Zagotovo je že vsak od nas šel skozi hrepenenje po sladkem, včasih celo sredi noči. Ali veste, da obstajajo konkretni razlogi, zakaj naše telo hrepeni po sladkem?
Naše telo je čudež, saj je kompleksna, natančno organizirana struktura, sestavljena iz edinstvenih celic, ki sodelujejo pri izpolnjevanju posebnih funkcij, ki so potrebne za ohranjanje življenja.
Vzroki za željo po sladkorju
Potrebujete več beljakovin
Ko zaužijete beljakovine, zmanjšate hormone lakote in sproščate hormone sitosti, kot sta GLP-1 in PYY. Zaradi njih se dlje časa počutite siti in zadovoljni ter zmanjšate željo po lakoti, zlasti po sladki hrani.
Še posebej pomembno je, da zjutraj ali ob prekinitvi posta zaužijete dovolj beljakovin. Za začetek dneva jih zaužijte 20–30 gramov. Nekaj preprostih jutranjih beljakovinskih dodatkov: konopljina semena, grški jogurt ali kakovosten beljakovinski prah.
Vaše črevesje je neuravnovešeno
Neuravnotežen črevesni mikrobiom lahko prispeva k želji po sladkorju. Ko slabe bakterije prenaselijo črevesje in izpodrinejo zdrave bakterije, se poveča želja po sladkorju. Ker se bakterije hranijo s sladkorjem, to spodbuja začaran krog. Osredotočanje na zdravje vašega črevesja in popravljanje kakršnih koli bakterijskih neravnovesij je pogosto potrebno, da zmanjšate željo po sladkorju.
Ne jeste dovolj
Cikli diet, diete z omejevanjem hrane in izločanjem hrane vodijo do nizkokalorične diete in nepotešljive lakote. In čeprav se zdi nizek vnos kalorij privlačen za hujšanje, je pravzaprav kontraproduktiven. Če ne jeste dovolj, vaši hormoni lakote izginejo, kar povzroči željo po sladkorju, zlasti popoldne in zvečer.
Pomanjkanje hranil
Če ne uživate dovolj hranilno bogate hrane, lahko to povzroči pomanjkanje mineralov in željo po sladkorju. To še posebej velja za minerale, kot so cink, magnezij, železo in krom.
Neobvladljiv stres
Kronični stres lahko poveča vašo željo po sladkorju na tri načine. Prvič, čustveni stres pogosto vodi v čustveno uživanje sladke hrane. Drugič, kronični stres izčrpa vaše zaloge hranil, kar povzroči željo po hrani. Tretjič, stres negativno vpliva na črevesni mikrobiom, ki nato spodbudi cikel hrepenenja po sladkorju. Poskusite meditirati vsaj tri do pet minut in ohranjajte stres pod nadzorom.
Umetna sladila
Umetna sladila so izumili kot nizkokalorično alternativo sladkorju. Toda raziskave kažejo, da boste dejansko občutili enako željo in celo pojedli več hrane ter skupnih kalorij, ko jih boste zaužili.
Zaužijete preveč sladkorja
Preprosto povedano, ob uživanju sladkorja si želite še več sladkorja. To je začaran krog, ki ga je treba prekiniti. Natančneje, ko jeste preproste ogljikove hidrate (rafinirana moka, piškoti, pecivo itd.), sladkor hitro vstopi v vaš krvni obtok, kar povzroči skok in padec krvnega sladkorja. To bo povzročilo, da bo vaše telo hrepenelo po sladkorju, da bi ga hitro spet dvignilo.
Da bi to preprečili, združite ogljikove hidrate/sladkor z vlakninami, beljakovinami in maščobami. Na primer, namesto navadnega toasta dodajte avokado in kanček konopljinih semen. Namesto da zaužijete navadno jabolko ali banano, ju združite z žlico masla iz orehov.
Vizita e-novice
Vir: zoomtventertainment
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV