Vizita.si
ženska

Bolezni

Najpogostejši razlogi za hormonske motnje

N.R.A.
24. 07. 2020 07.49
0

Hormoni igrajo pomembno vlogo v telesu. Kot del endokrinega sistema nadzorujejo številne telesne funkcije - od tega, kako pogosto uriniramo, do denimo tega, kako hitro nam rastejo lasje.

Hormoni so snovi v našem organizmu, ki jih izločajo hormonalne žleze. Od hormonov so odvisne praktično vse funkcije, ki skrbijo za delovanje organizma, izločajo pa se neposredno v kri in se preko nje prenašajo po celotnem telesu. Tako rekoč so hormoni prenašalci informacij med organi oziroma med tkivi v organizmu. Večina hormonov deluje preko sekundarnih obveščevalcev. Sem sodijo hidrofilni hormoni, ki ne morejo prehajati lipofilnih membran. Po vezavi hormona na receptor se zaradi biokemičnih reakcij v notranjosti celice sprosti sekundarni obveščevalec.

Hormonske motnje se lahko izrazijo na različne načine.
Hormonske motnje se lahko izrazijo na različne načine. FOTO: Shutterstock

Glede na mesto sintete hormone razvrščamo:

- Hormoni, ki nastajajo v žlezah. Te endokrine žleze so ščitnica, hipofiza, nadledvična žleza in Langerhansovi otočki trebušne slinavke.

- Nevrosektorni hormoni, ki nastajajo v živčnih celicah centralnega živčevja.

- Tkivni hormoni nastanejo v specializiranih celicah v tkivu, kjer tudi delujejo. To sta denimo histamin in serotonin. 

Katere so najpogostejše težave s hormoni, kakšni so razlogi in kje se najpogosteje izrazijo? 

Ščitnica
ŠčitnicaFOTO: Dreamstime

Težave s ščitnico

Ščitnica je majhna žleza na vratu. Izloča pomembne hormone, ki nadzorujejo hitrost, intenzivnost in celotno dinamiko poteka presnovnih procesov v telesu. Najpogostejši fizični simptomi, ki kažejo na motnje delovanja, so mišični krči, povišan krvni tlak, golša oz. povečana ščitnica, povišana telesna teža, težave z zaprtostjo in denimo utrujenost. Težave s ščitnico niso nedolžne, saj lahko privedejo tudi do sistemskih bolezni, kot so srčno-žilne bolezni, ginekološke bolezni, kronična utrujenost in celo osteoporoza. Več si lahko preberete spodaj:

Znaki, ki vam jih pošilja telo, ko imate težave s ščitnico
Preberi še
Znaki, ki vam jih pošilja telo, ko imate težave s ščitnico

Sladkorna bolezen

Sladkorna bolezen v svetu spada med najpogostejše bolezni, število bolnikov pa iz leta v leto narašča. Gre za skupino različnih boleznih, glavna skupna lastnost pa je, da telo sladkornih bolnikov proizvaja previsoko koncentracijo glukoze v krvi. Telo posledično ni sposobno proizvesti dovolj hormona, imenovanega inzulin, ali pa ga ne zmore dovolj hitro uporabljati. Med najpogostejše simptome spadajo pogosto uriniranje, pogosta žeja in dehidracija, slabo počutje, izguba teže in zmanjšana imunska odpornost. Več si lahko preberete spodaj:

Število bolnikov s to boleznijo se hitro povečuje
Preberi še
Število bolnikov s to boleznijo se hitro povečuje

Nosečnost 

Znano dejstvo je, da v času nosečnosti pri ženskah pride do nihanja in do neravnovesja hormonov v organizmu. Različni hormoni, ki jih ni malo, vplivajo na skoraj vse organe, vključno s kožo, na razpoloženje in na samo psiho. Fizični simptomi, ki se lahko pojavijo v nosečnosti in so posledica hormonov, so denimo krvavitve iz dlesni, povečanje stopal, v ustih lahko pride do občutka kovine oz. kovinskega okusa, na koži pa se lahko pojavijo rdeče lise. Več si lahko preberete spodaj:

Kaj se dogaja s telesom nosečnice?
Preberi še
Kaj se dogaja s telesom nosečnice?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580