»Zdaj me je pa zdelalo. Že dolgo časa me ni tako, ne pomnim. Pa sem prejšnji teden nekako sama sebi lagala, da bo vse okej z menoj, da saj nič ni, da gre mogoče za prehladek. V nedeljo pa me je tako zvilo, da sem šla danes po ne vem kolikšnem času k zdravnici. In ne boste verjeli. Atipična pljučnica!« je nekako tako dejala Hajdi Korošec Jazbinšek v videoposnetku, ki ga je objavila na svojem instagram profilu.
»Včasih kar pozabimo nase, sploh ne gremo do zdravnika ali karkoli. Sama sem že od nekdaj malo deloholika. Spomnim se svoje bivše direktorice na banki, ki je bila ista. Ona je delala bolana, zdrava, neprestano. Meni je bilo nerodno vzeti bolniško, saj je bila ona sama deloholik. In vem, da ko sem njo opazovala, sem si mislila, da sama nikdar ne bom taka. In evo... zarečenega kruha se največ poje! Ista sem. Če ne še hujša,« je še dodala.
Atipična pljučnica združuje infekcijske in vnetne bolezni pljuč različne jakosti, ki jih povzročajo patogeni, kot so klamidija, legionela, mikoplazma in virusi. Znaki atipične pljučnice so zelo prikriti, edini znak te okužbe je suh kašelj, bolezen pa v zgodnji fazi lahko potrdijo le z rentgensko sliko. Ostali simptomi so splošno slabo počutje, glavobol in bolečine v mišicah ter zgolj rahlo zvišana telesna temperatura.
»Atipična pljučnica je res čudna. Počutite se slabo, vse vas boli. Sama nisem mogla vstati iz postelje, grozno! Vročina pa tam okoli 36,9 do 37,2, nič kaj posebnega. Ampak, če si zadihan, če te v pljučih boli, če si kot cota, po domače povedano, pojdi do zdravnika. Verjemite mi. In saj veste, vse imamo, dokler smo zdravi. Samo, da smo zdravi!« je zaključila svoj domači video Hajdi.
Omeniti je treba, da imajo nevarni mikroorganizmi, ki povzročajo nastanek atipične pljučnice, zmožnost razmnoževanja in življenja v človeških celicah in, da za razliko od enostavnih bakterij ne morejo obstajati v drugačnem okolju. Glede na vrsto patogena mikrobov obstajajo virusna, mikoplazma, klamidijska in legionella pljučnica. Skupino tveganja sestavljajo ljudje, mlajši od 40 let, vendar je bolezen najpogosteje diagnosticirana pri otrocih in mladostnikih.
Potek atipične pljučnice lahko razdelimo v dve glavni fazi. Prvi simptom je podoben prehladu, drugi je zapleten zaradi pojavov pljučnice. Med prvim pregledom je redko diagnosticirana. Je zelo nalezljiva in se širi preko izločkov iz nosu in žrela od okužene osebe, posebno če obolela oseba smrka in kašlja. Pojavnost atipične pljučnice je večja ob koncu poletnih mesecev in na začetku jeseni. Običajno ima lažji potek od tipične. Zdravimo pa jo z antibiotiki.
Kako pa lahko preventivno ukrepate?
Skrbite za higieno rok, izogibajte se kajenju (tudi pasivnemu), nosite maske, kadar menite, da je nevarnost za okužbo zvečana. V kolikor ste bolni se ne udeležujte množičnih srečanj, koncertov, pouka. Če imate namen obiskati zdravnika, se telefonsko predhodno naročite in mislite tudi na druge obiskovalce ambulant, ki še niso oboleli za okužbami.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV