Vizita.si
Bolniki s hemoroidi naj se ne zdravijo sami, ampak naj se najprej pri specialistu prepričajo, da je krvavitev resnično posledica hemoroidov.

Bolezni

Preverite, kako se znebiti hemoroidov?

Katja Benčina
06. 03. 2012 07.57
0

Hemoroidi so težava, s katero se vsaj enkrat v življenju sreča skoraj vsak človek. A kako vedeti, da je krvavitev posledica hemoroidov in ne kakšnega resnejšega obolenja? Več o tem nam je povedal kirurg doc. dr. sci. Pavle Košorok, dr. med.

Bolniki s hemoroidi naj se ne zdravijo sami, ampak naj se najprej pri specialistu prepričajo, da je krvavitev resnično posledica hemoroidov.
Bolniki s hemoroidi naj se ne zdravijo sami, ampak naj se najprej pri specialistu prepričajo, da je krvavitev resnično posledica hemoroidov.FOTO: iStockphoto
1. Kaj najpogosteje povzroča hemoroide in kdo jim je najbolj izpostavljen?

Hemoroidi so žilni vozli v kanalu zadnjika. Take žilne vozle imamo vsi. V določenih primerih se ti vozli začnejo povečevati kot na primer krčne žile na nogah. Žilna slabost je pogostejša v določenih družinah, torej je lahko deloma tudi podedovana. Pri ljudeh, ki so nagnjeni k razvoju hemoroidov, pa stanje poslabšuje neredno in trdo odvajanje, kar je lahko slaba navada, lahko pa tudi poklicna težava (sedeči poklici – šoferji, delavci za tekočim trakom, delavci na blagajni), ko ni mogoče iti na stran, ko začutimo dražljaj. Težave poslabšuje tudi alkohol in močne začimbe, ki so dodane različnim jedem.

2. Na kakšen način proktolog potrdi diagnozo hemoroidov?

Bolniki že sami omenjajo krvavitev, pogosto tudi opažajo, da jim črevo izpada. Večkrat čutijo tiščanje v zadnjiku in imajo občutek, da se ne izpraznijo do kraja. Strokovni pregled je najprej preiskava s prstom, nato pa še z inštrumentom, ki ga uvedemo v črevo in si ogledamo zadnjikov kanal. Takrat se hemoroidi vidijo kot povečane žilne blazinice.

3. Lahko ljudje hemoroide zdravijo tudi sami ali je nujno, da se oglasijo pri zdravniku?

Najbolj nevarno je, da se ljudje zdravijo na pamet in krvavitev že razlagajo kot težave s hemoroidi. To je največja nevarnost reklam za številna mazila, ki so na razpolago za zdravljenje hemoroidov. Če jih namreč uporabijo bolniki z rakom, ki prav tako krvavijo, bodo dobili izkušnjo, da je krvavitev prenehala (ker preneha tudi sama od sebe), bolniki pa zaključijo, da je pomagalo zdravljenje z mazilom, ki so ga kupili. Takšno samozdravljenje bodo nedvomno nadaljevali in po določenem času ugotovili, da gre za hudo zmoto.

Samo če vemo, da krvavitev ni posledica rakaste spremembe, lahko uporabljamo mazila iz proste prodaje oziroma se zdravimo po svoje. Resen nasvet bi bil: »Vsako krvavitev moramo razjasniti, to pa lahko naredi samo ustrezno usposobljen zdravnik s primernim pregledom«. Posebej nevarno je takrat, kadar lečeči zdravnik tudi brez skrbnega pregleda začne predpisovati zdravila za hemoroide.

Pri ljudeh, ki so nagnjeni k razvoju hemoroidov, pa stanje poslabšuje neredno in trdo odvajanje.
Pri ljudeh, ki so nagnjeni k razvoju hemoroidov, pa stanje poslabšuje neredno in trdo odvajanje.FOTO: iStockphoto

4. Kako poteka zdravljenje?

Če zares vemo, da gre za hemoroide, lahko začetne težave umirimo z mazili in svečkami. To je pametno takrat, ko je bil bolnik že pregledan in se mu iste težave ponovijo. Če pa se kljub zdravljenju težave ne bi umirile, je treba opraviti bolj obsežne preiskave, da ne bi spregledali kake resnejše bolezni, ki leži višje v črevesu. Kadar zdravnik pri pregledu vidi ohlapne in ranljive vozle, je zelo uspešen način zdravljenja podvezava takšnega vozla z elastično ligaturo. Podvezan vozel čez čas sam odpade. Takrat lahko bolnik opazi še manjšo krvavitev. Včasih so take vozle zdravili tudi z injekcijami, vendar se ta metoda sedaj uporablja bolj poredkoma. Kadar vozli začnejo izpadati in si jih bolnik po iztrebljanju sam potiska nazaj, lahko pomagamo le z operacijo. Obstaja klasična operacija, kjer vozle izrežemo in rano le deloma pošijemo. V zadnjem času je znanih več operacij, ki jih lahko naredimo s posebnimi inštrumenti. Najbolj znana operacija take vrste je PPH operacija (izrezanje obroča sluznice skupaj s povečanimi žilami). Ta poseg je za bolnika bolj prijazen, ker manj boli in se rana hitreje zaceli. Drugi tak način je tudi THD operacija in HAL, kjer s šivom prevežemo povečane vozle in izpadajočo sluznico potegnemo navzgor tako, da se v novem položaju zaraste.

5. Dobro je, da tisti, ki imajo hemeroide v družini, pazijo na normalno odvajanje. Kako naj poskrbijo zanj?

Važno je, da uživamo dovolj hrane z vlakninami, ki ostanejo v črevesu in omogočajo iztrebljanje, s tem pa tudi izločanje strupov, ki se čistijo skozi jetra. Tisti, ki imajo bolj leno črevo, si lahko pomagajo tudi z rednim pitjem donata in mehčali, ki pa jih moramo jemati le toliko, da je blato mehko in ne tekoče. Huda odvajala (ricinus, dulcolax, odvajalni čaj, izvlečki sene) so pomoč le izjemoma, nikakor pa ne za trajno uporabo. Samoklistiranje je eden od dobrih načinov spodbujanja delovanja zadnjega črevesa, ker je najmanj škodljivo in zelo učinkovito (aerobika za črevo!)

Kirurg doc. dr. sci. Pavle Košorok, dr. med.
Kirurg doc. dr. sci. Pavle Košorok, dr. med. FOTO: osebni arhiv



6. Številni se bojijo pregleda pri proktologu, poleg tega so težave s prebavo včasih še vedno tabu tema, o kateri ljudje težko spregovorijo, zato tudi morda ne dobijo dovolj informacij. Kako bi lahko to spremenili?

Kadar sem povabljen, da v javnih občilih (revije, časopisi, radio, TV) kaj povem o težavah z zadnjim črevesom, poskušam to povedati na tak način, kot naj bi se ljudje pogovarjali med seboj. Že pogovor in izmenjava izkušenj lahko marsikomu pomaga, da se opogumi in se odloči za pregled. Zadržek za pregled je pogosto nepotreben sram. Pri pregledu se vedno potrudimo, da pregledujemo tako, da dostojanstvo bolnika ni prizadeto, seveda pa diagnoze ne moremo postaviti, če obolenja ne vidimo. Enako moramo odpreti usta, če gremo k zobozdravniku ali se zaupati za pregled pri ginekologu. Kot že rečeno posebej pri krvavitvah je važno, da resnično vidimo mesto krvavitve. Ko to vemo, lahko svetujemo ustrezno zdravljenje.

Ste se nam že pridružili na našiFacebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602