Vizita.si
Nimaš druge izbire, kot da diagnozo sprejmeš. In po tem, nekako še vedno iščeš stvari, za katere si lahko hvaležen,'' je povedal igralec Owen Wilson, ki je prvič v javnosti spregovoril o očetovi bolezni.

Bolezni

Igralec spregovoril o očetovi bolezni

K.B.
24. 08. 2015 11.13
4

Priljubljeni ameriški igralec Owen Wilson je prvič v javnosti spregovoril o Alzheimerjevi bolezni, s katero se spopada njegov 74-letni oče. ''Preprosto nimaš druge izbire, kot da sprejmeš stanje,'' je povedal 46-letni zvezdnik.

Nimaš druge izbire, kot da diagnozo sprejmeš. In po tem, nekako še vedno iščeš stvari, za katere si lahko hvaležen,'' je povedal igralec Owen Wilson, ki je prvič v javnosti spregovoril o očetovi bolezni.
Nimaš druge izbire, kot da diagnozo sprejmeš. In po tem, nekako še vedno iščeš stvari, za katere si lahko hvaležen,'' je povedal igralec Owen Wilson, ki je prvič v javnosti spregovoril o očetovi bolezni.FOTO: Reuters

Igralec Owen Wilson je v intervjuju za Dallas Morning News prvič spregovoril o tem, kako se spopada z očetovo boleznijo. Povedal je, da njegov 74-letni oče Robert A. Wilson trpi za Alzheimerjevo boleznijo in da potrebuje 24-urno oskrbo. Gre za obliko demence, za katero je znano, da privede tudi do faze, ko se oboleli ne spominja več niti svojih družinskih članov. ''Preprosto se moraš potruditi, da se kar najbolje soočiš s tem,'' je pojasnil v intervjuju, ki je bil objavljen včeraj. ''Nimaš druge izbire, kot da diagnozo sprejmeš. In po tem, nekako še vedno iščeš stvari, za katere si lahko hvaležen.''

46-letni zvezdnik, ki je odraščal v Dallasu, nadaljuje: ''Če bi mi nekdo pred 10 leti, ko sva se z očetom šalila o tem, kdo je boljši v športu, rekel, da se bo zgodilo kaj takega in da bo potreboval 24 urno nego, bi si mislil: ''O moj bog, s tem se ne bom mogel spopasti. To se preprosto ne more zgoditi.'' ''

Robert A. Wilson je bil dolgo časa izvršni direktor televizije Dallas TV in v zakonu s priznano fotografinjo Lauro Wilson so se mu rodili trije otroci Andrew, Owen in Luke. Vsi trije so uspešni igralci. ''Name in na moje brate je imel neizmerno velik vpliv,'' je pojasnil in še dodal, da kljub očetovi diagnozi in 'težkih časih' ve, da obstajajo še vedno stvari, za katere mora biti hvaležen. Vključno s tem, da je njegov oče v domači oskrbi, kjer je obkrožen z ljudmi, ki ga imajo radi.

Kaj je Alzheimerjeva bolezen?

Alzheimerjeva bolezen je posledica propada možganskih celic. Z leti običajno postajamo nekoliko bolj pozabljivi, hujše težave s kratkoročnim spominom pa so lahko znak Alzheimerjeve bolezni, pri kateri možganske celice propadajo, v možganih pa se kopičijo nenormalne beljakovine. Možganskega tkiva je vse manj, zato umske zmogljivosti upadejo, stanje pa imenujemo demenca. Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence.

Kaj jo povzroča?

Vzrok bolezni še ni povsem jasen, gotovo pa so v njen nastanek vpleteni genski dejavniki. Pri 15 odstotkih bolnikov se pokaže, da je imel Alzheimerjevo bolezen že kateri od staršev. Pri ženskah je začetek bolezni povezan s padcem koncentracije estrogena v menopavzi, zato je hormonsko nadomestno zdravljenje priporočljivo tudi kot preventiva proti Alzheimerjevi bolezni.

Simptomi

Prvi simptom Alzheimerjeve bolezni je pozabljivost. Običajne, s starostjo povezane težave s spominom postajajo vse hujše, prizadete pa so tudi intelektualne sposobnosti bolnika. Izgubi spomina, ki je vezana predvsem na pravkar minule dogodke, se pridružijo še:

• postopen upad intelektualnih sposobnosti, predvsem sposobnosti utemeljevanja in razumevanja,
• bolnik se težko vklopi v pogovor,
• okrnjen besedni zaklad,
• čustvena neuravnovešenost,
• nemir in tavanje,
• zanemarjanje osebne higiene,
• težave s koncentracijo, 
• težave z razumevanjem tako napisanih kot govorjenih besed,
• tavanje in izgubljanje tudi v znanem okolju.

V začetni fazi bolezni se bolniki zavedajo, da so postali bolj pozabljivi, zato so pogosto potrti in prestrašeni. Sčasoma postajajo simptomi bolezni vse hujši, pridružijo pa se jim lahko še:

• počasno in negotovo gibanje,
• nenadne menjave razpoloženja (iz smeha v solze),
• značajske spremembe, nasilnost, preganjavica.

Bolniki imajo včasih težave s spanjem in so ponoči zelo nemirni. V nekaj letih niso več sposobni skrbeti zase in potrebujejo celodnevno oskrbo.

 

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631