Gripa in prehlad sta izjemno pogosta in včasih celo zdravi posamezniki lahko zbolijo večkrat. Se vam zdi, da kašljajo in kihajo že vsi okoli vas? Pomembno je, da prepoznate simptome, da boste učinkovito ukrepali že ob prvih znakih.
Prepoznajte simptome
Prehlad
Prehladna obolenja so izjemno pogosta in gre za okužbo zgornjih dihal, ki se prenaša s kašljanjem in kihanjem. Prehlad prepoznamo po zamašenem nosu, kihanju, vnetem grlu, solzenju, glavobolu in pomanjkanju vonja ter okusa.
Gripa
Gripo povzročajo različni virusi, ki se prenašajo kapljično. Ob vročini se praviloma pojavijo še nahod, bolečine v žrelu in kašelj. Spremljevalni simptomi so tudi mrazenje, izčrpanost, glavobol, bolečine v mišicah, suh kašelj in dražeč občutek v grlu.
Kako blažiti simptome?
Kašelj
Suh kašel si lahko blažite s pripravki, ki vsebujejo blažilne sestavine, kot so na primer, slez, trpotec, islandski lišaj in podobno. Obvezno popijte veliko tekočine. Učinkovite so tudi pastile in sirupi, ki delujejo blagodejno in antiseptično.
Boleče grlo
Pri bolečem grlu pijte kamilični, žajbljev ali ingverjev čaj. Priporočajo tudi pripravke iz evkalipta, poprove mete, janeža, pljučnika in karamelno mleko. V lekarni poiščite pastile za boleče grlo, ki bodo takoj olajšale neprijetne simptome.
Zamašen nos
Zamašen nos je pogosta nevšečnost, ki otežuje dihanje, negativno vpliva na okus in voh, tudi spanje je oteženo. Nos si lahko očistite s fiziološko raztopino, še posebej učinkovita pa so posebna pršila.
Kako ostati zdrav?
► Okrepite svoj imunski sistem
Imunski sistem je najboljša obramba v boju proti nezaželenim boleznim. Prvi znaki, da je imunski sistem oslabljen, so na primer, utrujenost, okužbe, različna vnetja, počasnejše celjenje ran … Takrat je čas, da ukrepate. Poskrbite za dovolj spanja, zmanjšajte stres in se raje sprostite, vzemite si čas za pravilno prehrano ... Pomembno je, da se dobro počutite v svojem telesu, saj veste, kaj pravijo: Zdrav duh v zdravem telesu.
► Bodite aktivni
Telesna aktivnost je vedno pomembna, zato se tudi v zimskem času odločite za gibanje na svežem zraku. Priljubljene zimske dejavnosti so na primer smučanje, drsanje, sprehodi in še in še. Z gibanjem na prostem boste ujeli še nekaj sončnih žarkov in vitamina D, ki bo koristil vašemu telesu. Fizična kondicija vam bo pomagala pri preventivi, zato se v primeru pomanjkanja časa lahko odločite za telovadbo doma. Že pol ure na dan je dovolj za velike spremembe v počutju.
► Prezračite prostore
S prezračevanjem prostorov boste poskrbeli za svež zrak tudi v svojih bivalnih prostorih. Trikrat dnevno za približno deset minut prezračite prostor, saj boste s tem zmanjšali koncentracijo mikroorganizmov v prostoru, kar je še posebej priporočljivo v času pogostih obolenj.
► Prečistite svoje telo
Voda, topli napitki in juhe pomagajo pri čiščenju telesa, razbremenijo imunski sistem in sluznico ohranjajo vlažno, da se učinkoviteje brani pred številnimi mikrobi. Poskrbite za dovolj tekočine in imejte vedno pri roki vsaj steklenico vode.
► Redno si umivajte roke
Na rokah se zadržujejo mikrobi, ki jih sicer ne vidimo, ampak povzročajo številne bolezni.
Veliko umazanije se nahaja na različnih kljukah, nakupovalnih vozičkih, kovancih oziroma denarju, na telefonih … Higiena rok je odličen preventivni ukrep, zato si redno umivajte roke, še posebej, kadar ste v stiku s površinami, ki so v javni rabi.
Torej, še vedno velja, da je bolje preprečiti kot zdraviti, zato v prvi vrsti poskrbite za svoje zdravje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV