Afte, ki jim strokovno pravimo rekurentni aftozni stomatitis, so ena najpogostejših oblik razjed, ki nastanejo v ustni votlini. Običajno so boleče, pekoče in izjemno občutljive, ovirajo normalno hranjenje, včasih tudi govorjenje. Niso nalezljive, izbruhnejo lahko pri vsakomur, ne glede na spol in starost, oblikujejo se na mehkih tkivih v ustni votlini in prav pogosto se, zatem ko jih že odpravimo, rade ponavljajo. Afte so tako pogost pojav, da strokovnjaki domnevajo, da v vsakem trenutku v svetu 20 odstotkov ljudi trpi zaradi njih.
Izbruhnejo le v ustni votlini
Čeprav se lahko afte pojavijo pri vsakomur, so pogostejše pri ženskah in najstnikih, najverjetneje zaradi hormonskih sprememb. Prepoznamo jih po značilni rumenkasto beli barvi z rdečo obrobo, poleg tega pa jih lahko spremljajo tudi otekli limfni vozliči ali bezgavke in včasih tudi apatičnost ter povišana telesna temperatura. Afte vedno nastanejo v ustni votlini, na jeziku, notranji strani ustnice, lica ali na dlesni.
Ko govorimo o nevarnosti, afte niso prav nič nevarne. Ker jih ne povzročajo ne virusi in ne bakterije, tudi niso nalezljive. Strokovnjaki verjamejo, da nastanejo zaradi manjših poškodb ob uživanju trde in ostre hrane, na primer čipsa ali oreščkov, izzovejo pa jih lahko tudi hormonske spremembe, še posebej ob menstruaciji, stres, alergije na hrano, pomanjkanje hranilnih snovi, kot na primer cinka, železa, folne kisline in vitamina B12, lahko pa gre tudi za dedno nagnjenost k aftam.
Pospešite celjenje na naraven način
Brez medicinskega ali kakršnega koli zdravljenja afte običajno izginejo v roku tedna ali dveh. S pomočjo nekaterih ukrepov in naravnih pripomočkov pa je mogoče zdravljenje pospešiti.
Veliko boste k celjenju pripomogli že, če ne boste stanja slabšali. Tako je prvo pravilo, ki se ga morate držati, če ne želite razjed še dodatno razdražiti, da se izogibajte pekoči in močno začinjeni hrani. Za lajšanje bolečine grgrajte slano vodo (dva decilitra vode zmešajte z dvema jedilnima žlicama soli), ugodno pa naj bi vplivala tudi ustna vodica. Preizkusite še naslednje ukrepe in pripravke:
– ustno votlino splakujte s sokom aloje vere;
– afto premažite z galunovcem, ki naj bi omilil bolečino in pospešil celjenje;
– na afto nanesite kanček pecilnega praška, ki bo zmanjšal količino bakterij;
– zmešajte jedilno žlico sode bikarbone in pol kozarca tople vode ter z mešanico večkrat dnevno izplakujte usta;
– v kozarec vode kapnite 5 ali 6 kapljic ekstrakta semen grenivke in si ustno votlino izpirajte vsaj enkrat dnevno;
– na afto položite rezino surove čebule;
– ustno votlino izplakujte s slivovim sokom ali pa v sok pomočite bombažno vato in jo nato položite na afto;
– grgrajte mešanico, ki jo naredite iz jedilne žlice sode bikarbone, ščepca soli in skodelice tople vode;
– afto premažite z oljem čajevca;
– uživajte hrano, ki je bogata z vitaminom B (polnozrnate izdelke, zeleno listnato zelenjavo), lahko prebavljivo hrano, jogurt;
– izogibajte se ostri in grobi hrani, torej čipsu in oreščkom, ter kavi, citrusom, začimbam, slani, sladki in mastni hrani;
– v usta ne tlačite rok in ne grizite si nohtov, saj boste na ta način še dodatno razdražili afte;
– zmešajte žličko medu s četrtino žličke kurkume in zmes nanesite na afto;
– filter vrečko čaja, ki vsebuje tanin, položite na afto in pustite delovati, saj taninska kislina pomaga izsušiti razjedo;
– na afto položite ledeni obkladek, ki afte sicer ne bo ozdravil, bo pa pomagal omiliti bolečino;
– kajenski poper, ki vsebuje pekočo snov kapsaicin, začasno omrtviči živce okoli razjede in začasno prekine bolečino;
– žajbelj pomirja, zato zmešajte tri žličke žajbljevih listov z decilitrom vroče vode in jih namakajte približno 15 minut (naredite čaj), nato pa s to tekočino večkrat dnevno izpirajte usta;
– na afto nanesite malo vinskega kamna, bio pecilnega praška, ki sicer v trenutku nanosa povzroči močan pekoč občutek, a pomaga pri celjenju.
Poznate tudi vi kakšno uspešno naravno zdravilo ali pripravek za hitrejše celjenje aft?
Vaše recepte delite z nami na naši Facebook strani. Pridružite se nam s klikom na
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV