pred opeklinami, gel za blaženje opeklin pa, če boste s sončenjem pretiravali. To je nekaj nasvetov, s katerimi boste lahko preprečili najhujše in tako brezskrbno uživali na svojem potovanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859