Čajni obkladki
Kamilični in timijanov čaj, čaj velike preslice in vrbove skorje so tisti, ki zavirajo vnetja in okužbe in so zato primerni za uporabo, ko se pojavi herpes. Čisto krpo namočimo v čaj in jo držimo na mehurčkih. Enako lahko storimo z ohlajeno čajno vrečico po zavretju.
Melisina tinktura
Melisina tinktura preprečuje razmnoževanje virusov herpesa, ne da bi škodovala zdravim celicam. Pripravite jo tako, da vzamete 10 gramov melisinih listov in jih namočite v 100 gramov 70-odstotnega alkohola. Tinkturo kasneje večkrat na dan nanesete na razbolelo mesto.
Hladni obkladki
Ko začutimo, da nastajajo mehurčki, ker sumljivo skeli, lahko predel hladimo. Na predel pritiskamo hladne obkladke, ne ledene, da kože ne bi preveč podhladili ali poškodovali.
Z zdravnikom pa se je treba posvetovati, če ste kronični bolnik, če se mehurčki pojavijo v bližini očesa, če se okužbe ponavljajo ali se herpes močno poslabša, saj se lahko razvije dodatna bakterijska okužba.
Kakšni so simptomi herpesa?
Prvi znak herpesa je pordela koža okoli nosnic ali ustnic, ki je nekoliko izbočena. Predel je srbeč in boleč. Na tem mestu se kasneje razvijejo mehurčki. Herpetični mehurčki počijo in se nato zacelijo s krasto.
Svežih mehurčkov ne stiskajte
Svežih mehurčkov se ne smemo dotikati, saj lahko na ta način herpes hitro prenesemo na druge predele. Herpetične mehurčke na ustnicah lahko razkužimo tudi z alkoholom za razkuževanje. Čeprav malo zapeče, bo mehurček razkužen. Lahko pomaga tudi vlažilno mazilo, da koža ostane vlažna. Pomembno je še, da si v tem času z drugimi ne delimo brisač za obraz in telo. Da se ob zagonu bolezni ne poljubljamo, saj lahko pride do prenosa okužbe. Če se herpes na ustnici pogosteje pojavlja ob izpostavitvi soncu, si na ustnice in nos nanesite kremo z zaščitnim faktorjem.
Če bi prišlo do dodatne bakterijske okužbe, vam zdravnik lahko predpiše antibiotično mazilo. Lahko vam predpiše še mazilo s protivirusnim zdravilom, da se mehurčki ne bi preveč razširili. V primeru pogostih zagonov herpesa vam lahko predpiše tudi protivirusno zdravilo v obliki tablet.
Kaj sproži ponoven zagon herpetične okužbe?
- hujše telesne in duševne obremenitve;
- izpostavljenost mrazu ali vročini, tudi povišana telesna temperatura;
- izpostavljenost soncu;
- poškodba kože v predelu, kjer se sicer pojavljajo herpetične okužbe;
- splošno slabo počutje, različne druge okužbe, na primer prehlad.
Za preprečevanje ponovnih izbruhov herpetične okužbe je priporočljivo počivati, uživati uravnoteženo polnovredno prehrano z veliko svežega sadja in zelenjave. Pomembno je tudi, da uživate dovolj tekočin. Duševne napore boste lažje obvladali, če se boste posvetili vajam za sproščanje ali jogi. Zapisujte si, kdaj se pojavljajo zagoni bolezni in skušajte ugotoviti, s čim so povezani. Na ta način boste lahko sprejeli ukrepe za spremembe in tako zmanjšali možnosti ponovnega pojava herpesa.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV