Gre za bakterijo, ki je prilagojena na kislo okolje v našem želodcu, zato v njem lahko preživi. Navadno se zadržuje v bližini želodčne sluznice, lahko pa se tudi razširi. Bakterija namreč proizvaja encim, imenovan ureaza, ki lahko nevtralizira želodčno kislino.
Kako se lahko z njo okužimo?
Z njo se lahko okužimo že v otroštvu, hkrati pa okužba traja vse življenje, če je ne zdravimo. Med dejavniki tveganja za okužbo je lahko slaba higiena, okužena hrana, voda ali pripomočki. Prenašala pa naj bi se tudi s slino, bruhanjem ali blatom nekoga, ki je že okužen.
Kakšni so simptomi?
Simptomi se ne izrazijo pri vseh enako, saj nekateri nimajo večjih težav, spet drugi lahko čutijo bolečino, ki jo največkrat občutimo v zgornjem delu trebuha. Okužba lahko povzroči tudi slabost in bruhanje, še posebej po jedi. Prav tako smo lahko napihnjeni ali imamo občutek polnosti v želodcu. Pogosto nimamo pravega apetita in lahko pride tudi do nenamernega hujšanja, pomanjkanja železa in izčrpanosti. Če je našo blato črno, pa imamo lahko notranje krvavitve v želodcu ali v črevesju.
Vizita e-novice
Kako poteka zdravljenje?
V primeru, da posumimo na bakterijo Helicobacter pylori, je najbolje, da obiščemo zdravnika, ki nas bo napotil na testiranje ali pa se testiramo kar sami doma. Okužbo navadno zdravimo s kombinacijo antibiotikov in drugih zdravil, medtem ko lahko zdravljenje traja od sedem do štirinajst dni. Kasneje je dobro, da test ponovimo in preverimo, če je bilo zdravljenje dejansko uspešno.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV